. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Liberecká univerzita hostila světovou nanokonferenci
15. září 2015 - 6:31 | Pandatron | Liberecká univerzita hostila světovou nanokonferenci | Komentářů: 0  

Liberecká univerzita hostila světovou nanokonferenci

V Liberci se mezi 31. srpnem a 2. zářím 2015 uskutečnila konference Nanofibers, Applications and Related Technologies 2015.

V Liberci se mezi 31. srpnem a 2. zářím 2015 uskutečnila konference Nanofibers, Applications and Related Technologies 2015 (NART), která účastníkům spolu s přidruženou COST ACTION zaměřenou na technologii zvlákňování (electrospinning) představila nejnovější vývoj v oboru nanovláken. Hlavními organizátory byla Technická univerzita v Liberci (TUL) a North Carolina State University, mezi partnery patřila i agentura CzechInvest.

Konference mimo jiné potvrdila výsadní postavení TUL na mezinárodní úrovni. Kromě nejznámějšího objevu technologie výroby nanovláken, komercializované pod názvem Nanospider™ společností Elmarco, na půdě univerzity dále dochází ke zdokonalování zvlákňovacích technologií nebo vývoji perspektivních aplikací v environmentální či biomedicínské oblasti. K výsledkům R&D uváděných do každodenní praxe pak patří spolupráce se společnostmi jako Škoda Auto nebo Magna.

Stanislav Petrík, ředitel pro propagaci a vztahy s průmyslem Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL, v rozhovoru přiblížil, jak vypadá spolupráce Libereckých s americkými kolegy.

V čem spočívá současná spolupráce TUL a North Carolina State University?
Spolupráce se zakládá především na dlouhodobých osobních vazbách mezi TUL, respektive naším Ústavem pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, a The Nonwovens Institute (NWI) na North Carolina State University. Jejím dosavadním naplněním byly vzájemně poskytované stáže a výměny studentů, účasti v oponentských řízeních odborných prací nebo například specializovaný kurz, který vznikl na NWI a jehož obsah vytvářeli pedagogové z TUL. Letošní konference nám umožnila těchto vztahů využít a pozvat do Liberce mnohé z významných osobností oboru, s nimiž nás pojily více či méně formální kontakty z minulých let.

Kam by se toto spojení mělo dále vyvíjet?
Rádi bychom ustanovili tradici konferencí pořádaných střídavě v Liberci a v Raleigh v Severní Karolině, což se dříve dělo prostřednictvím symposia Nanofibers for the Third Millennium (N3M). Za tímto účelem jsme také v průběhu konference podepsali smlouvu o spolupráci a koordinaci činností s americkými partnery.

Máte další plány ohledně společných projektů či jiných činností?
Nekomerčním projektům do značné míry brání absence zdrojů financování pro výzkum mezi Českou republikou a USA. Na druhé straně pro nás NWI slouží svým způsobem i jako inspirace, hlavně přidruženým konsorciem, které se jim podařilo vybudovat. V současnosti má přes 60 průmyslových partnerů, jimž NWI poskytuje služby v R&D a nabízí možnosti technologického transferu.

V Liberci jsme podobným způsobem založili asociaci AMIA (Advanced Materials Industrial Association) fungující jako uskupení firem se společnými zájmy v základním výzkumu a dále pracujeme na rozšíření řad jejích členů.

Jaké momenty letošního NART byste vyzdvihnul?
Především to, že se do programu zapojily klíčové postavy z oblasti nanovláken – což je například Seeram Ramakrishna z National University of Singapore, Rajender S. Varma z US Environmental Protection Agency či Masaya Kotaki z Kaneka US Material Research Center. Za Českou republiku můžeme zmínit nový typ electrospinningu prezentovaný profesorem Davidem Lukášem z TUL, komercializaci nových technologií od Ladislava Mareše z NAFIGATE Corporation nebo přednášku profesora Lubomíra Špaňhela, iniciátora úspěšného projektu Horizon2020 NANOMATCON.

Pozitivním impulzem pro nás byla též podpora ze strany americké ambasády v ČR, která hostila závěrečnou recepci konference, či sponzorství poskytnuté americkou Office of Naval Research a několika dalšími českými i zahraničními partnery.

Zdroj: CzechInvestGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO1R - Multifunkční relé s USB rozhraním
Multifunkční relé s USB rozhraním - PUSBIO1R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007