. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Telekomunikační superdružice poskytuje služby pro záchranu životů

Telekomunikační superdružice poskytuje služby pro záchranu životů

Dne 24. března byly přeneseny širokopásmové služby BGAN společnosti Inmarsat na družici Alphasat.

Dne 24. března byly přeneseny širokopásmové služby BGAN (Broadband Global Area Network) společnosti Inmarsat na družici Alphasat. Ta je rekordním evropským zařízením svého druhu, které bylo vyrobeno v rámci partnerství britského satelitního operátora a ESA. Mezi přenesenými službami jsou i širokopásmové služby pro záchranu lidských životů.

Inmarsat nyní využívá silnou družici k zajištění zcela nových bezpečnostních aplikací v Evropě, Africe a na Blízkém Východě, a to skrze komunikační linky jako jsou nouzová a tísňová volání založená kromě hlasového také na textové komunikaci.

Když byla v červenci 2013 vyslána do vesmíru z kosmodromu ve Francouzské Guayaně, zapsala se družice Alphasat do historie jako největší a nejsofistikovanější evropská telekomunikační družice. Role ESA ale v programu startem neskončila. Partnerství s organizací Inmarsat totiž zahrnovalo také navržení a ověření nových technologií i služeb: a to jak před startem, tak po něm.


Obr. 1: Platforma Alphabus

Téměř dva roky po startu nyní téměř jako autobus velká družice převzala většinu služeb z družice Inmarsat I-4 F2 a byla integrována do sítě s družicemi Inmarsat I-4 F1 a F3 k poskytování globálního pokrytí v pásmu L.

Technologie BGAN nabízí širokopásmovou konektivitu jako nejpokročilejší pozemské mobilní sítě, ovšem díky poloze družice na geostacionární oběžné dráze má mnohem širší pokrytí a zasahuje do všech zeměpisných šířek a do vysokých zeměpisných délek.

Díky vstupu družice Alphasat do flotily Inmarsatu nyní může být do systému zapojeno více lidí – a s větší propustností dat.

Připojení na moři
Jednou z širokopásmových námořních služeb, která byla vyvinuta v rámci programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems) je posílání tísňových zpráv. Varování lodí a pobřežních hlídek pomocí datových zpráv znamená zamezení nedorozumění nebo problémům se šumem pozadí v případě hlasové komunikace. Zprávy přitom mohou být poslány z jakéhokoliv a na jakýkoliv počítač připojený k síti.

Další iniciativou, u jejíhož zrodu stála ESA, je zavedení simultánní hlasové komunikace na plavidla. Jeden terminál na lodi tak například může zvládat až devět hovorů najednou, přičemž donedávna to byl jen jediný hovor. Osobní hovory pasažérů či posádky tak mohou být oddělení od hovorů jdoucích z můstku. Tím nedojde k zácpám na komunikační lince a je garantováno, že důležitá komunikace vždy projde.

Družice Alphasat byla vyrobena na základě velké platformy Alphabus, což je společný projekt ESA a francouzské kosmické agentury CNES. Platforma byla vyvinuta s ohledem na mise vyžadující značné množství energie a/nebo značnou hmotnost. Alphabus je první svého druhu v Evropě a zároveň i nejvýkonnější produktová řada na trhu, neboť nabízí až 22 kW energie pro palubní vybavení.

Navíc komunikační vybavení družice je nastaveno tak, aby energii rozkládalo inteligentním způsobem: tím je v závislosti na potřebách každého uživatele regulována šíře přiděleného datového pásma.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
IPRELAY8R - IP RELÉ a teploměr s webovým rozhraním
Moduly IP RELÉ - IPRELAY8R obsahují osm releových výstupů s přepínacím kontaktem, webové rozhraní, integrovaný a externí teplotní senzor s pamětí na 10 záznamů a zobrazením naměřených hodnot v grafu.
Skladem od 1520 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007