. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Levný elektromobil, pro který už ani velká vzdálenost nebude problém

Levný elektromobil, pro který už ani velká vzdálenost nebude problém

Miliony eur posílá letos Evropská komise na projekty, které mají přiblížit okamžik, kdy po evropských silnicích budou jezdit převážně ekologická elektrická vozidla.

Miliony eur posílá letos Evropská komise na projekty, které mají přiblížit okamžik, kdy po evropských silnicích budou jezdit převážně ekologická elektrická vozidla. Do dvou z nich, OSEM-EV a 3Ccar, jsou zapojeni také vědci z výzkumné skupiny Kybernetika pro materiálové vědy brněnského CEITECu VUT ve spolupráci se společností Infineon Technologies AG.

Společným cílem projektů OSEM-EV a 3Ccar, které povede Infineon Technologies AG, je zlevnit i zefektivnit elektomobilitu a zvýšit její spolehlivost. Projekty poběží do roku 2018 a Evropa se tak stane místem nepřetržitého vývoje technologií pro výrobu elektrických vozidel. „Plně elektrické automobily jsou fakticky jedinou možností, jak využít obnovitelných zdrojů energie v automobilovém průmyslu. I když jsou již komerčně dostupné, jejich použití zůstává stále omezené. Nové technologie v oblasti elektroniky, mikroprocesorů a algoritmů jsou nadějí pro to, aby se elektromobily staly běžným dopravním prostředkem,“ vysvětluje Pavel Václavek, vedoucí výzkumné skupiny z CEITECu VUT.

Díky projektu OSEM-EV (Optimised and Systematic Energy Management in Electric Vehicles) se zvýší dojezd elektrických vozidel. Dvanáct partnerů soustředí svou činnost na výzkum inteligentního řízení teploty, který zahrnuje chladicí systém pro elektrický pohon, životnost baterie a efektivní rekuperaci energie. Rozpočet projektu je stanoven na 8 milionů euro. „Jedním z velkých problémů pro rozšíření plně elektrických automobilů je jejich omezený dojezd, který velmi závisí na ročním období a teplotě. Náš tým se bude zabývat vývojem algoritmů pro hospodaření jak s elektrickou, tak tepelnou energií, které umožní zlepšení komfortu (klimatizace a topení) i zvýšení dosahu elektromobilů na obdobnou úroveň současných vozidel se spalovacím motorem,“ doplňuje Pavel Václavek, jehož skupina se elektromobilitou zabývá již několik let.

Na projektu 3Ccar pracuje 48 partnerů ze 14 zemí EU i mimo EU. Cílem expertů bude vyvinout nové technologie pro plně elektrické automobily, ale rovněž automobily se spalovacím motorem, přičemž hlavním cílem je řešení spolehlivosti, komfortu a bezpečnosti. Rozpočet projektu je stanoven na 54 milionů euro.

Oba projekty patří mezi dvanáct nejvýznamnějších výzkumných projektů v Evropě vůbec. Jejich oficiální zahájení se uskutečnilo počátkem června v Bruselu. Akce se zúčastnilo na 70 partnerů se 120 výzkumnými pracovníky z 15 zemí, zástupci ECSEL Joint Undertaking, Evropské Unie, Evropské komise, německého Federálního ministerstva pro vzdělání a výzkum a taiwanského Ministerstva hospodářství.

Zdroj: VUT v BrněGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-M10: GSM/GPRS modul s M10
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s M10 firmy QUECTEL a podporou SMS, MMS, GPRS Class 12, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 690 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007