. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
UV osvitová komora z mikrovlnky
24.brezna 2008 | BusteRR | UV osvitová komora z mikrovlnky | Komentářů: 57  
UV osvitova komora z mikrovlnky

UV osvitová komora z mikrovlnky

Výroba tištěných spojů je asi nejčastější práce každého bastlíře. Je mnoho způsobů jak je vyrábět a asi nejlepší z nich je metoda UV osvícením. Tato metoda je ale také nejnáročnější po finanční stránce. Popíšu zde výrobu osvitové komory s UV světlem. Vypadá to složitě, ale opak je pravdou, hlavní podstatou je jednoduchost. V PS Electronic je sice prodávají, ale za 1500Kč a jsou to vyhozené peníze.

Potřebný materiál:
1x stará mikrovlnná trouba (v podstatě to může být cokoliv, ale v mikrovlnce to vypadá velice vkusně)
1x rtuťová výbojka (stačí 125W, ale může být i větší)
1x tlumivka (výkonem musí odpovídat výbojce, jinak hrozí bud zničení nebo nezažehnutí)

Tak tohle je vlastně všechno, dál už záleží čistě na fantazii každého stavitele.

Kde seženu tyto věci?
Mikrovlnou troubu jsem sehnal od svého kamaráda, ale neuškodí vyzkoušet sběrné dvory a skládky komunálního odpadu. Budou na vás koukat divně, ale dá se na to zvyknout.
Důležité je, aby ve vaší troubě fungoval mechanický časovač, což je asi největší výhoda tohoto obalu. Většinou se jim rozbije jedna z hlavních častí: magnetron, MOT (Microwave Oven Transformer), proudová regulace (pokud máte štěstí a MOT je v pořádku, tak se s ním se dají dělat velice hezké VN výboje atd.… :-)).

Výbojku (pozor, ne sodíkovou) můžeme sehnat různě, většinou se vyřazují z veřejného osvětlení a nahrazují se účinnějšími sodíkovými. Nebo se dá přinejhorším koupit v každém elektroinstalačním obchodě, ale je to zbytečné, ve vašem okolí je jich určitě plno.

Tlumivka: Až to budete rvát ze světla u vás na ulici, tak na ní určitě nezapomeňte. Pokud to zapojíte na tvrdo tak výbojka asi jenom jednou vybouchne. :-) Tlumivka funguje jako téměř bezeztrátový omezovač proudu. U tlumivky může být ještě kondenzátor ale ten je pro naše účely zbytečný. Je tam jen proto, aby kompenzoval učinník, tedy jalovou složku, což platí jenom pro firmy. Pro domácnosti ne, takže tam být může a nemusí.

Základní princip funkce výbojky a co to vlastně je.
Výbojka je skleněná, ze všech stran uzavřená trubice, podle typu naplněná směsí různých par a plynů. Do této trubice zasahují z vnějšího prostředí dvě nebo více elektrod, které umožňují zavedení elektrického proudu do plynové náplně. Hlavní využití výbojek je přeměna elektrické energie na světlo. Podle tlaku plynu výbojky dělíme na vysokotlaké (sodíkové, rtuťové, halogenidové, …) a nízkotlaké (rtuťové, sodíkové). Rtuťové nízkotlaké výbojky se obvykle označují jako zářivky. Do elektrod se přivede velký napěťový ráz, a když se páry plynů stanou konečně vodivými, proud v oblouku by výbojku zničil. Proto se do série přiřazuje tlumivka.

Tlumivka
Tlumivka se konstrukcí podobá transformátoru, je zařazována jako indukční zátěž do obvodů a někdy se využívá i jako zdroj magnetického pole pro rušení magnetických záznamů.
V praxi je to vlastně trafo, ale s primárním vinutím natočeným na transformátorových plechách. Tlumivka funguje jako téměř bezztrátový omezovač proudu, protože cívka je jako dívka: nejdřív napětí a pak proud. Tlumivka se také snaží bránit jakékoliv změně, takže teoreticky může po velmi krátkou dobu fungovat jako zdroj proudu.


Obr. 1: Základní schéma zapojení


Obr. 2: Schéma s kompenzačním kondenzátorem

Konec teorie: Jak to tam vlastně namontovat?
Jako první jsem vyházel původní součástky, ale pár věcí jsem nechal. Jedna z nejdůležitějších je časovač, moje trouba měla klasický mechanický
Pozor, nerozebírejte ho! Já ho rozebral a domeček plnej koleček se mi rozlít a i po velké snaze už nefungoval. Naštěstí jsem sehnal jiný, většinou jsou si velice podobné nebo úplně stejné.


