. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Solární regulátor nabíjení
20. listopadu 2015 - 8:01 | Pandatron | Solární regulátor nabíjení | Komentářů: 0  

Solární regulátor nabíjení

Konstrukce solárního regulátoru nabíjení s platformou Arduino, znakovým LCD displejem a PWM výstupem.

Na webových stránkách Instructables nedávno vyšla druhá verze stavebního návodu na konstrukci solárního regulátoru nabíjení s LCD displejem a platformou Arduino. PWM regulátor je určen pro práci s až 50W solárními panely.

V současné době jsou na trhu nejvíce rozšířené solární regulátory typu MPPT (Maximum Power Point Tracking). MPPT regulátory jsou sice konstrukčně složitější a nákladnější na výrobu, oproti standardním regulátorům poskytují však výhod. Jako například o 30 až 40% vyšší účinnost při nízké provozní teplotě.

Základní technická specifikace:

  • Solární regulátoru koncepce MPPT
  • Určen pro 12V olověné akumulátory
  • Maximální nabíjecí proud až 5A
  • Maximální výstupní proud do zátěže až 10A
  • Vhodné pro libovolný solární panel se svorkovým napětím na prázdno v rozmezí 12 až 25 V

Přesto je nutné hned v úvodu upozornit na to, že regulátory MPPT jsou o něco složitější, ve srovnání s klasickým PWM regulátorem. Jejich konstrukce vyžaduje již určité základní znalosti z oblasti výkonové elektroniky. Přesto si autor konstrukce dal hodně záležet na tom, aby samotný návrh byl co možná nejjednodušší a snadno pochopitelný. Pokud pro vás není koncepce MPPT nabíjecích regulátorů ničím novým, můžete prvních pár odstavců i přeskočit.

Maximum Power Point Tracker – MPPT je obvod, který je založen na obvodu synchronního snižujícího převodníku. Jako řídicí mikrokontrolér je v této konstrukci použita platforma Arduino Nano. Konstrukce je vhodná pro solární panely do 50 W výkonu a pro nabíjení klasických 12V olověný akumulátorů. Z toho také vyplývá volba vhodného solárního panelu, který musí mít svorkové napětí vyšší, než je nabíjecí napětí. Arduino se poté stará o to, aby byl ze solárního panelu brán v každém okamžiku co možná největší výkon a ten předáván do akumulátoru.

Samozřejmě se konstrukce neomezuje pouze na platformu Arduino Nano. Stejně tak dobře může být použita prakticky jakýkoliv produkt řady Arduino, jako je Pro Mini, Micro a UNO.

Více informací v článku: ARDUINO MPPT SOLAR CHARGE CONTROLLERGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232R - modul, převodník USB-UART
Modul s obvodem nové generace FT232RQ - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 390 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007