. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
První česká chytrá a ekologická lavička míří na Expo 2015

První česká chytrá a ekologická lavička míří na Expo 2015

Rok pracovala skupina českých vědců, studentů a designerů na první chytré lavičce s ekologickým provozem.

Rok pracovala skupina českých vědců, studentů a designerů na první chytré lavičce s ekologickým provozem. Kromě odpočinku poskytuje lavička CapaSitty také bezdrátové připojení k internetu a umožňuje nabíjet mobilní zařízení pomocí USB konektoru nebo zcela bez kabelu prostřednictvím indukce. Zároveň neustále monitoruje kvalitu ovzduší. Všechny své funkce zajišťuje pouze prostřednictvím solární energie. Lavičku vyvinul tým ze společnosti Full CapaCity ve spolupráci se studentkou průmyslového designu ČVUT Zuzanou Jirkalovou a s Univerzitním centrem pro energeticky efektivní budovy (UCEEB) ČVUT. Po dnešním představení před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích vyrazí CapaSitty do Milána, kde bude umístěna před českým pavilonem na Expo 2015.


Obr. 1: První česká chytrá a ekologická lavička míří na Expo 2015

CapaSitty reaguje na stále častější potřebu lidí být online a dobíjet svá chytrá zařízení. Ta se vybíjejí mnohem rychleji než dřívější klasické telefony. V České republice přitom smartphone vlastní už dva ze tří lidí. Podle průzkumu společnosti SecurEnvoy jsou pro lidi ve vyspělém světě chytré mobily tak důležité, že více než polovina jejich majitelů trpí nomofobií, obavou ze ztráty zařízení, ztráty signálu nebo z vybití baterie.

„CapaSitty přináší čistou energii pro dobíjení a internet do míst, kde dosud nebyly. Je možné ji umístit například do městských parků, kde lidé ocení její chytré funkce a zároveň zcela ekologický provoz. Stejně tak ale může oživit jakýkoli veřejný prostor měst, univerzitní kampusy, sportoviště či kulturní památky. CapaSitty je konkrétním příkladem nejnovějších trendů v oblasti chytrých měst a internetu věcí, které budou za pár let zcela běžnou součástí našich životů,“ říká Jan K. Rolník, kreativní ředitel ze společnosti Full CapaCity.

K výrobě lavičky, která váží zhruba 400 kilogramů, byl použit zcela nový unikátní extra tuhý beton vyvinutý odborníky z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT. „Tento beton je čtyřikrát pevnější než běžný stavební beton. Na velkou odolnost jsme kladli důraz i u dalších materiálů, aby lavička zvládla dlouhodobě odolávat například mrazu a dalším nepříznivým vlivům,“ říká Ing. Tomáš Vlach z Univerzitního centra pro energeticky efektivní budovy ČVUT.

Část lavičky je vyrobena také z oceli a kovu, povrch je tvořen dřevem, a nejmodernějším solárním panelem o výkonu 150 W. V lavičce je zabudovaná baterie s kapacitou 110 Ah. Díky ní lavička funguje, i když zrovna není na přímém slunečním svitu. Z baterie je možné nabíjet mobilní zařízení přes dva USB konektory nebo bezdrátově pomocí indukce, což umožňují například mobilní telefony Samsung S6 nebo iPhone6. Součástí lavičky je i zařízení monitorující čistotu ovzduší, takzvaný „kanárek“, a vestavěný GSM LTE modem, který přijímá a dál přes wi-fi router zdarma šíří signál rychlého mobilního internetu.

V současnosti existuje jeden exemplář lavičky CapaSitty. Ten dnes po představení v Praze zástupci společnosti Full Capacity odvážejí do Milána před český pavilon na výstavu Expo 2015. Po jejím skončení se lavička vrátí před Národní technickou knihovnu.

„Máme vyzkoušeno, že od jara do podzimu, kdy lidé na lavičkách sedávají, je pro její provoz svitu dost. Od listopadu chceme před NTK testovat, jestli díky nejnovějším solárním panelům zvládne plně fungovat i v druhé půlce podzimu a přes zimu, kdy je u nás sluneční svit vzácný,“ říká Jan K. Rolník z Full Capacity.

„Poptávka být online a mít možnost dobíjet své notebooky a telefony kdekoliv a kdykoliv se objevila i v rámci našeho průzkumu mezi studenty vysokoškolského Kampusu Dejvice, centra technického a přírodovědného vzdělání v České republice. Je sympatické, že jednu z alternativ vyvinuli právě studenti z řad ČVUT. Rádi poskytneme prostor pro zkušební provoz lavičky a bude nás těšit její širší využití“ – uvedl ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda.

Na Expo 2015 je v českém pavilonu instalovaná i Laboratoř ticha, za jejíž realizací stojí také společnost Full Capacity. Ta propojuje interaktivní a audiovizuální umění, design, technologie a nové trendy v oblasti obnovitelných zdrojů energie v osobním využití.

Více informací o první české chytré lavičce a jejích tvůrcích nalezte na následujících webových stránkách: www.capasitty.com, www.fullcapacity.cz, www.uceeb.cz.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TX-SAW 433MHz
Vysílač AM 433.92MHz, SAW, max. 15dBm, +5V
od 113 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007