. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Větrné elektrárny u Věžnic slaví 5. narozeniny
3. prosince 2014 - 6:11 | Pandatron | Větrné elektrárny u Věžnic slaví 5. narozeniny | Komentářů: 0  

Větrné elektrárny u Věžnic slaví 5. narozeniny

Větrné elektrárny u Věžnic slaví 5. narozeniny. Vyrábějí čistou elektřinu pro více než 2 tisíce domácností.

Už pět let jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu krajiny mezi Polnou a Šlapanovem. Dvojice větrných elektráren u Věžnic vyrobí ročně ekologickou elektřinu pro více než 2 tisíce domácností. Na Den otevřených dveří přiláká každoročně stovky zájemců.


Obr. 1: VtE Věžnice - výstavba

Přesně před pěti lety složila parta specialistů trojici 46metrových listů vrtule a pomocí jeřábu upevnila do 80metrové výšky rotor druhé větrné elektrárny stojící blíže vesnice Věžnice. Náročné stavební dílo bylo úspěšně završeno a dvojice větrných elektráren u obce Věžnice je od té doby neodmyslitelnou součástí panoramatu této malebné části Kraje Vysočina.

„Veškeré nutné činnosti, jako byly především zemní práce, montáž, seřizování a předprovozní zkoušky,proběhly v rekordně krátké době tří měsíců. Jejich přínos spočívá jak ve výrobě čisté energie, tak i v průběžném získávání důležitých zkušeností z oblasti výroby elektřiny z větru,“ vrací se proti proudu VtE Věžnicečasu Oldřich Kožušník, ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, která výstavbu elektráren řídila a provozuje je.


Obr. 2: Stroje typu REpower MM92 stojí v nadmořské výšce přesahující 500 metrů

Stroje typu REpower MM92 stojí v nadmořské výšce přesahující 500 metrů, kde vítr ve 100metrové výšce proudí průměrnou rychlostí 6-7 m/s. Každá z elektráren disponuje instalovaným výkonem 2,05 MW. „Kombinace výkonu a příznivých klimatických podmínek v lokalitě umožňuje, aby elektrárny u obce Věžnice ročně pokryly spotřebu více než dvou tisíc domácností,“ upřesňuje Karel Jelínek, ředitel společnosti Martia zajišťující obsluhu a servis strojů.

Podívejte se na video z výstavby větrné elektrárny Věžnice.

O tom, že větrné elektrárny jsou po pěti letech přirozenou součástí zdejšího kraje, svědčí mimořádný zájem veřejnosti o každoroční červnový Den otevřených dveří, kam pravidelně přijíždějí stovky zájemců o větrnou energii.


Obr. 3: VtE Věžnice - Den otevřených dveří

Skupina ČEZ vyrábí v České republice stoprocentně čistou a ekologickou energii ve vodních elektrárnách, fotovoltaických a větrných zdrojích. Aktivní je také v oblasti spalování biomasy a využití energie bioplynu.

Víte, že…

  • Každá z větrných elektráren u obce Věžnice má rotor ve výši 80 metrů a list rotoru v horní poloze dosahuje ještě o 46 metrů výše?
  • Špička listu při maximálních otáčkách se točí rychlostí 250 km/hod?
  • Pata věže má průměr 4,3 metru?
  • Nejtěžší částí elektrárny o celkové hmotnosti 254,8 tun je horní díl (tzv. gondola), který váží více než 70 tun?
  • Při výstavbě elektrárny je třeba bezprostředně po vztyčení nejhořejší části tubusu instalovat na její vrchol gondolu? Jinak by při silnějším větru hrozilo rozkmitání nezatížené konstrukce věže.
  • Virtuální prohlídku druhého z větrných parků Skupiny ČEZ u Janova lze prožít na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-janov/

Další informace naleznete na: www.cez.cz, www.cez.cz/obnovitelnezdroje a www.pro-vetrniky.cz

Autor: Martin Schreier, mluvčí Skupiny ČEZ pro obnovitelné zdrojeGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MODUL - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007