. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Indukční snímače nepotřebují dotyk, stačí jim přiblížení

Indukční snímače nepotřebují dotyk, stačí jim přiblížení

Snímače přiblížení pracující na indukčním principu dokáží velmi spolehlivě detekovat železné i neželezné kovy.

Pro ty z vás, kteří již pracují v této oblasti, je pravděpodobně vše jasné a velmi dobře víte, že indukční snímače přiblížení jsou doslova jedním ze základních stavebních kamenů pro průmyslovou automatizaci. Pro všechny, kteří ještě neznáte detailně tyto mimořádné důležité a univerzální prvky, přinášíme tento krátký popis.

Indukční snímače využívají fakt, že kovové předměty umístěné v blízkosti cívky oscilátoru dokáží změnit poměry v daném oscilujícím obvodu. Taková změna (zastavení oscilací) se dá spolehlivě vyhodnotit a získat tak potvrzení o přítomnosti kovového předmětu v dosahu snímače. Indukční snímače pracují typicky na frekvenci stovek Hz až několik kHz.

Čím je fyzický rozměr cívky (a tím i snímače) větší, tím je obvykle i vyšší citlivost snímače (detekční vzdálenost). Současně ale větší snímač obvykle pracuje na nižší frekvenci, proto je i maximální snímková frekvence nižší. Z tohoto důvodu je pro detekci rychle se pohybujících předmětů většinou vhodnější menší typ.

Omron, jakožto špičkový výrobce průmyslových senzorů má ve svém portfoliu několik sérií indukčních senzorů přiblížení v různých verzích. Typickým představitelem známých, široce používaných senzorů je série Omron E2A. E2A má zvýšený detekční dosah a je zapouzdřen v těle z poniklované mosazi (M12-M30) nebo nerezové oceli (M8). Najdeme zde množství různých verzí a průměrů (M8/M12/M18/M30), verze s konektory nebo drátovými vývody a také stíněné i nestíněné verze.

"Stíněné" znamená, že kovové tělo snímače sahá až po přední (detekční) část snímače. V případě nestíněných verzí je kovový obal kratší, tj plastová část jakoby vyčnívá z těla snímače. Výsledkem je, že nestíněná verze je citlivější i do stran (x), což může být výhodné v některých aplikacích. Na druhé straně stíněné verze poskytují možnost i velmi těsné montáže snímačů vedle sebe. Série E2A má vysokou odolnost proti prachu a vodě (IP67 až IP69K), nárazům, vibracím, teplu i elektromagnetickému rušení.

Série E2A je primárně určena pro železné kovy, avšak s menší citlivostí je použitelná i pro neželezné kovy. V nabídce Omron najdeme i několik typů, určených pro hliník a jiné neželezné kovy, dokonce i typy, které jsou necitlivé na železné kovy.

Typickým výstupem indukčního snímače je tranzistor (otevřený kolektor) - PNP nebo NPN s ochrannými prvky (dioda + transil). Výstupní tranzistor lze využít pro připojení k inteligentní řídící jednotce, popř. k přímému spínání obvodů nebo spínání relé.

Základní vlastnosti a výhody:

  • Indukční snímače přiblížení (bez dotyku) se zvýšeným dosahem
  • Detekční rozsah 2-30mm (v závislosti na typu)
  • Prach, dým, voda nebo olej neovlivňují detekci
  • Široký rozsah pracovních teplot -40 až +70°C
  • IP 67 (IEC60529), IP69k (DIN 40050 part 9)
  • Odolné vibracím a elektromagnetickému rušení
  • Napájení 12-24V (pracuje v rozsahu 10-32V)
  • Výstup s tranzistorem NPN nebo PNP, 3 vodiče (NO alebo NC) nebo 4 vodiče (NO+NC)
  • Jednoduchá instalace pomocí 2 matic

Přehled nabídky Omron a rady pro použití najdete v příručce použití indukčních senzorů Omron. Detailní popis série E2A přináší katalogový list Omron E2A. Odpovědi na mnohé otázky najdete na stránce Omron proximity sensors FAQs.

V případě zájmu o jakýkoliv produkt Omron kontaktujte prosím společnost SOS electronic.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka firmy SOS electronic

Indukční snímače nepotřebují dotyk, stačí jim přiblížení
Příručka použití indukčních senzorů Omron
Katalogový list Omron E2AGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO1R - Multifunkční relé s USB rozhraním
Multifunkční relé s USB rozhraním - PUSBIO1R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007