. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Světelný HAD
Pandatron | Světelný HAD | Komentářů: 17  
Světelný HAD

Světelný HAD

Jedná se o zapojení, kde je deset LED diod a kde se posouvá jeden svítící bod.
Zapojení je řízeno signálem z astabilního klopného obvodu – multivibrátoru se známým časovačem 555. Taktovací signál k buzení Johnsonova čítače může mít různý kmitočet v závislosti na nastavení potenciometru (odporového trimru) P.
Integrovaný obvod 4017 je zapojen jako desítkový čítač – jsou uzemněny jeho vývody 13 a 15. Na displeji z 10 svítivých diod se postupně z leva do prava (od výstupu 0 do 9) rozsvěcují jednotlivé LED, jakmile se na příslušném výstupu objeví úroveň Log. 1 (H). svítivé diody mohou být na displeji uspořádány buď v řadě, , nebo do libovolného obrazce, pak se Led diody neosadí na desku, ale na speciální destičku a s touto se propojí drátkama.
Proud svítivými diodami není v zapojení nijak omezován. I když výrobci integrovaného obvodu 4017 neuvádějí maximální možný proud z výstupu, praktické zkušenosti ukazují, že nejvýhodnější a dobu života IO neohrožující proud je asi 10 až 15 mA. Dále někteří výrobci udávají výkonovou ztrátu na jeden výstup asi 100 mW a z toho můžeme odvodit , že bez nebezpečí zničení obvodu může být na výstupu IO při proudu v uvedeném rozmezí napětí asi 7 V. Vzhledem k tomu, že diody mají úbytek napětí asi 2 V, pak uvedené zapojení můžeme připojit na 9 V (destičková baterie).
Pokud bychom chtěli použít větší napájecí napětí, bylo by zapotřebí mezi spojené katody LED diody a záporný pól zdroje rezistor s hodnotou asi 470R. Pak by bylo možné zvýšit napájecí napětí až na 12 V.

Obr. 3. Deska s plošnými spoji.
Vytisknout s rozměry 85 × 35 mm.

 

Obr. 4. Osazaní desky s plošnými spoji.
.

Zdroj: A RadioGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (20):

Zobrazit starší 30 dnů (20)...

host
20. Dne 11. 02. 2014 v 17:26 zaslal host
8 led
Ak by som to chcel urobyt len na 8 led tak potom mam pripojit 9 a 11 na RST ? Mohol by som pouzit led diody 5mm 6v vysoko svietive bez odporu ci mam tak dat aj nejaky odpor a ak ano tak aky ?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007