. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
V testovacím středisku ESA se sešly čtyři družice Galileo

V testovacím středisku ESA se sešly čtyři družice Galileo

Inženýři ESA rozbalili vítaný vánoční dárek: novou navigační družici systému Galileo.

Inženýři ESA rozbalili vítaný vánoční dárek: novou navigační družici systému Galileo. Tato nyní projde kompletní prověrkou v největším testovacím středisku ESA, kde bude připravena na cestu do vesmíru.

Družice dorazila nákladním vozem od výrobce z Německa: na cestě přitom byla bezpečně uložena ve speciálním kontejneru s přísně řízeným prostředím.

Putovala do technického střediska ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v nizozemském Noordwijku. Zde byl kontejner otevřený a okamžitě byly zahájeny přípravy k testování.


Obr. 1: Příjezd nejnovější družice Galileo do ESTECu

Prvních šest družic systému Galileo už je přitom na oběžné dráze. Startovaly v párech v letech 2011, 12 a 14.

Díky chybě horního stupně nosné rakety byla poslední dvojice dopravena na nesprávnou dráhu. Ovšem oběžná dráha páté družic už byla upravena tak, že mohlo dojít ke zkouškám jejího navigačního vybavení. To začalo na konci listopadu.

Mezitím dole na Zemi průběžně pokračuje výroba dalších družic. Díky tomu už je na světě dvouciferná počet satelitů Galileo.


Obr. 2: Družice Galileo FOC

Po prvních čtyřech družicích řady IOV (In-Orbit Validation) vzniká dalších 22 řady FOC (Full Operational Capability). Vlastní družice vznikají v továrně OHB v německých Brémách, navigační vybavení pak ve firmě SSTL v britském Guildfordu.

Družice, která právě dorazila do střediska ESTEC, je označována jako FM06 (Flight Model 6). Doplnila přitom počet satelitů procházejících zde testy na čtyři.

FM03 a FM04 už prošly akceptačním testováním, které bylo završeno několik týdnů trvající termovakuovou zkouškou. Každá družice byla vystavena stejnému působení vakua a extrémních teplot, s jakými se setká na oběžné dráze. Stejně tak družice prošly radiofrekvenčním testováním svého navigačního vybavení uvnitř anechoické komory zcela izolované od vnějšího světa.


Obr. 3: Čištění přepravního kontejneru po cestě

Obě družice jsou nyní ve středisku uskladněny a čekají na výsledky akceptační revize.

Družice FM05 pak nedávno dokončila svoji termovakuovou zkoušku. Nyní se připravuje na radiofrekvenční testování, které proběhne v lednu 2015.

Aktuálně dorazivší družice Galileo začne testování termovakuovou zkouškou v průběhu ledna.


Obr. 4: Vykládka kontejneru s družicí Galileo

Středisko ESTEC je důležitou zastávkou pro družice Galileo na cestě do vesmíru. Je totiž vybaveno veškerými zařízeními potřebnými pro simulování podmínek kosmického prostředí včetně akustické komory, vibračních stolů, anechoických a vakuových komor společně s širokou paletou měřicího vybavení.

Jakmile získají družice Galileo ve středisku ESTEC „pečeť kvality“, budou odeslány na evropský kosmodrom v Kourou (stát Francouzská Guayana). ESA a Evropská komise přitom aktuálně jednají o datu vypuštění těchto satelitů.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007