. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Další družice Galileo vysílají navigační signál
16. prosince 2015 - 8:08 | Pandatron | Další družice Galileo vysílají navigační signál | Komentářů: 0  

Další družice Galileo vysílají navigační signál

Po dokončení rozsáhlých prověrek byla za plně operační prohlášena další dvojice evropských navigačních družic Galileo.

Po dokončení rozsáhlých prověrek byla za plně operační prohlášena další dvojice evropských navigačních družic Galileo. Nově tak vysílá operační signál a od prvního prosincového dne také poskytuje služby SAR (Search and Rescure, Vyhledání a záchrana) na celé planetě.

Družice Galileo 7 a 8 byly vypuštěny z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně dne 27. března. Jakmile byly na oběžné dráze probuzeny k životu, jejich navigační vybavení začalo procházet dlouhou a důkladnou testovací kampaní.


Obr. 1: Signál družic Galileo

Bylo zapotřebí vyhodnotit jak to, zdali družice pracují, jak mají, tak to, zdali jsou plně kompatibilní s pozemní sítí Galileo.

Sekundární vyhledávací a záchranné vybavení družic se také dočkalo náročných zkoušek: zachytávalo a přenášelo UHF signály z nouzových vysílačů, které jsou součástí mezinárodního systému KOSPAS-SARSAT.


Obr. 2: Družice Galileo

Měření rádiových frekvencí byla provedena ze střediska ESA Redu v Belgii. To je vybaveno dvacetimetrovou parabolickou anténou pro analýzu signálů systému Galileo s maximálním možným rozlišením. Provedena byla také bezpečnostní kontrola služby PRS (Public Regulated Service), což je služba s maximální přesností, ovšem s omezením na autorizované uživatele.

„Tyto dvě operační družice Galileo jsou třetí a čtvrtá ze série FOC (Full Operational Capability),“ vysvětluje manažer testů družic Galileo ve vesmíru při ESA David Sanchez-Cabezudo.

„Jde o verzi, která bude představovat základ konstelace Galileo ve vesmíru, přičemž dalších šestnáct družic bude teprve vypuštěno.“


Obr. 3: Parabola o průměru 20 metrů v Redu

„Kontroly, které byly provedeny ze střediska GCC (Galileo Control Centre) v německém Oberpfaffenhofenu a italském Fucino, stejně jako z belgického Redu, ukázaly, že činnost obou družic je výtečná a bez omezení použitelná pro navigační účely.“

„Nové schopnosti palubního vybavení, jako je třeba zcela plynulé přecházení mezi různými atomovými hodinami, představují zcela nové vlastnosti v globálních navigačních systémech. I tyto byly během testování ověřeny. Jejich využití přinese mnohem robustnější navigační služby.“

První pár družic FOC byl v roce 2014 umístěný na nesprávnou dráhu kvůli selhání horního stupně nosiče Sojuz. Jejich orbity ale byly modifikovány tak, že problémům navzdory mohou poskytovat navigační služby. Evropská komise ještě rozhodne, zdali budou či nebudou součástí konstelace Galileo.


Obr. 4: Vypuštění družic Galileo 7 a 8

Druhý pár, který odstartoval v březnu, byl dopravený na správné dráhy. V září pak byl vypuštěný třetí pár, také na správné dráhy, který nyní prochází testováním a měl by se stát operačním v příštím roce.

Další dvojice družic Galileo už dorazila do Francouzské Guayany, odkud bude vypuštěna raketou Sojuz 17. prosince. Do poskytování navigačních služeb by se tento pár měl zapojit v průběhu jara příštího roku.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PRESTO - Rychlý a univerzální USB programátor
PRESTO je velmi rychlý programátor moderní koncepce. Programuje velké množství součástek - mikrokontroléry, CPLD, FPGA, sériové FLASH a EEPROM, apod.
Skladem od 2196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007