Obr. 3: Pohled zepředu. Čísla navíc tam jsou proto, že časovač je z jiné trouby.


Obr. 4: Časovač zezadu. Ostatní vývody kromě vyznačených jsou zbytečné, ten nahoře je uzemnění.

Další a nejdůležitější je samotná lampa: z té musíme odříznout její skleněnou baňku, protože v ní je luminofor, který zajišťuje pro naše účely nežádoucí převod UV záření do viditelného spektra. Je dost způsobů jak ji odstranit, ale kladivo nedoporučuju. Podle mě nejšetrnější způsob je odříznutí skla bruskou s řezacím kotoučem. Stačí kousek nad paticí, která se zasunuje do objímky, pak ji jenom elegantně vysunete.

POZOR luminofor je nebezpečná a prudce jedovatá chemikálie. Chraňte se před dotykem a vdechnutím.


Obr. 5: Před odříznutím baňky s luminoforem.


Obr. 6: Bez baňky.

Umístění výbojky v troubě
Já jsem ji přišrouboval do jedné z děr uvnitř, asi doprostřed. Je dobré, aby byla co nejvýše, ale není to nutná podmínka.


Obr. 7: Umístění výbojky.

Tlumivku jsem jednoduše přišrouboval k podlaze na přibližně stejné místo jako byl MOT.


Obr. 8: Tlumivka.

Další popisované věci už nejsou tak důležité pro funkci, ale spíš pro pocit vyladěnosti. A když to tam je, proč to nevyužít.

Toto jsou koncové stupně, které se spínají nebo rozpínají při otevření nebo zavření dvířek. Zapojil jsem je do série s výbojkou.


Obr. 9: Koncové stupně.

Původní vypínač nešel použít, ale tenhle tam dokonale zapadnul. Navíc svítí, takže funguje jako signalizace, což se hodí, když se hrabete vevnitř a zapomenete jí vytáhnout za zdi. To mezi je jenom kus plastu, aby tam všechno pěkně drželo.

Co by to bylo za zařízení bez vypínače


Obr. 10: Vypínač.

Jako další, ale už absolutně nepotřebný kus jsem nechal uvnitř ventilátor. Původně měl zajistit chlazení MOTu a magnetronu, teď je tam jenom proto, aby se jen tak někde neválel. A taky jsem nechtěl mít vepředu díru.


Obr. 8: Původní ventilátor bez plastu okolo.


Obr. 9: Ovládání ventilátoru, původně regulace výkonu.

Do volného místa pod časovačem jsem vložil ovládání ventilátoru. Polovinu původního ovládacího prvku jsem odříznul a k ní přišrouboval koncový spínač. V jednoduchosti je síla.


Obr. 10: Spínač ventilátoru.

Je to několikátá verze zapojení, a i když to tak možná nevypadá, snažil jsem se, aby to vypadalo úhledně. Hlavně že to funguje.


Obr. 11: Pohled na celkové zapojení.


Obr. 12: Pohled zepředu.


Obr. 13: A konečně v akci.

Jako poslední bych tu chtěl něco málo říct o motoru talíře. Je na 230V a točí se jenom 5-6 ot/min., protože má v sobě převodovku. Když s ním pořádně rychle otočíte, dokáže dát klidně 700V, což už je pěkná rána přes prsty :-)


Obr. 14: Motor na otáčení talíře.

Používání je velmi snadné. Problém nastává s vyladěním času osvitu, u každého laku je to jinak. Já nastavuji okolo 3-4 minut.

VIDEO
uvkomora_vid.flv
46s & 1346kB

Přeji hodně osvícených tištáků.

Toto zařízení je životu nebezpečné, pracuje se síťovým napětím 230V/50Hz. Tímto návodem nenabádám nikoho k realizaci tohoto zařízení. Každý kdo ho bude stavět, činí tak na vlastní nebezpečí bez možnosti postihu autora.

Autor: BusteRR

 GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (82):

Zobrazit starší 30 dnů (82)...

host
82. Dne 05. 08. 2015 v 22:54 zaslal host
Bez titulku
Neni tak vzacna jak si myslite


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
IPRELAY8R - IP RELÉ a teploměr s webovým rozhraním
Moduly IP RELÉ - IPRELAY8R obsahují osm releových výstupů s přepínacím kontaktem, webové rozhraní, integrovaný a externí teplotní senzor s pamětí na 10 záznamů a zobrazením naměřených hodnot v grafu.
Skladem od 1520 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007