. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Hlídač podpětí baterie
2. června 2008 | Pandatron | Hlídač podpětí baterie | Komentářů: 11  
Hlidac podpeti baterie

Hlídač podpětí baterie

Klasický hlídač poklesu napětí například baterie, postavený na operačním zesilovači

Tento hlídač je postaven na jediném operačním zesilovači, klasickém TL081 a může hlídat napětí v rozsahu 3,3V až 30V (viz. text).

Na následujícím obrázku je schéma zapojení:


Obr. 1: Schéma zapojení

Hlídané a zároveň i napájecí napětí je přivedeno na svorky J1 (+) a J2 (-). Napětím je přímo napájen operační zesilovač U1 (TL081) a je tím tedy zároveň určen i použitelný rozsah hlídaného napětí. Na záporném vstupu obvodu U1 (pin č.2) je pomocí Zenerovy diody D1 a rezistoru R2 vytvořeno referenční napětí 3,3V. Toto napětí je pevné a v celém rozsahu napájecího napětí je stále téměř přesně 3,3V. Na kladném vstupním pinu obvodu U1 (pin č.3) je naopak přivedeno nestabilizované vstupní napětí, pouze snížené odporovým trimrem R1 a filtrované kondenzátorem C1. Tímto trimrem se na pinu č.3 obvodu U1 nastaví přesně 3,3V při takovém vstupním napětí, při kterém chceme aby se spustil alarm. Kondenzáttor C1 přitom filtruje krátké špičky, na které tím obvod nereaguje.
Operační zesilovač trvale porovnává oba své vstupy a na svém výstupu (pin č.6) dá hodnotu podle toho, na kterém vstupu je vyšší napětí. Je-li tedy celkově hlídané napětí vysoké, je na kladném vstupním pinu obvodu U1 napětí vyšší, než je referenční na jeho záporném vstupu a na výstupu je tedy kladné napětí. Pokud však hlídané napětí poklesne, poklesne i napětí na kladném vstupu a když klesne až pod úroveň reference bude vyšší naptí na záporném ovstupu U1. Ten se následně překlopí a na výstupním pinu bude záporná hodnota. Při tomto stavu se rozsvítí LED D2 a rozezní Buzzer.

Rozsah hlídaného napětí závisí především na napájecím napětí obvodu U1 a podle datasheetu obvodu od firmy TI je maximálně 30V.

Pokud by nestačila stabilita Zenerovy diody je možné na tomto místě použít nějakou lepší referenci. Například obvod TL431 s referenčním napětím 2,5V. V tom případě stačí pouze doladit novou hodnotu trimrem R1, případně upravit proud procházející referencí pomocí rezistoru R2.

Odkazy & Download:
Datasheet obvodu LM386GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (11):

Zobrazit starší 30 dnů (11)...

host
11. Dne 13. 01. 2017 v 20:01 zaslal host
Re.: Bez titulku
Ahoj,já bych to chtěl postavit pez piezza jako hlídač podpětí v karavanu,nedovedu si představit,že při poklesu napětí na 11,7V mi celou noc řve piezzo.Tak pokud tobě svítí pouze LED,tak když to tam neosadím,mělo by to být OK. Nemáte někdo návrh plošního spoje?? Ať se tím nezdržuju,kdyžtak dík,v opačném případě se s tím poperu.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48
Univerzálním a bohatě vybavený vývojový kit s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodný jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 755 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007