. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Sedm tipů na robustní bootloader
5. ledna 2016 - 6:53 | Pandatron | Sedm tipů na robustní bootloader | Komentářů: 0  

Sedm tipů na robustní bootloader

Sedm základních tipů může pomoci při vývoji robustního bootloaderu, který umožní aktualizace embedded systémů přímo u zákazníka.

Vývoj embedded software nikdy nekončí. Téměř vždy software vyžaduje určité zásahy, úpravy, opravu chyb nebo přidání nových funkcí. Stejně jako je tomu i v případě jiných systémů. V tom případě máme vždy na výběr minimálně ze dvou možností. Buď může být produkt poslán zpět výrobci k aktualizaci, nebo může být naopak proškolený technik vyslán směrem k produktu. Ať tak či onak, obě varianty jsou drahé! Mnohem výhodnější je ovšem produkt, postavený tak, aby pro naprogramování mikrokontroléru nevyžadoval připojení speciálního zařízení - programátoru. Perfektním řešením každé situace je použití bootloaderu.


Obr. 1: Typická funkce bootloaderu

Bootloadery se staly nezbytnou součástí téměř všech embedded systémů, bohužel jsou však jen na okraji zájmu vývojářů a je jim věnována jen minimální pozornost. Možnost aktualizovat firmware je stále v očích většiny vývojářů brána jen jako doplněk, nikoliv jako prozíravost budoucích změn. Výsledkem tohoto přístupu je ovšem jen minimální zájem a snaha vývoje jen minimálních funkcí pro podporu aktualizace systému.


Obr. 2: Ověření resetovacího vektoru v programu

Často jsou výsledkem bootloadery s celou řadou chyb a vzhledem k minimálnímu počtu jejich testů mohou v případě, kdy bude jejich služba skutečně potřeba, jednoduše selhat. Na konferenci Embedded Systems Conference, konané letos v březnu, byla přednáška Bootloader Design for Microcontrollers in Embedded Systems od autora Jacob Beningo. Jejím výsledkem je, mimo jiné, sedm základních tipů, které mají zajistit kvalitní a robustní bootloader, funkční za všech okolností.

  1. Integrujte bootloader ihned na začátku projektu
  2. Zkontrolujte resetovací vektor
  3. Proveďte kontrolu CRC
  4. Uzamkněte bootloader proti zápisu a smazání
  5. Rozdělte paměť flash na víc aplikačních bloků
  6. Použijte protokol přenosu s průběžným potvrzováním

Více informací k jednotlivým tipům je dostupných v článku 7 tips for designing a robust Bootloader.

Podrobně pak budou rozebrány i na konferenci Bootloader Design Techniques for MCUs konané 7 května v ESC Boston.

Odkazy & Download:
ESC Boston
7 tips for designing a robust Bootloader
Bootloader Design Techniques for MCUsGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ108SR - RS422/RS485
Převodník TCP/IP <-> RS422 / RS485 s RJ45 konektorem.
Skladem od 649 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007