. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Téměř dokonalé světlo - LED Oslon Square
9. ledna 2015 - 8:28 | Pandatron | Téměř dokonalé světlo - LED Oslon Square | Komentářů: 3  

Téměř dokonalé světlo - LED Oslon Square

Vysoká barevná věrnost blížící se k ideálu je společným znakem "high CRI" LED Osram s CRI až 96.

Když vzpomenete na hodiny fyziky základní a střední školy, pravděpodobně Vám něco řekne pojem „záření černého tělesa". Jak víme, každé těleso s určitou teplotou září v širokém spektru vlnových délek, přičemž maximum záření je závislé na teplotě tělesa. Vzpomínáme to proto, že na tomto "principu" funguje i slunce a spektrum záření (světla) závisí hlavně na jeho povrchové teplotě. Teplota zářiče je také nejdůležitější faktor ovlivňující, zda bude světlo "teplé" nebo "studené", proto je používán pojem barevná teplota - CCT.

Část záření slunce (některé vlnové délky) se sice absorbuje v atmosféře, ale přesto se dá zhruba říci, že je velmi blízké spektru černého tělesa a je pro nás ideální z hlediska příjemného a věrného vnímání barev.

Existuje řada metodik a veličin pro hodnocení věrnosti světla a jedním z nejdůležitějších je tzv. CRI (color rendition index, maximum = 100). K ideálnímu zdroji světla s CRI = 100 (co do spektrálního rozložení) se přibližuje i klasická žárovka, i když vůči slunci je spektrum posunuto k teplejším tónům. Spektrum světla získaného z povrchu tělesa zahřátého na vysokou teplotu obsahuje bohužel i velkou část tepelného (infračerveného) záření, což je příčinou nízké účinnosti žárovek. Naštěstí LED využívají emisi fotonů na jiném principu (změna energie elektronů), takže jejich povrch je v podstatě "studený" v porovnání s tím, jaké by muselo mít teplotu "černé těleso" ke získání podobného spektra.

Moderní LED mají vysoké CRI, běžně nad 70, což je výrazně lepší než fluorescenční zdroje světla s CRI typ. 40. I mezi LED však najdeme typy s ještě vyšším CRI (nad 80), jakož i "barevné šampiony" s ještě vyšším CRI. Mezi takové šampiony patří i LED ze série Oslon Square, které jsme Vám představili v článku Nová LED OSRAM OSLON Square snese až 1,5A. Od té doby společnost Osram pokročila ve vývoji a dokázala vyrobit typy s CRI typ. 96 (!), např. LCWCQAR.CC-MPMR-5J7K-1 (4500K).

Věrnost světla této LED je extrémně vysoká, takové světlo je velmi vhodné k osvětlení prostor s vysokými nároky na kvalitu světla jako jsou např. galerie, muzea, obchody, výlohy se zbožím, fotografické ateliéry ale i ke každodenní práci. Navzdory vysokému CRI má tento konkrétní typ značnou účinnost 180-224 lm/700 mA, max. proud je až 1500 mA.

Mezi novinkami společnosti Osram najdeme i verzi Oslon Square 2nd generation s ještě lepšími tepelnými parametry, zvyšujícími životnost a účinnost při vysokých teplotách. Navíc je nová verze tříděna (binning) při 85 ° C, což zaručuje minimálně rozdíly v barevnosti v reálném provozu.

Základní vlastnosti a výhody typů s vysokým CRI:
  • Přirozené světlo s CRI min. 90 (typicky 96)
  • Vhodné do prostor s vysokými nároky na věrnost barevného podání
  • Vysoká účinnost
  • Dostupné s CCT 2700-4500K
Základní vlastnosti a výhody Oslon Square 2nd generation:
  • Ještě lepší tepelné parametry
  • Vyšší životnost
  • Max. povolená pracovní teplota až 125°C
  • Max. proud až 1800 mA
  • Tříděny při 85°C (minimální rozdíly v barevnosti v reálném provozu)

Další informace Vám poskytnou katalogové listy OSLON Square high CRI (LCW_CQAR.CC) a Oslon Square new (GW_CSSRM1.EC).

V případě zájmu o jakékoli LED diody OSRAM, případně o přídavnou optiku (Carclo), kontaktujte prosím společnost SOS electronic.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka firmy SOS electronic

Téměř dokonalé světlo - LED Oslon Square
Nová LED OSRAM OSLON Square snese až 1,5A
OSLON Square high CRI (LCW_CQAR.CC)
Oslon Square new (GW_CSSRM1.EC)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 27. 01. 2015 v 19:34 zaslal host
Bez titulku
A když bude trvale na 45 stupních, jak dlouho bude svítit ?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TX-SAW 433MHz BOOST
Vysílač AM 433.92MHz, SAW, High power, 28dBm/15V
od 196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007