. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Hackabot Nano: Kompaktní Plug and Play Arduino Robot

Hackabot Nano: Kompaktní Plug and Play Arduino Robot

S touto sadou si robota může postavit úplně každý. Elektronické prvky a obvody jsou připraveny, takže se můžete soustředit na vlastní ovládání.

Hackabot Nano je velmi kompaktní plug-and-play Arduino Robot s celou řadou přidružených prvků. Cílem je pomoci všem zájemcům o stavbu plně vybaveného robota, ovšem již bez potřeby vývoje elektronických prvků. Jednoduše stačí připojit motory, senzory a ovladače a můžete začít programovat. Samozřejmostí je i dostupnost základních ukázkových programů, které vám mohou pomoci začít.


Obr. 1: Hackabot Nano: Kompaktní Plug and Play Arduino Robot

Projekt je v současné chvíli ve fázi vývoje a sbírání finančních prostředků prostřednictvím start-up služby Kickstarter, zaměřující se na neziskové (opne-source) projekty. Podaří-li se přitom shromáždit prostředky ve výši alespoň 10.000 USD, je v plánu i vývoj bezplatné Android aplikace. S touto aplikací budou moci robota pomocí chytrých telefonů a tabletů moci ovládat i děti.

Nemáte zájem o robota? Přesto můžete uvedenou platformu se systémem Arduino a tzv. internetem věcí využít v celé řadě aplikací.


Obr. 2: Jednotlivé díly robota se snadno sestaví jako stavebnice

Máte zájem například o:

 • Senzorová garážová vrata s WiFi připojením?
 • Bluetooth hudební přehrávač?
 • Hacked RC auto?
 • Akvárium připojené na internet?
 • Regulátor zavlažování v internetu věcí?
 • Solární meteorologickou stanici?
 • Arduino vysílačku?

Všechny tyto a mnohem více aplikací lze snadno realizovat v případě, kdy máme k dispozici připravenou platformu. Co bude dělat, jak bude komunikovat či například jaké senzory bude přitom využívat je pak již pouze na nás.


Obr. 3: Propojení robota s RaspberryPi nabízí nespočet dalších možností

Základní vlastnosti Hackabot Nano:

 • Velmi kompaktní provedení s rozměry 12 x 12 cm x 5,5 cm
 • Arduino Nano kompatibilní kontrolér a podpora standardního IDE
 • Připojení: Bezdrátové (2,4 GHz), Wi-Fi, Bluetooth, Raspberry Pi
 • Podvozek robota (tvořen PCB) je určen k přímé montáži 4 motorů
 • Dostupné senzory: GPS, Gyroskop + Akcelerometr, ultrazvukový dálkoměr
 • Budič motorů umožňuje nezávislé řízení až 4 DC nebo servomotorů
 • DC motory ve dvou variantách: A – vysokorychlostní, B – s vysokým točivým momentem
 • Napájení 5 – 12 V; součástí jsou dva regulátory napětí dodávající 5V a 3,3V
 • Možnosti rozšíření: Audio jack, šroubovací svorky pro připojení 4 PWM (pulsně-šířková modulace), a napájecího zdroje; piny pro analogové vstupy (jako např. IR senzory)
 • I2C konektor pro připojení dalších I2C zařízení (jako je například magnetometr)

Základní deska
Základní deska spojuje vše, co v systému použito. Její součástí je spousta konektorů a pinových lišt pro připojení motorů a senzorů. S pomocí standardních šroubků a mechanických výstupků ji lze propojit i jiným podvozkem.


Obr. 4: Základní deska Hackabot Nano

Finální návrh se však může od uvedeného obrázku ještě lišit. Například barvou, umístěním jednotlivých prvků, pinů a atd.

Sestavený Hackabot Nano
Plně sestavený Hackabot Nano obsahuje všechny prvky, uvedené v části základních vlastností. V případě motorů si můžete vybrat, zda preferujete vysokou rychlost, nebo dáte naopak přednost vysokému točivému momentu. V tom případě bude robot schopen zdolávat i nerovnoměrný povrh, nebude ovšem tak rychlý.

Díky otevřené koncepci může být však robot upraven do mnoha různých provedení. Například, jej lze ovládat přes internet. S pomocí GPS může být naváděn na konkrétní místo. S rádiovým modulem pak robot dokáže komunikovat až s 5 dalšími roboty. Díky tomu je možné vytvořit tým robotů, který bude problémy řešit jako celistvá skupina. Není to zajímavé?

Programování robota
Programování, vzhledem k tomu, že řídicím prvek je kompatibilní s Arduino Nano, je snadné a podpořené velkou komunitou uživatelů. Není nic snazšího, než stáhnout vývojové prostředí (IDE) z http://arduino.cc a a začít programovat.

Programovacím jazykem je samozřejmě C. Na internetu lze nalézt doslova tuny knihoven a příkladů k ovládání a práci se senzory. Na webu http://www.HackARobot.com bude brzy vytvořena speciální diskuzní skupina.

Kromě toho lze robota programovat také pomocí grafického programovacího rozhraní. Pokud to čas dovolí, bude k tomuto účelu speciálně přizpůsoben minibloq. Podle Wikipedie je toto prostředí široce využívané například v Argentině, kde se v provincii San Luis učí více než 60.000 dětí práci s tímto grafickým software.

Odkazy & Download:
Domovská stránka projektu
Více informací o Kickstarter
Arduino.ccGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WiFi moduly WizFi250-H
WiFi moduly WizFi250 přinášejí snadné a rychlé připojení libovolné aplikace do internetu, nebo vytvoření vlastního AP.
Skladem od 640 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007