. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vývojové moduly Uno32 a uC32
12. srpna 2015 - 9:07 | Pandatron | Vývojové moduly Uno32 a uC32 | Komentářů: 0  

Vývojové moduly Uno32 a uC32

V nabídce firmy TME se objevily dva nové moduly, které vyrábí firma Digilent Inc.

V nabídce firmy TME se objevily dva nové moduly, které vyrábí firma Digilent Inc. Oba jsou osazeny mikrokontroléry z rodiny PIC32 firmy Microchip a V/V obvodem shodným se standardem Arduino. Desky se liší modelem procesoru, Uno32 je osazen obvodem PIC32MX320F128H, zatímco v uC32 je PIC32MX340F512H. Liší se především velikostí dostupné paměti (Flash 128K nebo 512K, RAM 16K a 32K) a přítomností DMA u dražšího obvodu. Ostatní součástky obou modulů jsou vlastně identické.

K hlavním přednostem obou konstrukcí patří použití výkonného 32bitového procesoru a kompatibilita vývodů s populárními deskami Arduino Uno. V případě originálního Arduino je omezením 8bitový mikrokontrolér, zatímco představované moduly jsou vybaveny značně výkonnějšími jednotkami.

Základní parametry modulů jsou:

 • Taktovací kmitočet: 80 MHz
 • Paměť Flash: 128K (512K u uC32)
 • Paměť RAM: 16K (32K)
 • Vývody kompatibilní s Arduino
 • 42 I/O signálů
 • Dvě diody LED přístupné uživateli
 • Možnost komunikace a programování přes USB
 • 12 analogových vstupů (10bitový A/D převodník)
 • Bohatý výběr rozhraní: UART, I2C, SPI, PWM, USB
 • Obsluha DMA (uC32)
 • Hodiny reálného času (RTC)
 • Možnost napájejí z USB, externího napájecího zdroj 7 V-15 V, nebo přímo 5 V
 • Vývojové prostředí shodné s Arduino (MPIDE)
 • Profesionální vývojové prostředí MPLAB X
 • Dostupné kompilátory jazyka C a C++, jak bezplatné, tak i placené
 • Bohaté knihovny (Arduino, knihovna rozhraní plib a Harmony)
 • Kompatibilita s mnoha rozšiřujícími deskami (Shields) a periferními moduly
 • Možnost práce pod operačním systémem reálného času (RTOS)

První dojem, hardware
Na pohled jsou moduly velmi podobné Arduino Uno. Rozměry desky, rozmístění konektorů, dokonce i tlačítko reset jsou na stejném místě. První, čeho si všimnete, jsou trochu jiné konektory pro rozšíření. Arduino používá jednořadé konektory, zatímco desky s PIC32 jsou osazeny dvouřadými zásuvkami. Ukazuje se však, že jsou plně shodné s Arduino Uno, mají však více dostupných vývodů. Většinu rozšiřujících modulů od Arduino lze připojit bez modifikace.

Kompatibilita s Arduino je velmi značná, vlastně jediným významným rozdílem je mikrokontrolér pracující s napětím 3,3 V místo 5 V, jak je tomu v případě AVR. Naštěstí tolerují piny PIC32 napětí 5 V a většina modulů může správně pracovat při ovládání nižším napětím. Jedinou výjimkou jsou analogové vstupy (ADC), v jejich případě je maximální napětí 3,3 V. Naštěstí ošetřil výrobce vstupy modulů patřičnými obvody, napětí 5 V tedy obvodu neublíží. Měření napětí vyšších než 3,3 V nebude možné bez použití vhodných vnějších obvodů.

Vezmeme-li do úvahy značně modernější procesor, nelze neocenit stupeň shodnosti obou řešení.

Software, Arduino
Snad největší předností Arduino je snadnost naučení a samého programování této platformy. Jednoduché vývojové prostředí a snadno použitelné knihovny ve spojení s objektovým programováním v C++ zajistily Arduino obrovský úspěch. V případě PIC32 lze stáhnout ze stránek výrobce skvěle přizpůsobené vývojové prostředí, vlastně shodné s originálním. Rozdíl je v barevném provedení a názvu. Prostředí se jmenuje MPIDE, je dostupné zdarma a obsahuje vše, co je nezbytné k zahájení učení se programovat. Po instalaci lze okamžitě spustit dodané vzorové programy. Jsou identické s originálním Arduino, uživatel může ani nevědět, že má co do činění se zcela jiným mikrokontrolérem.

