. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Dvě nové družice doplnily konstelaci Galileo
10. dubna 2015 - 6:53 | Pandatron | Dvě nové družice doplnily konstelaci Galileo | Komentářů: 0  

Dvě nové družice doplnily konstelaci Galileo

Navigační systém Evropské unie Galileo má po vypuštění dalších dvojice na oběžné dráze už osm družic.

Satelity Galileo 7 a 8 odstartovaly 27. března ve 21:46 GMT (22:46 h středoevropského času, 18:46 h času místního) z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně na palubě rakety Sojuz.

Všechny stupně nosiče Sojuz fungovaly dle plánu a poslední z nich, Fregat, uvolnil obě družice na cílovou dráhu blízkou kruhové ve výšce 23500 km. Stalo se tak 3 hodiny a 48 minut po startu.


Obr. 1: Vypuštění družic systému Galileo

Po úvodních testech ve vesmíru, které společně provede ESA a francouzská kosmická agentura CNES ze střediska v Toulouse, budou obě družice předány řídicímu středisku systému Galileo (Galileo Control Centre) v německém Oberpfaffenhofenu a testovacímu zařízení družic Galileo ve vesmíru v belgickém Redu. S jejich pomocí budou provedeny důkladné zkoušky před tím, než budou družice připuštěny do operačního provozu. Stane se tak kolem poloviny roku.

Nový pár doplní šest již vypuštěných satelitů, které se také vydaly do vesmíru po dvou. A to v říjnu 2011, říjnu 2012 a srpnu 2014.


Obr. 2: Start rakety Sojuz VS11 s družicemi Galileo

„Budování systému Galileo je tímto úspěšným startem obnoveno,“ prohlásil generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain.

„Orbitální testy družic číslo 5 a 6 demonstrovaly kvalitu a výkon družic, a tak je možné pokračovat ve výrobě dalších. Což je dobrá zpráva pro systém Galileo.“

Další čtyři družice prochází finálním testováním nebo integrací a jsou připraveny na start v letošním roce.


Obr. 3: Kresba družice Galileo na oběžné dráze

„Do konce roku předpokládáme, že budeme mít na oběžné dráze šest nových družic, takže se dostáváme do normálního režimu výroby, testování a nasazení soustavy družic,“ doplňuje ředitel ESA pro Galileo a navigační aktivity Didier Faivre.

Cílem stanoveným Evropskou komisí je dodávat balíček úvodních služeb (včetně veřejné služby dostupné zdarma, zašifrované veřejné regulované služby a vyhledávací plus záchranné funkcionality) do roku 2016. Následně bude zodpovědnost za systém předána evropské agentuře pro globální navigační družicové systémy (GSA).

Plná kapacita systému bude obsahovat zašifrovanou komerční službu těžící z 24 operačních a šest rezervních družic, které budou ve vesmíru do roku 2020.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MODUL - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007