. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
WizFi250 – Vytvoření AP a web server
20. srpna 2015 - 5:53 | Pandatron | WizFi250 – Vytvoření AP a web server | Komentářů: 1  

WizFi250 – Vytvoření AP a web server

Vytvoření vlastního přístupového bodu AP s moduly WizFi250 a spuštění integrovaného webového serveru.

Moduly WizFi250 společnosti WIZNET patří do kategorie kompaktních, snadno použitelných WiFi modulů, splňujících všechny běžné požadavky typických aplikací. Díky svým parametrům, snadnému ovládání a především také nízké ceně jsou moduly vhodné pro masové použití prakticky ve všech oblastech elektroniky. Své uplatnění tak nacházejí od průmyslových a automatizačních systémů až po spotřební elektroniku či dálkově ovládané roboty. Bližší popis a zapnutí modulů krok za krokem naleznete v článku WizFi250 – První připojení k síti.


Obr. 1: WiFi moduly WizFi250 společnosti WIZNET
Zdroj: SOS electronic

Základní vlastnosti WizFi250:

  • Snadno aplikovatelný Wi-Fi modul
  • Připojení do stávající sítě (Client) nebo vytvoření vlastního AP
  • Sériový UART a SPI rozhraní
  • Jednoduché AT příkazy
  • IEEE 802.11 b/g/n
  • WEP / WPA / WPA2-PSK
  • Přenosová rychlost až 65 Mb/s
  • Možnost konfigurace přes zabudovaný web-server
  • Rozměry pouze 29 x 26 mm

Dostupné povely modulu WizFi250
Pro bližší seznámení s prací s moduly doporučuji stáhnout uživatelskou příručku WizFi250 Programmer's Guide, která je ke stažení v našem e-shopu na stránce zde WizFi250H.
Již první pohled na tabulku podporovaných povelů značí, že práce s moduly bude velmi jednoduchá. K dispozici je pouze malé množství jednoduchých instrukcí, určených k základních konfiguraci WiFi modulu, řízení volných I/O pinů, spuštění integrovaného webového serveru i samotný přenos dat.

Přehled všech podporovaných povelů je uveden v následující tabulce:


Tab. 1: Přehled podporovaných povelů moduly WizFi250

Vytvoření vlastního AP
V praktické ukázce použití modulů WizFi250 se tentokrát zaměříme na vytvoření vlastního AP – tedy přístupového bodu WiFi. Taková funkce je velmi důležitá především u autonomně pracujících zařízení, kde obsluha či servisní technik jednoduše přijde k zařízení s notebookem, tabletem nebo klidně jen smartphonem, připojí se k zabezpečenému WiFi AP zařízení a provede požadované úkony. Kromě průmyslových zařízení a zařízení pro sběr dat se takové funkce využívá například i u moderních LED bilboardů pro aktualizaci reklamy, apod.


Obr. 2: Propojení smartphonu a našeho zařízení

Připojení ke stávající WiFi síti je podrobně popsané v článku WizFi250 – První připojení k síti. Vytvoření vlastního přístupového bodu není o nic složitější.

V prvním kroku provedeme základní nastavení AP, k čemuž slouží opět povel AT+WSET. Nyní však následovaný 1, což značí nastavení přístupového bodu.

AT+WSET=1,MojeAP,,7 (SSID = MojeAP, CH = 7)
[OK]

Naše AP se bude jmenovat MojeAP a bude umístěna na kanále č. 7. Pokud netrváme na použití konkrétního čísla kanálu, není třeba uvedený parametr zadávat. Základním kanálem je v tom případě 6.

V druhém kroku pomocí povalu AT+WSEC nastavíme zabezpečení. Provoz nezabezpečeného přístupového bodu, tím spíše u průmyslového zařízení, je dnes velmi nebezpečné. Proto zvolíme zabezpečení typu WPA2 s jednoduchým klíčem 12345678. Není snad třeba připomínat, že v praxi je vhodné použit složitější klíč, tento je pouze pro ukázku funkčnosti.

AT+WSEC=1,WPA2,12345678 (zabezpečení WPA2 s klíčem 12345678)
[OK]

Další krok je nepovinný, umožňuje však definovat IP adresu modulu a masku sítě. Pokud tak neučiníme, bude IP adresa modulu automaticky 192.168.12.101 a připojeným zařízením se budou přidělovat IP adresy od .102 výše. Pokud chceme, můžeme povelem AT+WNET nastavit jiné hodnoty. Jelikož AP využívá DHCP server, všimněte si, že povel se zadává s 0.

