. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Horké letní dny solární panely nevyřadí
24. května 2016 - 7:12 | Pandatron | Horké letní dny solární panely nevyřadí | Komentářů: 0  

Horké letní dny solární panely nevyřadí

Solární panely jsou ideálním pomocníkem do extrémních veder. Elektřina vyrobená ze slunce totiž může pohánět klimatizační jednotky.

Solární panely jsou ideálním pomocníkem do extrémních veder. Elektřina vyrobená ze slunce totiž může pohánět klimatizační jednotky a snižovat tak spotřebu během polední energetické špičky. Extrémní tropické teploty mohou sice částečně snížit výkon fotovoltaických panelů, ale tento pokles je kompenzován dlouhou dobou slunečního svitu během léta. Navíc ani při dlouhotrvajícím suchu nehrozí fotovoltaickým elektrárnám odstávka od výroby, protože na rozdíl od klasických energetických zdrojů nejsou závislé na chlazení vodou.

Nejefektivněji fungují fotovoltaické elektrárny za slunných dnů a při teplotách do 25°C nebo nižších. „Solární panely spolehlivě fungují i při letních vedrech. Správnému fungování pomáhá konstrukce elektráren, která umožňuje pasivní chlazení proudícím vzduchem nad i pod panely,“ vysvětluje ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

Přestože letošní rok je na tropické dny obzvláště bohatý, je přechodný pokles výkonu solárních elektráren vyrovnán vysokou slunečností bez oblačnosti a dlouhou dobou slunečního svitu během léta. „V našich podmínkách fungují fotovoltaické panely velmi dobře i během jara a podzimu, ovšem jejich majitelé se nemusí bát ani léta. Vždyť solární elektrárny využívající stávající technologii fotovoltaických panelů fungují bez problémů i v zemích s podstatně vyššími teplotami, jaké panují ve slunné Itálii nebo ještě slunnější Austrálii či Kalifornii,“ uvedla ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace Veronika Knoblochová.

Fotovoltaické elektrárny nejsou na rozdíl od uhelných a jaderných elektráren závislé na vodě, která je nutná na chlazení. Klasické uhelné a jaderné elektrárny potřebují na provoz zhruba 15x více vody než obnovitelné zdroje. Kvůli extrémnímu suchu byly v Polsku tento týden vyřazeny z provozu klíčové uhelné elektrárny,“ dodává závěrem ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

Zdroj: Česká fotovoltaická průmyslová asociaceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
ID-12 - čtečka RFID
Modul čtečky bezkontaktní identifikace - RFID tagů s integrovanou anténou a dosahem 12 cm.
Skladem od 670 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007