. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Diagnostika elektrických motorů a pohonů vibrometrem

Diagnostika elektrických motorů a pohonů vibrometrem

Diagnostika motorů a pohonů je nedílnou součástí prediktivní údržby, která znamená dělat rozhodnutí o výměně částí přístroje a zařízení během plánované údržby, ještě dřív než...

Diagnostika motorů a pohonů je nedílnou součástí prediktivní údržby, která znamená dělat rozhodnutí o výměně částí přístroje a zařízení během plánované údržby, ještě dřív než jsou úplně zničeny a způsobí tak úplné zastavení výrobního procesu. Tento přístup vyžaduje pravidelnou kontrolu dat nasbíraných během měření pomocí diagnostických zařízení.

Vibrace jsou prvním projevem
Měření vibrací rotačních součástí ve výrobě je jednou z diagnostických technik, která dokáže zjistit zhoršení stavu motoru, pohonu nebo převodovky 1 až 9 měsíců před samotným selháním.

Základní specifikace

  • Pásmo nízkých frekvencí (celkové měření) 10 Hz až 1 000 Hz
  • Pásmo vysokých frekvencí (měření CF+) 4 000 Hz až 20 000 Hz
  • Úrovně závažnosti Dobrá, uspokojivá, neuspokojivá, nepřijatelná
  • Limit vibrací Špička 50 g (špička-špička 100 g)
  • Převodník A/D 16bitový
  • Poměr signál/šum 80 dB
  • Vzorkovací frekvence Nízká frekvence: 20 000 Hz
  • Vysoká frekvence: 80 000 Hz
  • Zálohování hodin v reálném čase Knoflíková baterie

Zvýšené vibrace mohou být způsobeny následujícími důvody: nevyvážeností, vychýlením osy, mechanickou vůlí, nebo poškozenými ložisky.

Pro měření obecné hladiny vibrací můžete použít vibrometr, například Fluke 805 FC, který pracuje s rozsahem 10 Hz až 10 kHz. Pomocí tohoto vibrometru můžete měřit také činitel výkyvu (ČV). Činitel výkyvu ukazuje poměr špičkových hodnot vůči efektivní hodnotě (RMS). Díky tomuto poznatku je možné odhalit chyby v ložiscích vnějších nebo vnitřních kroužků (viz obrázek 1). Činitel výkyvu je měřený ve frekvenčním rozsahu 4–20 kHz.

Vibrometr Fluke 805 FC je vybaven jak akcelerometrem, tak i snímačem síly. Díky tomuto senzoru si mohou být uživatelé jistí, že je vibrometr aplikován na přístroj příslušnou sílou. Toto je znázorněno rozsvícením příslušné LED diody během měření.

Vibrometr 805FC je také vybaven funkcí Fluke Connect. Vestavěný komunikační modul umožňuje připojení ke cloudu, do kterého se odesílají všechna naměřená data. Použitím smartphonu, který slouží jako prostředník mezi měřícím zařízením a cloudem, lze přiřazovat jednotlivá měření vibrací a termografické snímky (viz obrázek 3) předdefinovanému přístroji, jako např. elektrický motor, nebo celé pohonné sestavě.

Díky funkci Fluke Connect je možné sdílet data s ostatními uživateli aplikace, kteří jsou členy týmu. Lze také v reálném čase požádat člena týmu o pomoc přímo z místa měření. Služba Fluke Connect je také dostupná přes webový prohlížeč. Po přihlášení je přístupná databáze měřených sestav dle skupin a k dispozici je také analytická funkce, která zobrazuje stav diagnostikovaného elektrického zařízení.

Zdroj: FlukeGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
ID-12 - čtečka RFID
Modul čtečky bezkontaktní identifikace - RFID tagů s integrovanou anténou a dosahem 12 cm.
Skladem od 670 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007