. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Družice Galileo zaujaly svá místa na horním stupni
10. září 2015 - 9:23 | Pandatron | Družice Galileo zaujaly svá místa na horním stupni | Komentářů: 0  

Družice Galileo zaujaly svá místa na horním stupni

Devátá a desátá družice evropského navigačního systému Galileo zaujaly své místo na horním stupni Fregat nosné rakety Sojuz. Stalo se tak v rámci závěrečných příprav na start.

Družice Galileo 9 a Galileo 10 odstartují na palubě rakety Sojuz 11. září ve 2:08 h GMT (4:08 středoevropského času, 23:08 času místního – ale to ještě 10. září) z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Už dříve byly plně natankované družice připojené ke svému adaptéru, přičemž nyní byla celá sestava umístěna na horní stupeň.

Tato část předstartovní kampaně proběhla ve středu 2. září v hale 3SB v Guyanském kosmickém středisku.

Následující den byl vyhrazení kontrolám a inspekcím, aby družice Galileo se stupněm Fregat mohly být umístěny v pátek 4. září pod aerodynamický kryt rakety Sojuz. Bude to naposledy, co družice Galileo spatřilo lidské oko.


Obr. 1: Družice Galileo před usazením na stupeň Fregat

Celá popsaná sestava se nazývá „horní kompozit“ a bude dopravena na startovací rampu, kde bude vertikálně připojena k již sestaveným prvním třem stupňům nosiče ST-B.

Fregat je více samostatnou kosmickou lodí, než raketovým stupněm: má možnost vícenásobného zážehu, takže dopraví družice Galileo na stanovenou střední oběžnou dráhu. Třístupňový Sojuz vynese 9 minut a 24 sekund po startu tuto sestavu jen na nízkou oběžnou dráhu.


Obr. 2: Družice systému Galileo

Mezi dvěma zážehy Fregatu bude pauza v trvání 3 hodiny a 13 minut. Na závěr činnosti stupně se budou vynášené družice nacházet na dráze ve výšce 23 222 km se sklonem k rovníku 57,394 stupňů.

Příprava družic Galileo na tento start začala bezprostředně poté, co oba satelity dorazily 24. července do Francouzské Guayany.


Obr. 3: Umisťování družic Galileo na stupeň Fregat

Do konce letošního roku budou vypuštěny ještě dvě další družice Galileo. Jedna dnes dokončuje své zkoušky v technickém středisku ESA ESTEC v nizozemském Noordwijku, druhá už je má za sebou a čeká jen na odeslání do Kourou ve druhé polovině října.

Krom toho už dorazila do ESTECu první družice z nové produkční řady (Galileo 13) a prochází úvodními zkouškami v tepelné izolační komoře. Další satelit pak přijede v polovině září.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-SIM900: GSM/GPRS modul SIM900
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s SIM900 firmy SIMCom a podporou SMS, MMS, GPRS Class 10, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007