. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Další pár družic Galileo dorazil na kosmodrom
20. února 2015 - 3:36 | Pandatron | Další pár družic Galileo dorazil na kosmodrom | Komentářů: 0  

Další pár družic Galileo dorazil na kosmodrom

Další dvě družice systému Galileo dorazily do Francouzské Guayany. Odtud se vydají do vesmíru, aby doplnily konstelaci tohoto evropského navigačního systému.

Další dvě družice systému Galileo dorazily do Francouzské Guayany. Odtud se vydají do vesmíru, aby doplnily konstelaci tohoto evropského navigačního systému.

Obě družice bezpečně uložené v klimatizovaných kontejnerech uvnitř Boeingu 747 Air France přistály na letišti Cayenne–Félix Eboué ve středu 5. února. Následně byly přepraveny s pomocí nákladního vozu do superčisté haly na evropském kosmodromu, kde je čeká závěrečná předstartovní příprava.


Obr. 1: Vykládka družic Galileo

Sedmá a osmá družice Galileo budou koncem letošního března vypuštěny společně na palubě rakety Sojuz. Tím bude obnovena výstavba družicového segmentu systému. Předchozí raketa Sojuz, která vynášela dvojici satelitů Galileo, je totiž uvolnila na nesprávné dráze.


Obr. 2: Kontejner s družicí Galileo

Důvod selhání byl identifikován jako chyba při instalaci prvků horního stupně Fregat, který má za úkol dopravit družice na cílovou oběžnou dráhu. Potrubí s hydrazinovým palivem bylo vedeno příliš blízko potrubí s héliem: to způsobilo během dlouhé pauzy mezi jednotlivými zážehy stupně zamrznutí hydrazinu a následně špatnou orientaci stupně Fregat.

Příjezd do Francouzské Guayany představuje závěrečnou zastávku na komplexní výrobní a zkušební cestě, která se vine napříč celou Evropou. Družice postavila firma OHB v německých Brémách, jejich navigační vybavení je od Surrey Satellite Technology Ltd v britském Guildfordu. Přitom obě společnosti využívají dodávek od subkontraktorů napříč celým kontinentem.

Kompletní družice jsou pak dodány do technického střediska ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v nizozemském Noordwijku. Zde se nachází největší evropské středisko pro testování kosmické techniky.


Obr. 3: Družice systému Galileo

Zde družice prošly sérií zkoušek, které simulovaly každý představitelný aspekt kosmického prostředí včetně hluku (panuje při startu nosiče) nebo teplotních podmínek ve vakuu. Tím bude v maximální možné míře zajištěna připravenost zařízení na start.

Každá z družic byla na závěr testů připojena k pozemní celosvětové síti systému Galileo, aby bylo zajištěno, že vše bude správně fungovat.


Obr. 4: Nákladní letadlo

Testování skončilo na výbornou, a tak v úterý 3. února dostaly družice povolení k cestě do Francouzské Guayany. Naložené na nákladní automobily pak byly přepraveny na letiště Charles de Gaulle v Paříži, odkud se pak vydaly na cestu přes oceán.

Obě družice budou vypuštěny poslední týden v březnu poté, co Evropská komise vydala souhlas s obnovením vypouštění satelitů systému Galileo.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO4R - USB - 4x relé + 4x vstupy
Modul PUSBIO4R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 735 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007