. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Další dvě družice systému Galileo dorazily na evropský kosmodrom

Další dvě družice systému Galileo dorazily na evropský kosmodrom

Devátá a desátá družice systému Galileo překonaly Atlantický oceán a dorazily do Francouzské Guayany, kde je čeká příprava na společný start plánovaný na září.

Devátá a desátá družice systému Galileo překonaly Atlantický oceán a dorazily do Francouzské Guayany, kde je čeká příprava na společný start plánovaný na září.

Delikátní navigační družice absolvovaly svoji cestu v kontejnerech s řízeným prostředím, a to bezprostředně poté, co prošly sérií testů, které potvrdily jejich připravenost na kosmický let.

Pár družic opustil technické středisko ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v nizozemském Noordwijku ve čtvrtek 23. července, přičemž nejprve putoval po silnici na letiště Luxembourg Findel Airport.


Obr. 1: Družice Galileo řady FOC

O den později se společně vydal na palubě letounu Boeing 747 společnosti Luxair na letiště Cayenne–Félix Eboué Airport ve Francouzské Guayaně. Stroj přistál kolem poledne místního času.

Odtud opět putoval do Guayanského kosmického střediska. Až byl vyložený ve speciálních klimatizovaných superčistých místnostech, a tím zahájily svoji předletovou kampaň.

Zářijový start rakety Sojuz bude pro evropský navigační systém znamenat dosažení dvouciferného stavu. Stávající družice mají výrobní označení FM-5 a -6 (Flight Model) verze FOC (Full Operational Capability).


Obr. 2: Vykládka družic Galileo

Další dva satelity jsou v současnosti stále v ESTECu, kde procházejí intenzivním testováním. Dalších čtrnáct je vyráběno ve firmě OHB v německých Brémách, přičemž jejich navigační vybavení je připravováno v SSST (Surrey Space Satellite Technology) v britském Guildfordu.

O systému Galileo
Evropský družicový navigační systém poskytne špičkové poziční, navigační a časové služby uživatelům na celém světě.


Obr. 3: Příjezd na kosmodrom

Plná operační sestava se bude skládat z 24 hlavních plus šesti záložních družic ve třech rovinách ve výšce 23222 km. Systém Galileo je interoperatibilní s americkým GPS a ruským GLONASS, takže i jejich uživatelům se zvýší kvalita služby.

Galileo je partnerským programem mezi Evropskou komisí a ESA, přičemž na základě dohody ESA realizuje návrh systému a nákup jeho jednotlivých komponent pro Evropskou komisi.

Úvodní služby začnou být veřejně dostupné v příštím roce.

Galileo is a partnership between the European Commission and ESA, with a delegation agreement by which ESA acts as design and procurement agent on behalf of the Commission.

Initial services are due to begin next year.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s externí anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o konektor pro připojení externí ziskové antény.
Skladem od 389 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007