MPIDE je dostupné pro všechny běžné operační systémy, Windows, Linux a Mac OS. Pro programování se používá konektor USB. Moduly jsou osazeny typickým konvertorem FTDI FT232R, který zajišťuje možnost komunikace a programování obvodu. Programování se provádí shodným způsobem jak v případě Arduino a obvodů rodiny AVR.

Začínající uživatelé a osoby, kteří začínají pracovat s novým mikrokontrolérem, se mohou začít učit, aniž nahlédnou do dokumentace PIC32, stačí znalost platformy Arduino. Počet dodaných příkladů je imponující. K plnému využití Arduino jsou samozřejmě nezbytné externí prvky. Mohou to být jednoduché, samostatně připojované obvody (např. diody led, přepínače atd.) nebo časem velmi komplikované moduly.

Programátor
Obrovské množství dostupného softwaru pro Arduino rozhodně svědčí o tom, že i jednoduché nástroje mají obrovské možnosti. Avšak programování při použití pouze sériového portu je z dlouhodobého hlediska trochu nepohodlné. Omezená propustnost propojení a nemožnost debuggování působí potíže při psaní delších programů. Lepší efekty lze získat pomocí příslušných programátorů. Desky Uno32 a uC32 mají vývody umožňující připojení vyhrazeného programátoru nebo standardního PicKit3. Oba programátory jsou dostupné v nabídce TME:

Vyhrazený programátor ChipKit PGM Programmer/Debugger je trochu zjednodušenou (a levnější) verzí PicKit3. V případě desek Uno32 a uC32 je jeho funkčnost shodná s PicKit3, a dokonce rozšířená o možnost spolupráce s prostředím MPIDE (Arduino). Rozdílem mezi programátory je především absence některých napětí na vývodech vyhrazeného programátoru, kvůli které není možné napájet desku z programátoru.

Software, MPLAB X
Programátoři zabývající se profesionálním využitím modulů mohou přestat používat Arduino a používat prostředí MPLAB X, které je zdarma. Je to nejnovější verze známého a po léta vyvíjeného prostředí MPLAB firmy Microchip. Prostředí se dodává bez kompilátoru C, uživatelé si však mohou vybrat ze široké škály dostupných produktů. Jsou dostupné jak produkty, které je třeba koupit, tak i ty bezplatné. Bezplatná verze kompilátoru nemá omezení velikosti kódu, jak to obvykle bývá u konkurenčních produktů, neobsahuje však optimalizátor. Ale jelikož je paměť Flash velká, lze i bez optimalizátoru připravit složitý program.

Prostředí a kompilátor C/C++ jsou dostupné zdarma na stránkách firmy Microchip. Výrobce dodává rovněž knihovny periférií a vyspělý framework s názvem Harmony. Dostupné jsou kreatory usnadňující konfiguraci vývodů mikrokontroléru a hodin. Navíc umožňují snadnou integraci s operačními systémy reálného času (např. FreeRTOS, openRTOS).

Rozšiřující moduly
Firma Digilent Inc. dodává dva druhy rozšiřujících modulů pro desky Uno32 a uC32. Prvními jsou moduly „nasouvané” na prototypovou desku (tzv. Shield). Dále je dostupná široká nabídka (jednoduchých) periferních modulů (tzv. Pmod).

Moduly shield dostupné v nabídce jsou:

Shrnutí
Moduly Uno32 a uC32 jsou velmi zajímavou alternativou ke standardním Arduino Uno. Mohou je používat jak začínající programátoři, osoby, které se chtějí seznámit s mikrokontroléry PIC32, tak mohou najít využití i v profesionálních projektech. Velmi dobře připravené vývojové prostředí, spolu s přiloženými knihovnami a příklady, usnadňují seznamování se s obvody a urychlují práci na nových projektech. Dodatečným pozitivem je hardwarová kompatibilita s Arduino a široký sortiment vyhrazených rozšiřujících modulů.

Odkazy & Download:
TME Czech Republic s.r.o.
Vývojový kit Microchip UNO32
Vývojový kit Microchip uC32GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
IPRELAY8R - IP RELÉ a teploměr s webovým rozhraním
Moduly IP RELÉ - IPRELAY8R obsahují osm releových výstupů s přepínacím kontaktem, webové rozhraní, integrovaný a externí teplotní senzor s pamětí na 10 záznamů a zobrazením naměřených hodnot v grafu.
Skladem od 1520 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007