. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Přehled přednášek AV ČR
5. listopadu 2014 - 1:14 | Pandatron | Přehled přednášek AV ČR | Komentářů: 0  

Přehled přednášek AV ČR

Přijďte okusit atmosféru, ve které se čeští vědci věnují informatice.

Dovolujeme si Vás pozvat na Dny otevřených dveří Ústavu informatiky Akademie věd ČR, které se budou konat v 5. a 6. listopadu. Přijďte okusit atmosféru, ve které se čeští vědci věnují informatice. A co konkrétního se dozvíte?

Níže naleznete předběžný program, pořadí přednášek a časový rozvrh bude upřesněn.

Program pro dny otevřených dveří 2014:

9:00 - 9:15 Představení Ústavu informatiky

9:15 - 9:45 Hledáme chyby a odvracíme katastrofy
V průmyslu se pro testování funkčnosti a bezpečnosti vestavěných zařízení, což jsou zařízení s řídící elektronikou jako např. auta, letadla a roboti, využívají počítačové simulace. Vývoj metod a efektivních algoritmů pro takové testování je velmi důležitý, protože vede ke zvýšení spolehlivosti výrobků a snižování nákladů při výrobě. V přednášce si ukážeme techniku, jak najít skryté chyby, které v průmyslu běžně používané metody odhalí jen s obtížemi.
9:45 - 10:15 Jak včas a bezpečně zaparkovat?
Tuto otázku řeší denně tisíce řidičů. Velkým problémem je zejména parkování nákladních vozidel. Pravidla pro bezpečnostní přestávky jsou přísná a kapacita parkovacích míst je omezená. Představíme unikátní systém vyvíjený ve spolupráci ÚI s dalšími partnery za podpory TAČR, který umožní řidičům nákladních vozidel zjistit předpokládanou obsazenost nejbližších dálničních parkovišť v čase jejich očekávaného příjezdu. Vývoj takto složitého systému obnáší mnoho typů problémů od informatických (přenos, zpracování a skladování obrovského množství dopravních dat) přes matematicko-statistické (identifikace vhodného predikčního modelu) po psychologické (efektivní způsob distribuce předpovědi řidičům). Přednáška bude zároveň názornou ukázkou, jak se lze z „ničeho“ přiblížit k funkčnímu systému, který může významně pomoci.
10:15 - 10:30 přestávka
10:30 - 11:00 Zaostřování obrazu pomocí matematických metod
Jedním z příkladů praktické aplikace matematiky je zpětné zaostřování obrazu (například fotografií nebo videí), kdy se snažíme rekonstruovat ostrý obraz z jeho rozmazané verze na základě znalosti typu rozmazání. Problémem této rekonstrukce je její vysoká citlivost na šum (chyby), který vzniká na čipu a je v rozmazaném obrázku vždy přítomen. Pokud je šum ignorován, výsledek je tímto šumem dominován a je obvykle zcela nepoužitelný. Pomocí praktických ukázek se seznámíme s problémem zaostřování obrazu a jeho matematickou formulací.
11:00 - 11:30 Rozhodovací pravidla v analýze dat
Na každém kroku nás provází rozhodování jako proces volby jedné možnosti z několika alternativ. Často je třeba se rozhodovat na základě naměřených dat. Například lékař se rozhoduje pro určitou léčbu pacienta na základě velkého počtu klinických a laboratorních veličin. Jak se ale v takové záplavě dat vyznat? Prezentace vysvětlí principy statistických a informatických metod pro klasifikační a shlukovou analýzu, jejichž cílem může být např. určit diagnózu pacienta. Jinou úlohou je rozčlenit pacienty do shluků tak, aby pacienti v rámci jednoho shluku měli podobné symptomy.
11:30 - 12:00 Jednoduché nerozhodnutelné problémy
Každý programátor občas napíše program, který se dostane do nekonečné smyčky a nikdy se tedy nezastaví. Klasický výsledek říká, že neexistuje obecný algoritmus (program) jak takové programy rozpoznávat - problém zastavení je algoritmicky nerozhodnutelný. Ukážeme pár jiných problémů, které jsou sice na první pohled jednoduché, přesto také algoritmicky nerozhodnutelné.

Jak to bylo loni?
Videozáznamy nejzajímavějších přednášek z minulých Dnů otevřených dveří jsou k dispozici na stránkách Technet.cz - odkazy najdete zde.

Více informací: Seznam přednášek na stránkách Ústavu informatiky AV ČRGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nabíječka Li-ion/Li-pol akumulátorů - PUCHRG
Moduly PUCHRG – nabíječky Li-ion a Li-pol článků představují snadné řešení pro bezpečné a rychlé nabíjení Lithium-iontových a Lithium-polymerových akumulátorů.
Skladem od 180 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007