. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Snímače s rozhraním M-Bus připojené za deset minut!
29. července 2015 - 6:14 | Pandatron | Snímače s rozhraním M-Bus připojené za deset minut! | Komentářů: 0  

Snímače s rozhraním M-Bus připojené za deset minut!

Švédská společnost Processcomponent našla způsob, jak rychle připojit snímače s rozhraním M-Bus k systému pro správu energie OptoEMU (Energy Monitoring System).

Švédská společnost Processcomponent našla způsob, jak rychle připojit snímače s rozhraním M-Bus k systému pro správu energie OptoEMU (Energy Monitoring System). Využití komunikační brány Anybus M-bus – Modbus-TCP umožňuje dodávat vlastníkům budov aktuální data, aby mohli sledovat spotřebu energie, zaznamenávat ji a vystavovat vyúčtování.

Moderní budovy nejsou jen stavby z betonu, dřeva nebo oceli, ale jejich součástí je také spletitá digitální síť, která spojuje systémy chlazení, vytápění, rozvodu vody, elektřiny atd. Běžný problém pro vlastníky domů a integrátory systémů je to, že ne všechny prvky technického vybavení budov dokážou komunikovat se všemi ostatními.

Jedním příkladem jsou snímače teploty nebo měřiče tepla, vody, energie atd. Snímače a měřiče často využívají protokol M-Bus, který však nebývá srozumitelný ústřednímu řídicímu systému, využívajícímu např. síť Modbus-TCP.

To je právě ten problém, s nímž se musel vypořádat také švédský integrátor systémů, firma Processcomponent AB, když chtěl instalovat monitorovací systém v obytné budově v Göteborgu. Systém sbírá data ze 72 apartmánových bytů, obchodu s potravinami a centrálního systému HVAC. V budově jsou rozmístěny snímače teploty a měřiče energie a vody. Problém byl, že snímače komunikují prostřednictvím protokolu M-Bus, zatímco monitorovací systém OptoEMU od společnosti Opto22 používá Modbus-TCP.

Jako řešení tohoto komunikačního problému zvolila společnost Processcomponent komunikační bránu Anybus M-bus – Modbus-TCP od HMS Industrial Networks. Brána dekóduje telegramy M-Bus a mapuje je přímo do registrů Modbus. Tímto způsobem jsou údaje ze snímačů zpřístupněny systému OptoEMU a je možné bezprostředně zobrazit jejich aktuální hodnoty.


Obr. 2: Komunikační brány Anybus M-Bus – Modbus-TCP

Rychlý a snadný přístup k datům M-Bus
„Na komunikační bráně Anybus M-Bus se mi líbí velmi jednoduché použití a rychlá instalace,“ říká Jonas Karlsson, vedoucí prodeje ve společnosti Processcomponent. „Všechny snímače s rozhraním M-Bus jsou bránou detekovány automaticky, bez nutnosti jakéhokoliv konfigurování. To šetří velmi mnoho času, protože nemusíte konfigurovat každý měřič zvlášť – všechny se v systému objeví automaticky, kompletně včetně sériového čísla, jména a všech aktuálních hodnot. Vlastně ani nemusíte být na místě v budově, máte-li tam někoho, kdo zapojí kabely ze snímačů k bráně. Dříve trvalo konfigurování jednotlivých přístrojů s M-Bus i několik hodin. S komunikační bránou Anybus je všechno hotové za deset minut!“

Jak to pracuje
„Je to docela snadné,“ pokračuje Jonas Karlsson: „vyhledáte dostupná zařízení s rozhraním M-Bus připojená k bráně a brána vytvoří registry Modbus příslušející snímačům. Ty lze v systému OptoEMU interpretovat a poskytnout tak zákazníkům reálná, aktuální data.“

Brána se konfiguruje webovým konfiguračním nástrojem, který uživateli umožňuje bránu nastavit prostřednictvím webového rozhraní. Není třeba žádné programování: hodnoty z měřičů se automaticky přenášejí do OptoEMU jako registry Modbus, které mohou být systémem přečteny a zpracovány.


Obr. 3: Jonas Karlsson, vedoucí prodeje, Processcomponent

OptoEMU – řešení pro dohled nad energií
Společnost Processcomponent je se systémem OptoEMU – Energy Monitoring System –, který sbírá data z budov, elektrických rozváděčů a jednotlivých zařízení, jako jsou výrobníky chladu a kompresory, velmi úspěšná. Systém OptoEMU dodává data uživatelům, kteří je potom mohou zobrazovat on-line a používat je v dalších komerčních aplikacích, např. pro vystavení vyúčtování. Uživatelé také mohou dostávat alarmy, je-li dosaženo určené hodnoty.


Obr. 4: Systém OptoEMU připojený na komunikační bránu M-Bus

Výsledky
Budova v Göteborgu je nyní vybavena komunikačními bránami Anybus připojenými na dvě jednotky OptoEMU-DR2 – první je pro 72 apartmánů, druhá pro obchod s potravinami. Měřené hodnoty mohou být zaznamenány do excelového souboru, který může být stažen prostřednictvím FTP. Hodnoty lze také přímo zasílat do databáze SQL nebo systému HMI/SCADA prostřednictvím OPC serveru.
Protože vlastník budovy má nyní přístup k měřeným hodnotám z různých apartmánů v reálném čase, může sledovat jejich spotřebu a vybavit upozornění, je-li dosaženo určené mezní hodnoty. Aktuální hodnoty z měřičů také umožňují vlastníkům apartmánů rychle a automaticky vystavit vyúčtování.

„Komunikační brány Anybus zcela určitě našim zákazníkům ulehčily život,“ zakončil Jonas Karlsson z firmy Processcomponent. „Tím, že umíme snadno a rychle zavést hodnoty ze snímačů s výstupem M-Bus do systému OptoEMU, rozšířili jsme jeho možnosti a zrychlili jeho práci, což je výhodné pro nás i pro naše zákazníky.“


Obr. 5: Mapování registrů Modbus je do značné míry zautomatizované. Konfiguruje se prostřednictvím webového rozhraní

HMS Industrial Networks
Společnost HMS Industrial Networks je přední nezávislý dodavatel výrobků pro průmyslovou automatizaci včetně nástrojů pro vzdálenou správu. Společnost HMS vyvíjí a vyrábí řešení pro připojení automatizačních zařízení a systémů k průmyslovým komunikačním sítím. Tato řešení jsou na trh dodávána pod značkami Netbiter, Anybus a IXXAT.

Vývoj a výroba se odehrávají v sídle firmy ve švédském Halmstadu nebo v německém Weingartenu. Lokální prodej a podporu zajišťují kanceláře v Číně, Dánsku, Francii, Německu, Indii, Itálii, Japonsku, Velké Británii a USA. HMS zaměstnává více než 350 lidí a v roce 2013 vykázala obrat 57 milionů eur. Akcie HMS se obchodují na burze NASDAQ OMX ve Stockholmu. Místní zastoupení má firma Chicagu (USA), Pekingu (Čína), Karlsruhe (SRN) Milánu (Itálie), Mylhúzách (Francie) a Tokiu (Japonsko). Firma vznikla v roce 1988 a v současné době má 240 zaměstnanců. V burzovním indexu NASDAQ OMX Nordic Exchange ve Stockholmu je vedena pod ISIN SE0002136242 v kategorii „Small Cap, Information Technology“.

Zdroj: FCC Prumyslove systemyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48
Univerzálním a bohatě vybavený vývojový kit s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodný jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 755 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007