. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Neizolovaný napájecí zdroj
23. listopadu 2016 - 8:07 | Pandatron | Neizolovaný napájecí zdroj | Komentářů: 0  

Neizolovaný napájecí zdroj

Článek představuje konstrukci 1,44 W neizolovaného snižujícího převodníku využívajícího obvodu LinkSwitch™ -TN2 LNK3204.

Článek představuje konstrukci 1,44 W neizolovaného snižujícího převodníku využívajícího obvodu LinkSwitch™ -TN2 LNK3204D/P/G. Zdroj pracuje v obvyklém rozsahu vstupních hodnot napětí od 85 až do 265 VAC a na svém výstupu dodává 12 V s maximálním zatížením 120 mA. Mezi hlavní přednosti uvedeného řešení patří minimální počet součástek obvodu, tepelná ochrana proti přetížení s automatickým zotavením, <30mW klidová spotřeba a více než 75% účinnost. Přesto, že v obvodu není použit žádný optočlen nebo transformátor, je výstup stabilizován s tolerancí ± 3%. Jedná se tak o ideální řešení pro malé spotřebiče.

Samotný dokument pak obsahuje kompletní specifikaci napájení, schéma zapojení, seznam součástek, motiv desky s plošnými spoji i naměřená data.


Obr. 1: Schéma zapojení napájecího zdroje

Popis obvodu:
Schéma ukazuje snižující převodník s obvodem LNK3204D/P/G. Obvod na svém výstupu poskytuje neizolované napětí 12 V a až 120 mA trvalého výkonu. V oblasti měřicích aplikacích může takový obvod sloužit například k napájení řídících obvodů a mikroprocesorů. Obvody LinkSwitch-TN2 přímo ve svém pouzdře integrují 725 V MOSFET i kompletní sadu řídících obvodů, to vše v ceně začínající na 10 Kč/ks! Regulace je standardně řešena pomocí jednoduchého zpětnovazebního odporového děliče výstupního napětí. Rozprostření spektra spínací frekvence rodiny LinkSwitch-TN2 v okolí 66 kHz pomáhá snižovat EMI.Obr. 2: Prototyp napájecího zdroje

Vstupní EMI filtr:
Vstupní část obvodu je složena z ochranného rezistoru RF1, diod D1 a D2, kondenzátorů C1 a C2 a indukčnosti L1. Odpor RF1 je typu ohnivzdorného, pojistkového, drátem-vinutého rezistoru. Mezi jeho funkce patří: (a) omezení spínacího proudu na bezpečnou úroveň usměrňovačů D1, D2 (b) zajištění diferenciálního útlumu rušení a (c) působí zároveň jako vstupní pojistka v případě, kdy jakákoliv následující součástka selže a v obvodu způsobí zkrat. Protože rezistor slouží jako pojistka, je vhodné zajistit jeho bezpečné umístění s přihlédnutím na případnou vyšší teplotu. Zároveň, aby rezistor vydržel krátkodobě vyšší spínací ztrátový výkon, doporučuje se použít drátový typ.

Obvody LinkSwitch-TN2
Obvody LinkSwitch-TN2 v jediném pouzdře integrují napájecí MOSFET 725 V i kompletní řídící strukturu. Funkce self-startu je odvozena přímo z pinu DRAIN (D) odvodu přes malý 100 nF kondenzátoru C3 připojeného k pinu BYPASS (BP/M). Během normálního provozu je pak napájení zajištěno jednoduše přímo z výstupu, pouze pomocí omezovacího rezistoru R3. Samotný LNK3204D je zde provozován v doporučeném zapojení pro snižující konvertor a to v režimu MDCM s pracovní indukčností L1.

Více informací v článku: 1.44 W Non-Isolated Buck ConverterGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
CBA-LS-40M
Kablík s konektorem pro GPS modul GPS-320FW od RF Solutions.
od 165 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007