. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Pod každým třetím vánočním stromkem byla elektronika. Češi řeší, co s odpadem

Pod každým třetím vánočním stromkem byla elektronika. Češi řeší, co s odpadem

Nejlepší Vánoce v historii měli podle prvních statistik prodejci elektra v České republice. Nová elektronika se objevila pod každým třetím českým stromečkem.

Nejlepší Vánoce v historii měli podle prvních statistik prodejci elektra v České republice. Nová elektronika se objevila pod každým třetím českým stromečkem. Kromě telefonů, notebooků a chytrých hodinek lidé kupovali i nové televize, ledničky a kávovary. S novými spotřebiči v domácnosti nyní Češi řeší, co s těmi starými. Řada lidí přitom neví, že je může bezplatně odevzdat v obchodech nebo je nechat odvézt z domácnosti.

Vyhodit starý domácí spotřebič do popelnice či u cesty. Tak vypadá podle odborníků nejhorší možný způsob likvidace elektra včetně baterií. Nezajištěný elektroodpad končící na skládkách nebo podél cest totiž představuje velké ekologické riziko. „Z nezabezpečené skládky mohou unikat škodlivé a jedovaté látky do ovzduší, vody i půdy,“ popsal možná rizika David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů a baterií. Ekologická likvidace se stává čím dál větším globálním tématem i proto, že například jen ve Spojených státech amerických vyhodí každý den tři sta padesát tisíc mobilních telefonů a sto třicet tisíc počítačů. Po Vánocích pak množství odpadu ještě mnohonásobně vzůstá.

Vyřazenou elektroniku berou prodejci i obce
Právě proto, aby se Češi odnaučili neekologicky zbavovat elektroodpadu včetně baterií a pomáhali tak chránit planetu před znečištěním a přemírou odpadu, přibývá možností, co s nepoužívanými spotřebiči. Lidé mají nyní ze zákona na výběr několik míst, kde mohou elektroniku bez obav zanechat. „Je možné odvézt věci na takzvaná místa zpětného odběru, což jsou například i prodejci spotřebičů. Dále jsou tu speciální sběrná místa ve školách, firmách nebo obcích, která je nyní možné najít v řadě měst a obcí,“ řekl David Vandrovec.

Poslední variantou, jak se bezpečně zbavit nepotřebné techniky, jsou výkupny druhotných surovin. Musí mít ovšem zřízeno místo zpětného odběru, což ne všechny mají. „Je potřeba si zjistit, zda konkrétní výkupna bere i staré spotřebiče. Některé totiž nejsou oprávněné elektroniku přijmout,“ upozornil Vandrovec.

Odpad lze odnést i do práce
V současnosti existuje navíc řada projektů, které zapojují do ekologického zpracování nepoužívané techniky a baterií firmy. Téměř dva tisíce společností v České republice tak, v rámci programu Zelená firma, umožňují lidem přinést veškerou nepotřebnou elektroniku do práce. Odtud je pak svezena a zrecyklována či ekologicky zlikvidována.

Zoufat nemusí ani ti, kterým zaměstnavatel tuto službu nenabízí. Projekt Buď líný myslí na všechny, kteří by se rádi zbavili nepotřebných věcí ekologicky, ale nemají čas nebo chuť spotřebiče někam odvážet. „Pokud se lidem samotným nebo dohromady se sousedy podaří sesbírat více než pětadvacet kilogramů elektroodpadu, mohou si v rámci služby Buď líny objednat bezplatný odvoz věcí přímo z domova,“ doporučil David Vandrovec ze skupiny REMA, která nabízí zpětný odběr vyřazených elektrozařízení. Servis funguje po celém území České republiky a lze ho objednat elektronickou objednávkou či telefonicky. Kromě spotřebičů, které o Vánocích nahradily nové, lze nechat odvézt veškeré přístroje fungující na baterie či elektřinu, nepoužívané baterie, DVD, CD a tonery.

Skupinu REMA tvoří v současné době 3 společnosti: REMA Systém, REMA Battery a REMA PV Systém.
REMA Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005. Iniciovali jej největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. REMA Systém realizuje projekty Zelená firma, Zelená škola, Zelená obec a Buď líný, v jejichž rámci zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ze škol, firem, obcí a od domácností. Zároveň zastřešuje projekt Trash Made, který je zaměřen na výrobu šperků a doplňků z elektroodpadu.

REMA Battery je neziskově hospodařící společnost s ručením omezeným, která vznikla pro splnění povinností výrobců a dovozců baterií a akumulátorů daných zákonem č. 297/2009. Hlavním smyslem činnosti REMA Battery je ochrana životního prostředí – zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace baterií a akumulátorů. REMA Battery je oprávněna k provozování kolektivního systému pro zpětný odběr baterií a akumulátorů na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 15. 12. 2009.

REMA PV Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech v roce 2012. REMA PV Systému navazuje na aktivity společností REMA Systém a REMA Battery. Hlavním smyslem činnosti REMA PV Systému je ochrana životního prostředí – zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace solárních panelů. REMA PV Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na řešení problematiky solárních panelů a jiných solárních komponentů.

O projektu Buď líný
Služba společnosti REMA Sytém Buď líny realizuje svoz nepotřebných elektrospotřebičů z domácností. Je zdarma, funguje v rámci celé ČR a je určena pro širokou veřejnost. Svoz se týká veškerých elektrospotřebičů, tedy například elektrických sekaček, pil, praček, televizí, monitorů, počítačů, fénů, rychlovarných konvic, ale i baterií, zářivek, tonerů, CD a DVD. Odvoz vyřazených elektrospotřebičů lze jednoduše objednat telefonicky na čísle 840 550 650 nebo na internetu na stránkách www.budliny.cz

O projektu Zelená firma
Projekt Zelená firma byl spuštěn v roce 2008 a je zaměřen na sběr firemních vysloužilých elektrozařízení a baterií. Spolupracující podniky si mohou zdarma objednat svoz odpadu přímo v místě jeho vzniku, a usnadnit tak recyklaci a ekologické zacházení s elektronikou. Projekt je podpořen distribucí osvětových materiálů, zaměřených na ekologické zacházení s odpady. Ve větších firmách jsou také pořádány ekologické workshopy. Veřejnost se s projektem může seznámit také na seminářích, které řeší problematiku odpadového hospodářství a upozorňují na novinky z oblasti trvale udržitelného rozvoje.

Zdroj: REMAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
BC-NBK AUREL
Přijímač AM 433.92MHz, BW=1,2MHz, -97dBm,+5V/3mA
od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007