AT+WNET=0,192.168.0.2,255.255.255.0,192.168.0.2 (nepovinné nastavení IP adresy modulu a masky sítě)
[OK]

Tak jednoduché je nastavení přístupového bodu. Nyní zbývá poslední krok, kterým je jeho spuštění.

AT+WJOINT
[Link-Up Event]
IP Addr : 192.168.0.2
(IP aresa modulu)
Gateway : 192.168.0.2
[OK]

Modul nám svou odpovědí sdělil, že AP bylo v pořádku spuštěno a jeho IP je 192.168.0.2. Pokud se k němu nyní připojíme, modul nám automaticky přidělí volnou IP adresu od své adresy výše (např. 192.168.0.3). Dobrou vlastností je, že modul si své nastavení pamatuje i po výpadku napájecího napětí nebo po resetu. Po spuštění již není třeba opět provádět konfiguraci, ale je možné rovnou použít povel AT+WJOINT.

Rovněž je třeba zmínit, že po vytvoření AP, stejně jako připojení modulu k jiné síti, vzroste odběr modulu z klidových 15 mA až na 150 - 450 mA. Aktuální odběr závisí na tom, zda modul pouze poslouchá, nebo zda aktivně komunikuje a rovněž jakým výkonem. Bližší informace poskytne WizFi250 Datasheet.

Aktuální stav modulu nám prozradí povel AT+WSTAT.

AT+WSTAT
IF/SSID/IP-Addr/Gateway/MAC/TxPower(dBm)/RSSI(-dBm)
AP/MojeAP/192.168.0.2/192.168.0.2/00:08:DC:1C:D2:D5/31/0
[OK]

Bohužel se však nikde nedozvíme, zda a kolik zařízení je k AP připojených. Tato informace je k dispozici pouze až k samotným socketům, ale o tom v samostatném článku.

Integrovaný webový server
Moduly WizFi250 obsahují integrovaný webový server, který usnadňuje jejich konfiguraci a umožňuje i pohodlné ovládání jednotlivých prvků modulu. Webový server je spouštěn povelem AT+FWEBS, v defaultní konfiguraci je ovšem spouštěn automaticky.

AT+FWEBS=1,A
[OK]

Po načtení stránky v libovolném webovém prohlížeči, v mém případě na adrese http://192.168.12.101, je vyžadováno zadání přihlašovacího jména a hesla. V základní konfiguraci jsou obě položky (tedy jméno i heslo) prázdné a stačí jen kliknout na tlačítko Login.


Obr. 3: Úvodní stránka s přihlašovacími údaji

Následně se zobrazí hlavní webová stránka modulu, umožňující nastavení i ovládání celé řady integrovaných prvků:


Obr. 4: Hlavní stránka integrovaného webového serveru modulu WizFi250

První položky umožňují základní nastavení modulu. Hned ta první slouží k nastavení provozního režimu modulu, tedy opět AP Mode / Station Mode a dále TCP Server / TCP Client / UDP Server / UDP Client. Dále následují možnosti nastavení WPS a přepnutí do OTA režimu provozu.

Dále je k dispozici možnost zobrazení stavu GPIO pinů modulu a jejich nastavení, nastavení parametrů sériové linky a zobrazení základních informací o modulu.


Obr. 5: Nastavení GPIO pinů modulu z webového rozhraní

Bohužel však není možné do integrovaného webového serveru nahrát vlastní webové stránky. Jedinou možností by byla změna firmware modulu, popisovaná například na stránce How to Upgrade Firmware, ale nám se to zatím nepodařilo.

Dostupnost a cena:
Moduly WizFi250-H, stejně jako další WiFi a LAN moduly, jsou dostupné skladem prostřednictvím našeho eShopu.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
WizFi250 - Single band 2.4GHz IEEE802.11b/g/n Wi-Fi module

WizFi250-H v našem eShopu
Technická dokumentace WizFi250
WizFi250 Quick Start Guide
Přehled AT povelů a jejich významGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 20. 08. 2015 v 10:26 zaslal host
Porovnani s ESP8266
Moc hezké ale ESP8266 za 5U$ je prakticky to samé.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
CBA-LS-40M
Kablík s konektorem pro GPS modul GPS-320FW od RF Solutions.
od 165 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007