. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Teletext u nás slaví 20 let
22. května 2008 | Pandatron | Teletext u nás slaví 20 let | Komentářů: 0  
Panda ELEKTRONIK

Teletext u nás slaví 20 let

V České republice, respektive v tehdejším Československu se teletext vysílá od 1. 5. 1988. Dnes Česká televize nabízí divákům tři teletexty.

Tento týden uplyne již 20 let od zahájení teletextového vysílání v České republice, potažmo v Československu. Ve světě se teletext objevil počátkem sedmdesátých let, u nás 1. května 1988. V prvních letech, ještě pod hlavičkou Československé televize, mohl pouze úzký okruh čtenářů přijímat první teletextové informace, a to ještě pouze na jednom televizním okruhu.

Dnes už téměř nelze koupit televizor, který neumožňuje příjem teletextu. Rovněž drtivá většina televizních společností považuje za standard, poskytovat kontinuální teletextové vysílání. V tomto směru se Česká televize řadí mezi nejlepší, a to nejen kvalitou a šíří poskytovaných teletextových služeb. Dlouhodobě si udržuje dominantní postavení na teletextovém trhu v České republice. Mimo jiné o tom svědčí údaje z elektronického měření sledovanosti. Například v loňském roce činil celkový podíl teletextů ČT1 a ČT2 rekordních 66 %. Nejčastěji čtenáři využívají Teletext ČT na programu ČT1, v roce 2007 navštěvovalo jeho stránky průměrně v jednom týdnu více než 1 300 000 čtenářů.

V současné době vysílá Česká televize tři teletexty. Na programu ČT1 nabízí široce koncipovaný teletext, který kromě zpravodajství zahrnuje široký okruh zájmových rubrik. Na ČT2 najdete teletext Expres se zaměřením na nejžádanější informace, tedy zprávy, sport, počasí a programy ČT. Třetí teletext je doplňkovou službou programu ČT4 SPORT. Jedná se o výhradně sportovní teletext. Teletextovou technologií je vybaven i program ČT24, a to zejména kvůli možnosti vysílání teletextových, skrytých titulků pro sluchově hendikepované.


Obr. 1: Experimentální vysílání teletextu v devadesátých letech
 
Obr. 2: Nynější podoba teletextu

Při příležitosti dvacetiletého výročí zařadila redakce Teletextu ČT do svého vysílání teletextovou anketu s jednoduchou otázkou. Ptá se svých čtenářů, které stránky čtou nejčastěji. I tyto poznatky v budoucnu využije Česká televize k dalšímu rozvoji teletextových, nebo i jiných doplňkových služeb. Zájemci o účast v anketě najdou bližší informace na stránce 366 teletextu ČT1.

Zdroj: Tisková zpráva České televizeGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 02. 05. 2008 v 00:00 zaslal host
Bez titulku
Pripijam teletextu nazdravie


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
ID-12 - čtečka RFID
Modul čtečky bezkontaktní identifikace - RFID tagů s integrovanou anténou a dosahem 12 cm.
Skladem od 670 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007