. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Bluetooth relé ovládané mobilním telefonem
12. kvetna 2015 - 7:10 | Pandatron | Bluetooth relé ovládané mobilním telefonem | Komentářů: 3  

Bluetooth relé ovládané mobilním telefonem

Připojení modulu Bluetooth relé řady BTREL k mobilnímu telefonu a jejich vzdálené ovládání. Článek obsahuje i videoklip.

Moduly BTREL – Bluetooth relé s jedním výstupem a možností připojení externí antény byly představeny článkem Bluetooth relé řady BTREL. Nyní se podíváme na to, jak lze tyto moduly pohodlně ovládat pomocí mobilního telefonu.


Obr. 1: Moduly Bluetooh relé BTREL1 vycházejí s časových spínačů TIMREL

Bluetooth relé BTREL1 umožňují nastavení jedné z osmi adres, obnovení stavu po výpadku napájecího napětí i nastavení způsobu reakce na lokální vstup Trigger a tlačítko START. Ovládání přes Bluetooth rozhraní je velice jednoduché a umožňuje použití například i v systému Linux. Volně dostupná aplikace pro Android pak umožňuje snadné ovládání z mobilního telefonu či tabletu.

Popis funkce:
 • Dálkově i lokálně ovládané výkonové relé
 • Řízené přes Bluetooth i na velkou vzdálenost
 • Možnost současného ovládání tlačítkem START nebo vstupem Trigger (spojení s GND)
 • Reakce na stisk tlačítka (vstup Ttrigger):
  Střídané sepnutí a rozepnutí relé po každém stisku ON-OFF-ON-OFF…
  Pouze sepnutí relé
  Pouze rozepnutí relé
 • Možnost obnovení posledního stavu relé při výpadku napájení
 • Jednoduché připojení pomocí šroubovací svorkovnice s roztečí 5 mm
 • Možnost napájení ze síťového adaptéru (DC Power Jack 3,1mm)

Technické parametry:

 • Tři možnosti ovládání relé:
 • Bezdrátově přes Bluetooth rozhraní
 • Lokálně tlačítkem START
 • Vzdáleně s pomocí vstupu Trigger
 • Osm konfigurovatelných adres
 • S externí anténou dosah i 1 km
 • Dostupná aplikace pro Android
 • Napájecí napětí: 10,8 – 14,4 V DC
 • Vysoce kvalitní relé Finder
  36.11.9.012.4001
  28 VDC / 10 A
 • Vlastní spotřeba jen 0,36 W
 • Vstup Trigger aktivní proti GND
 • Rozměry: 55 x 32 x 25 mm



Obr. 2: Moduly TIMREL při pohledu zespodu

Systém Android
Android je počítačová platforma dostupná jako open source, která je určena pro mobilní zařízení (chytré telefony, PDA, navigace, tablety). Zahrnuje operační systém (vycházející z jádra Linuxu), softwarové prostředí (middleware), uživatelské rozhraní a aplikace. Vyvíjí ho konsorcium Open Handset Alliance, jehož cílem je progresivní rozvoj mobilních technologií, které budou mít výrazně nižší náklady na vývoj a distribuci, a zároveň spotřebitelům přinese inovativní uživatelsky přívětivé prostředí. Při vývoji systému byla brána v úvahu omezení, kterými disponují klasické mobilní zařízení jako výdrž baterie, menší výkonnost a málo dostupné paměti. Zároveň bylo jádro Androidu navrženo pro běh na různém hardwaru. Systém tak může být použit bez ohledu na použitý chipset, velikost či rozlišení obrazovky. Více informací je dostupných například na Wikipedii zde.

Samotná platforma Android dává k dispozici nejen operační systém s uživatelským prostředím pro koncové uživatele, ale i kompletní řešení nasazení operačního systému (specifikace ovladačů aj.) pro mobilní operátory a výrobce zařízení. Pro vývojáře aplikací jsou pak k dispozici efektivní nástroje pro jejich vývoj – Software Development Kit.

