. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Elektronické vysoušení zdiva
Elektronické vysoušení zdiva

Elektronické vysoušení zdiva

Vlhké stěny v bytech, chatách a jiných zděných stavbách nejsou samozřejmě příjemné. Příčinou vlhnutí zdiva je nedokonalá izolace základů stavby, a tak je celkem pochopitelné, že odstranit tuto příčinu není ani jednoduché, ani laciné. Pokud ovšem nevyužijeme elektrolýzy. Jak to spolu souvisí?

Jistě jste si všimli, že v cihle, maltě, betonu a jiných stavebních materiálech jsou velmi úzké kanálky, které se nazývají kapiláry. A právě těmito kapilárami vzlíná voda od základů stavby vzhůru a zvlhčuje stěny zdí. Ve vodě jsou rozpuštěny různé soli, a tak zdivem vlastně vzlíná elektrolyt.

A teď se podívejme na obr., kde jsme do vlhké zdi zatloukli z obou stran hřebíky dlouhé asi 10 cm ve vzdálenosti asi 10 cm od sebe a vodičem jsme je připojili ke svorkám sekundárního vinuti transformátoru o napětí přibližně 30 V. Navíc jsme do obvodu zařadili tzv. diodu, která usměrňuje střídavý proud na proud stejnosměrný. Co se stane, když ke svorkám primárního vinutí připojíme proud o napěti 220 V? Elektrolyt v kapilárách se začne elektrolýzou rozkládat, částečkami soli se kapiláry zaplní a tím se omezí vzlínání vody. Současně probíhá i elektrolýza vody na plynný vodík a kyslík, které ze zdiva vyprchávají a tak se urychli i vysušeni zdiva. Takovýto způsob není sice rychlý a trvá u zdi dlouhé 3 m přibližně 2 až 3 týdny při průchodu proudu okolo 0,1 A, ale je jednoduchý a laciný, o čemž se můžete přesvědčit výpočtem. Že je třeba zachovávat všechna bezpečnostní opatření, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem, je jistě samozřejmé a tak se raději poradíme s odborníky.

Článek je převzat z knihy: Zdeněk Opava - Elektřina kolem nás

Zaslal: Dalibor VltavskýGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...

host
5. Dne 16. 07. 2010 v 11:50 zaslal host
yes
Potvrdzujem funkčnosť vysúšania :-). Po 2 mesiacoch od inštalácie mám slušné výsledky. Vlhkosť zo steny mizne - podľa tužkou označenej vlhkej mapy - asi 5 cm dole za týždeň. Použil som kovové šrouby 20 cm dlhé na 1 m od seba, treba jedno dobré uzemnenie a po dvoch týždňoch ich treba vymeniť, hlavne + (hore), lebo "schudli - zhubli" na tretinu!! Po vysušení elektródy spojím nakrátko (teraz zdroj 28 V a prúd asi 80 mA) a bude pár rokov pokoj.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007