. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Provoz systému GMES/Copernicus je zajištěný až do roku 2021

Provoz systému GMES/Copernicus je zajištěný až do roku 2021

Evropská komise a ESA podepsaly přelomovou dohodu o budoucím provozu systému GMES/Copernicus.

Evropská komise a ESA podepsaly přelomovou dohodu o budoucím provozu systému GMES/Copernicus. Ta má hodnotu 3 mld. € a týká se řízení plus implementace „kosmického segmentu“ systému v letech 2014 až 21.

Víceletý finanční rámec je sedmiletý rozpočtový plán Evropské unie, přičemž v tom stávajícím je na program GMES/Copernicus vyčleněno v letech 2014 až 20 zhruba 4,3 mld. €.

Program GMES/Copernicus slibuje přinést velkou změnu ve způsobu, jakým sledujeme naši planetu tím, že poskytne spolehlivé, včasné a přesné služby pro řízení životního prostředí stejně jako pro pochopení a hodnocení efektů klimatických změn. Stejně tak má pomoci při řešení všech možných krizí.

Úspěch programu přitom závisí na schopnosti získat robustní data; především pak z flotily družic pro dálkový průzkum Země Sentinel a doplňujících dat ze satelitů jednotlivých členských zemí.


Obr. 1: Podpis dohody

V rámci aktuálně podepsané dohody půjde zhruba 3,15 mld. € z finančního rámce do ESA, kterážto je koordinátorem „kosmického komponentu“. Do této oblasti patří i zajištění provozu družic řady Sentinel do poloviny roku 2021 a výroba následných exemplářů satelitů, což by mělo mít přesah do let 2028 až 30.

ESA tak bude zároveň fungovat jako výzkumná a vývojová agentura pro novou generaci družic systému GMES/Copernicus.

„Program GMES/Copernicus je vynikajícím příkladem inovace a spolupráce v Evropě. Dnešní podpis tak představuje významný mezník ve spolupráci mezi ESA a Evropskou unií,“ uvedl generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain.

„Dohoda byla dojednána v konstruktivním a kooperativním duchu. Je důkazem společného porozumění a důvěry a vytvoří základ pro to, aby se program GMES/Copernicus stal úspěšným příběhem.“

Podpis dohody také znamenal převedení vlastnictví družice Sentinel-1A do rukou Evropské unie.


Obr. 2: Družice Sentinel-1A

Za Evropskou komisi podepsal dohodu Daniel Calleja Crespo, generální ředitel direktoriátu pro podnikání a průmysl při Evropské komisi.

„Podpisem této dohody dosáhl program GMES/Copernicus dalšího klíčového bodu. Technická kompetence ESA poskytuje jisté partnerství ve výstavbě kosmické infrastruktury,“ poznamenává Daniel Calleja Crespo.

„Evropská unie může být po právu hrdá na své vlastní družice Sentinel. Budou generovat neskutečnou žeň dat, která mají sloužit společnosti v mnoha různých ohledech včetně včasného monitorování životního prostředí stejně jako ve tvorbě prosperujícího sektoru.”

Dohoda byla podepsána jen několik týdnů poté, co se první družice GMES/Copernicus, Sentinel-1A, stala operační po fázi intenzivního testování kvality dat a kalibraci přístrojů.

Družice byla vypuštěna 3. dubna 2014 z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Poskytuje širokou paletu služeb v oblasti radarových dat, která jsou využitelná například v oblasti sledování přírodních rizik, monitorování ledu na moři i pevnině, stejně jako v oblasti vědeckého výzkumu.

Data z programu GMES/Copernicus jsou k dispozici v rámci otevřené politiky zdarma. Poskytuje ekonomický přínos jak vědcům, tak komerčním organizacím. Dosud se k odběru dat přihlásilo přes 4000 uživatelů.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-330R
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním USB.
od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007