. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
27 W napájecí zdroj pro LCD monitory
16. srpna 2016 - 8:09 | Pandatron | 27 W napájecí zdroj pro LCD monitory | Komentářů: 0  

27 W napájecí zdroj pro LCD monitory

Příklad návrhu 27W spínaného napájecího zdroje s TOP266EG vhodného pro použití například u LCD monitoru.

Tento napájecí zdroj pracuje v širokém rozsahu vstupního napětí od 90 až po 265 V AC s duálním výstupem, kterými jsou 5 V / 2,5 A a 14,5 V / 1 A. Výhodou uvedeného zdroje je však jeho velmi nízká spotřeba, velmi nízký příkon v klidovém stavu i vysoká účinnost při plném zatížení. Samozřejmě nechybí ani řada nutných bezpečnostních ochran, mezi které patří hysterezní ochrana výstupu proti přepětí, hysterezní ochrana výstupu proti zkratu či tepelná ochrana proti přehřátí s velkou hysterezí.

Součástí následujícího dokumentu je kompletní specifikace napájení, schéma, přehled použitého materiálu a součástek, výrobní dokumentace transformátoru i návrh desky s plošnými spoji a přehled údajů o výkonu.


Obr. 1: Schéma zapojení 27W napájecího zdroje

Napájecí zdroj využívá obvodu TOPSwitch-JX TOP266EG (U1), který přímo ve svém pouzdře integruje také vysokonapěťový spínací MOSFET a budič v konfiguraci flyback.

Kondenzátory C1, C2 a C3 spolu s indukčností L1 tvoří EMI filtr, který pracuje jak ve společném režimu, tak i režimu diferenciální EMI filtrace. Následuje klasický diodový můstek D10, který usměrňuje vstupní střídavé napětí, které je dále vyhlazeno kondenzátorem C4. 3 A diodový můstek byl na pozici D10 vybrán pro zajištění spolehlivějšího provozu při nízkém vstupním napětí i jako dostatečně dimenzovaný pro provoz při plné zátěži.


Obr. 2: Reálné provedení napájecího zdroje

Obvod TOP266EG (U1) řady TOPSwitch-JX integruje oscilátor, obvody budiče spínacího prvku, spouštěcí a ochranné obvody i výkonový napájecí MOSFET - vše na jednom jediném monolitickém IO. Jeden konec primárního vinutí napájecího transformátoru T1 je připojen ke kladné straně filtračního kondenzátoru C4 a druhý konec je veden přímo k výstupnímu pinu U1. V okamžiku, kdy integrovaný MOSFET vypne, rozptylové indukčnosti transformátoru indukují napěťovou špičku. Její skutečná amplituda je omezena upínacím obvodem, který se skládá z D5, R4, VR1, R3 a C5. Většina přebytečné energie se přitom vyskytuje v VR1 a R4 se sériovou kombinaci R3 a C5 (souběžně s R4 a VR1), což mimo jiné pomáhá snížit úroveň vysokofrekvenčních zákmitů. Hodnota rezistoru R4 určuje poměr rozptylu mezi oběma cestami. Toto uspořádání bylo zvoleno s cílem snížit spínací ztráty i vlastní spotřebu při provozu na prázdno.

Více informací k návrhu spínaného napájecího zdroje je uvedeno v článku: 27 W Power Supply Using TOP266EGGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - Převodník USB/RS232
Převodník USB / RS232 s obvody FTDI a plným sériovým portem RS232 Full.
Skladem od 395 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007