. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Kamera uvnitř ATV dodala data, nikoliv však snímky

Kamera uvnitř ATV dodala data, nikoliv však snímky

Prototyp „černé skříňky pro kosmické lodě" uvnitř zásobovací družice ESA ATV, která se rozpadala v atmosféře, získala data, která dokázala odeslat na Zemi. Bohužel, snímky, které pořídila, byly během přenosu ztraceny.

Pátá a poslední zásobovací družice ESA ATV (Automated Transfer Vehicle) se rozpadla v hustých vrstvách atmosféry nad jižními oblastmi Tichého oceánu tak, jak bylo naplánováno v neděli 15. února zhruba v 18:04 h GMT. Jen o den dříve přitom opustila Mezinárodní kosmickou stanici.

Na palubě přitom byla kamera BUC (Break-Up Camera), která byla navržena pro zaznamenávání smrtelných křečí ATV v infračerveném spektru a následné uložení získaných dat do tepelným štítem chráněného zařízení SatCom.

Zařízení SatCom přitom bylo navrženo tak, aby přežilo rozpad ATV, průlet atmosférou a následně aby během volného pádu k zemi odeslalo získaná data do telekomunikačních družic systému Iridium.


Obr. 1: Poslední pohled na kamerový systém

A jak to celé doopravdy proběhlo? Dobrou zprávou je, že se data ze SatComu podařilo v neděli 15. února večer v 18:08 h GMT zachytit. Stalo se tak čtyři minuty poté, co se družice ATV rozpadla.

Neil Murray, který na projekt v ESA dohlíží, vysvětluje: „Zpráva, kterou jsme obdrželi, obsahovala informaci o tom, kolik bylo získáno snímků. Těch mělo být zhruba 6000. Stejně tak jsme získala data z akcelerometrů a magnetometrů, detaily o pohybu SatComu a informace o teplotě.“

„Přijetí dat jasně ukazuje, že všechny systémy pracovaly správně: logika spuštění zařízení byla správně nasazena, infračervená kamera pracovala tak, jak měla, a získala snímky, přičemž tisíce z nich nahrála do zařízení SatCom.“


Obr. 2: Zánik ATV-5 pozorovaný z ISS

„Navíc SatCom přestálo rozpad a následně – po uzavření čtyř pojistek proti předčasnému vysílání – zapnul svůj modem a kontaktoval telekomunikační družici, přes níž poslal nejméně jednu zprávu.“

„Ze zprávy také víme, že vnitřní teplota zařízení SatCom zůstala na rozumné úrovni a že zde nebyly žádné náznaky problémů s teplotou.“

„K získání všech dat bylo zapotřebí více zpráv, ale – což je frustrující – žádné nedorazily. Náš tým nyní vyšetřuje, proč nedorazily další datové pakety. Šetření může vést ke zlepšení budoucích podobných misí, které mohou mít třeba implementované záložní způsoby přenosu dat.“


Obr. 3: ATV-5 odlétá od kosmické stanice

Získáním dat se prototyp podílel na vývoji a kvalifikaci návrhu „černých skříněk“, které chce ESA využít při dalším zkoumání dynamiky vstupu do atmosféry a následného průletu.

Kamera a kapsle byly postaveny švýcarskou firmou Ruag, tepelnou ochranu poskytlo německé letecko-kosmické středisko DLR, software dodala švýcarská firma ETH Zurich, anténu a elektroniku dodala Viasat ze Švýcarska a dánská GomSpace poskytla baterie.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
SDR-5+ HF receiver - All Mode Softwarový přijímač
Digitální softwarový přijímače SDR-5+ je již pátou generací špičkových produktů naší společnosti. Jedná se o All Mode Receiver s integrovaným generátorem, dvěma anténními vstupy a VCO vstupem s frekvenčním rozsahem 0 až 100 MHz.
Skladem od 2550 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007