. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Dekodér Morseovy abecedy
12. listopadu 2014 - 1:56 | Pandatron | Dekodér Morseovy abecedy   verze pro tisk

Dekodér Morseovy abecedy

Morseova abeceda je dnes stále hojně využívána v oblasti telekomunikací – jde totiž o jeden z nejjednodušších způsobů přenosu a příjmu kódované informace.

Každý znak (písmeno nebo číslice) je kódován/reprezentován unikátní sekvencí teček a čárek. Ve srovnání s přenosem hlasu je však Morseova abeceda výrazně méně náchylná na nepříznivé podmínky přenosových cest, ovšem také vyžaduje znalost a praxi jejího příjmu.

Následující konstrukce umožňuje příjem Morseovy abecedy i bez její znalosti. První část projektu začíná elektretovým mikrofonem, který je přímo následován zesilovačem – emitorovým sledovačem. Tato tranzistorový zesilovač pracuje rovněž jako první stupeň pásmového filtru. Okraje pásma jsou určeny velikostí kondenzátorů v cestě a ve zpětné vazbě mezi piny báze a kolektor tranzistoru.

Druhou částí konstrukce je PLL (fázový závěs) jako detektor tón/dekodér slouží NE567. Jeho výstup svou logickou úrovní přímo reprezentuje tečky a čárky přijímaného signálu. Tento výstup dále řídí dva vstupy mikroprocesoru PIC16F84 a LED, která se používá jako pomůcka pro správné naladění přijímače.

Třetí a zároveň poslední částí konstrukce je mikrokontrolér PIC16F84. Jeho funkcí je změřit délku jednoho vstupního řetězce z tónového dekodéru, spojit ji s dalšími a následně dekódovat celé symboly/ znaky nebo slova. Každý přijatý symbol je následně převeden na jeho ASCII ekvivalent pro zobrazení. Výstupem je LCD displej, určený k pohodlnému čtení zpráv.

Více informací na: http://www.schematics.com/project/morse-code-decoder-12367/GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Pondělí, 26. června 2017, 26. pracovní týden
EUR = 26,240   USD = 23,457
Přihlásit / Registrovat se Navštivte náš e-shop...
Zakázky pro vás
Nadcházející události
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007