. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Dýmostroj 2
12.6. | Pandatron | Dýmostroj 2 | Komentářů: 17  
Dýmostroj 2

Dýmostroj 2

Lubomír Friml

Úvod:
Když jsem na těchto stránkách objevil návrh na dýmostroj, rozhodl jsem se ho zkonstruovat. Potřeboval jsem ale něco jednoduššího. Pro své účely nepotřebuji velké množství dýmu. Rozhodl jsem se tedy realizovat něco naprosto odlišného. Nápad je sice podobný, ale liší se způsob ohřevu. Pro menší množství mlhy stačí menší nahřívací část. Po menší úvaze mě napadlo použít mikropájku. Nejsem žádný profesionál, co se elektroniky týče, jen mě dost baví, takže pokud budete mít někdo nějaké připomínky, rád si je vyslechnu. Takže pokud potřebujeme menší množství mlhy, stačí menší topné těleso i méně trubičky. Potom také menší zásobník glycerolu a celkově se nám zařízení vejde do plechové krabičky o rozměrech přibližně: 120*120*150, jak je vidět na obrázku. Na vhánění glycerolu do spirály jsem použil čerpadlo z ostřikovačů z auta po havárii Opel Kadet. Auto bylo na odpis, ale dobrou zprávou je, že se při havárii nikomu nic vážného nestalo :-) Trubičku použijte asi měděnou, já ji nesehnal, ani nevím z čeho je ta, co jsem tam dal. Elektronika je velmi jednoduchá, tak ani neuvádím DPS. (Já si stejně většinu navrhuji sám, i když jsou někde navržena.) Schéma zapojení je na obrázku.

Postup výroby:
Nejprve jsem si připravil vše, co patří do plechové krabičky a vyvrtal si do ní potřebné otvory.

Pak jsem vyřešil montáž transformátoru a čerpadla.

Poté jsem na topné těleso mikropáky zbavená nepotřebného držadla namotal trubičku, kterou jsem před tím trošku zploštěl, aby se lépe motala na tak malý průměr, a aby průtok kapaliny byl menší. Pak uchycení tělíska s trubičkou do krabičky a termostat.

Nyní stačilo navrhnout schéma zapojení, udělat plošnák, osadit ho a vše namontovat do krabičky. Původně jsem chtěl pomocí silikonových bužírek odvádět dým od topného tělesa k trysce stejně, jak přivádím glycerol do spirály, ale docházelo k tomu, že v té bužírce opět kondenzoval a ven vyšlo jen malé množství mlhy a dost „převařeného“ glycerolu. Takže jsem musel spirálu vyvést přímo od topného tělesa ven z krabičky. (Pozor na popálení!!!)

Schéma zapojení:
Schéma zapojení je velmi jednoduché. Obsahuje obvod pro řízení otáček čerpadla, spínací obvod a obvod signalizace. Topná tělísko je na 230V/50Hz a nepotřebuje nijak regulovat. (Zde si nejsem jist, protože někdo tvrdí, že glycerol se musí ohřívat na určitou teplotu.) Takže termostat zde slouží jen pro kontrolu zahřátí tělíska a zabraňuje spuštění čerpadla v případě zahřátí na minimální teplotu. Já jako termostat použil bimetalový pásek z rozbitého topení pro rybičky, kde reguloval teplotu vody.

Hotový stroj:

Uvítám každou připomínku, či nápad.

Lubomír Friml - LFriml@seznam.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (39):

Zobrazit starší 30 dnů (39)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Elektronické časové relé
Programovatelné časové relé - TIMREL přináší univerzální použití v oblasti časového a sekvenčního spínání.
Skladem od 420 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007