Nejen proto dnes hlavní podíl trhu mobilních operačních systémů patří právě systému Android. V uplynulém roce podíl trhu jen v Evropě překonal hranici 80 % a nadále roste. Jde tedy o progresivní systém, který je dnes dostupný téměř ve všech mobilních telefonech a tabletech.

Z toho důvodu byla i kompatibilita našich Bluetooth relé cílena primárně na systém Android.

Arduino Bluetooth Control
Jako jedna z nejlepších aplikací, které jsou dnes dostupné zdarma prostřednictvím služby Play na systému Android, je aplikace Arduino Bluetooth Control. Aplikace byla vyvinuta na serveru Microcontroller Kits Projects a jejím hlavním záměrem je ovládání až osmi relé propojených s kitem Arduino.


Obr. 2: Aplikace Arduino Bluetooth Control

Mezi hlavní přednosti aplikace Arduino Bluetooth Control patří snadné a intuitivní ovládání, podpora až osmi nezávislých relé, zapínání a vypínání relé jediným stiskem, podpora časového/sekvenčního spínání a v neposlední řadě také její bezplatná dostupnost.

Po spuštění aplikace je třeba pouze navázat spojení s modulem Bluetooth relé. Moduly BTREL1 jsou po připojení napájecího napětí viditelné pro ostatní Bluetooth zařízení pod jménem BTREL1 s párovacím kódem: 1234

Dále moduly BTREL1 obsahují konfigurační DIP spínače, kde pomocí spínačů 1-3 jim lze nastavit jednu z osmi adres. Více informací o konfiguraci modulů je zde. Nastavená adresa odpovídá číslu relé, které je ovládané v aplikaci. Pokud tedy necháme všechny spínače v poloze OFF, je relé dostupné pod řádkem Device 1, tedy jako první relé. Jméno zařízení lze v aplikaci samozřejmě libovolně změnit.

Spínače 1 - 3: Adresa:
0-0-0 A
0-0-1 B
0-1-0 C
0-1-1 D
1-0-0 E
1-0-1 F
1-1-0 G
1-1-1 H
Tab. 1: Přehled dostupných adres a ovládacích znaků

Aplikace Arduino Bluetooth Control podporuje celkem osm relé. Pokud tedy každému modulu BTREL1nastavíme jinou adresu, lze velice jednoduše ovládat až osm nezávislých Bluetooth relé!

Časové spínání
Kromě jednoduchého zapínání a vypínání relé umožňuje aplikace také časové spínání. Pro každé jednotlivé relé lze nezávisle na sobě nastavit čas sepnutí nebo naopak rozepnutí. K dispozici je šest přednastavených intervalů v rozmezí od 1 minuty až po 4 hodiny! Aplikace přitom nemusí být nutně aktivní, stačí její provoz na pozadí telefonu. Podmínkou je pouze aktivní Bluetooth spojení s modulem. Snadno tak získáme funkci Časového Bluetooth spínače.


Obr. 3: Nastavení časového Bluetooth spínače

Stražení aplikace
Aplikace Arduino Bluetooth Control je volně ke stažení prostřednictvím služby Play přímo na mobilním telefonu či tabletu. Její podrobný popis a technická podpora jsou dostupné na webové stránce: Arduino control 8 devices via Android Bluetooth.

Na následujícím videoklipu je ukázka připojení aplikace k modulu Bluetooth relé BTREL1 a jeho ovládání.

Dostupnost a cena:
Moduly Bluetooth relé BTREL1 jsou dostupné prostřednictvím našeho eShopu. Standardně jsou dodávány s integrovanou anténou, ovšem na přání lze dodat modul s SMA konektorem pro připojení externí antény (například 2J010 či ziskové antény WiFi, pracující na shodném frekvenčním pásmu). Dále jsou k modulům dostupné síťové spínané adaptéry a další příslušenství.

Odkazy & Download:
Bluetooth relé BTREL1
Síťový napáječ 12V/500mA
Arduino Bluetooth Control







GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 08. 10. 2015 v 13:44 zaslal host
dosah?
jaký to má dosah bez přídavné antény? A pokud by bylo třeba - kde lze objednat anténu? Děkuji za odpověď.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s externí anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o konektor pro připojení externí ziskové antény.
Skladem od 389 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007