. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Zajímavý blikač
Efektový blikač

Efektový blikač

Blikač,jehož schéma je dole na obrázku posouvá světelný bod z jedné stany na druhou a zpět. Při doplnění o přepínač lze přidat ještě funkce, kdy by se světelný bod posouval pouze z jedné strany na druhou a v další poloze z druhé na první.
Po zapnutí začne časovač 555 generovat impulsy na úrovni TTL. Ty přecházejí přes propustný člen na vstup UP čítače 74193. Čítač je začne načítávat a svými výstupy adresuje demultiplexer. Ten podle adresy kterou mu dodává čítač připojuje příslušný výstup na zem (vždy jen jeden) a tím rozsvěcuje příslušnou LED diodu. Při sepnutí poslední LED dojde k překlopení klopného obvodu tvořeného členy NAND. Tím se impulsy z 555 přesměrují ze vstupu UP na vstup DOWN a čítač začne čítat zpět. Demultiplexer začne rozsvěcovat LED diody opačným směrem a světelný bod se začne vracet. Až dojde na začátek, tak se opět změní směr čítání a děj se opakuje. Potenciometrem u IO 555 se nastavuje rychlost přepínání od vysoké rychlosti kdy všechny body splývají v jeden pruh, až asi po 1 Hz při které se bod posouvá po jedné vteřině.
Jako demultiplexer je použit obvod 74154 a protože jsou v zapojení obvody TTL, musí být napájecí napětí přesně 5V.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (21):

Zobrazit starší 30 dnů (21)...

host
21. Dne 09. 11. 2011 v 06:31 zaslal host
napájení
Jenom, že není zaznačený, tak si říkám co je to za blbost ...


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
RTL SDR-3+
Nová generace moderních, snadno použitelných RTL SDR přijímačů vychází z vynikajících vlastností obvodů R820T.
Skladem od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007