. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Stellaris - codico představuje novou série MCU!

Stellaris® - codico představuje novou série MCU!

Architektura ARM7 již existuje více než 10 let a je použita v miliardách CPU / MCU s jádrem ARM7. Přes tuto obdivuhodnou dosaženou bilanci se vývoj v oblasti jader MCU nezastavil a existují proto rozhodné důvody, proč byla zapotřebí generační změna. Byl vyvinut ARM® CortexTM-M3 jako nástupce architektury ARM7.

ARM® CortexTM-M3
ARM® CortexTM-M3 je vysoce výkonné Low-Cost 32-bitové jádro procesoru, které je dimenzováno pro použití v systémech s malou pamětí, redukovaným počtem vývodů a nízkou spotřebou a přitom musí vykazovat vynikající početní výkony a extrémně nízké zpoždění při přerušení.

ARM® CortexTM-M3 je nejmenší navržené jádro procesoru od ARM® s pouze 33.000 logickými buňkami. Tento design redukuje plochu čipu a umožňuje tak použití malých součástkových pouzder nebo použití cenově výhodných výrobních procesů 0,35µ příp. 0,25µ. Dokonce i těmito malými rozměry jádra procesoru umožňuje ARM® CortexTM-M3 vysoký výkon. S 1,2 Dhrystone MIPS / MHz dosahuje výkonu, který je lepší, než mnohem větší 32-bitové procesory.

Oproti architektuře ARM7, kde bylo možné procesor provozovat buď pouze v ARM® Mode nebo v Thumb-Mode, pracuje ARM® CortexTM-M3 se sadou příkazů Thumb-2.

Sada příkazů Thumb je je inovační technologie ARM pro redukci potřebné velikosti pro kódování, a tím snížení paměťové náročnosti, resp. systémových nákladů. Technologie Thumb spojuje 16-ti bitové příkazy s architekturou ARM 32Bit RISC. Použitím těchto 16-ti bitových příkazů se výrazně snížila velikost uživatelského kódů. Příkazová sada Thumb-2 je binárně kompatibilní se současnou implementovanou sadou Thumb a podporuje navíc implementovaný Hardware divizních a 1-taktových multiplikačních příkazů. Tyto DSP - typické výkonové vlastnosti nejsou normálně v mikroprocesorech implementovány. Tyto příkazy jsou rozšířeny 32 bitovými ARM příkazy. Díky tomu je možné sestavit kompaktní sadu příkazů, které podporují efektivnost jazyků. To je důležitý argument pro použití 32 bitových architektur.

S Thumb-2 je dosaženo kódovací hustoty, které je možné za normálních podmínek dosáhnout pouze s 8 bitovými mikroprocesory, avšak při plném 32 bitovém výkonu. Obrázek 1 toto objasňuje v porovnání s výsledky EEMBC.


Obr. 1: Porovnání procesoru Cortex TM-M3

Mnoho mikroprocesorových aplikací musí po určitém čase provést "servisní přerušení". Tento čas byl u ARM7 plánován pouze ve velmi vzdálených hranicích, protože vlastní interrupt kontrolér nebyl součástí jádra a proto při přerušení musel být nejprve dotázán externí interrupt kontrolér. U Cortex-M3 je interrupt kontrolér součástí jádra. Díky tomu se nechá definovat a priorizovat až 256 přerušení. V důsledku toho je možné předpovědět čas, který je potřeba pro rozvětvení rutiny Interrupt Service. To obsahuje vždy 12 taktovacích cyklů. Navíc je implementována funkce "Tail-Chaining", která umožňuje při více stanovených přerušení jejich postupné provedení, aniž by bylo potřeba opustit rutinu Interrupt Service. Přerušení je provedeno v rámci Tail-Chaining v průběhu 6 taktovacích cyklů.

Stellaris® - série MCU od LUMINARY MICRO
Společnost LUMINARY MICRO byla založena před 4 lety s finančním podílem ARM® a byla první firmou, která nabízela ve svých produktech CortexTM-M3. Podílení ARM® na LUMINARY MICRO bylo jednorázové a stanoví následné závazky. Pro vývoj produktů je kromě jiného velmi výhodná ta skutečnost, že architektura CortexTM-M3 Cores dnes u LUMINARY MICRO pracuje v MCU systémových návrzích. Oba faktory jsou viděny jako garance budoucího úspěchu LUMINARY MICRO.


Obr. 2: Blokový diagram série Stellaris

LUMINARY MICRO série Stellaris se v současné době skládá ze 104 členů. Vzájemně se odlišují formou pouzdra, počtem vývodů, pamětí Flash a RAM, jakož i druhem a počtem implementovaných periferních funkcí. Vedle až 3 CAN rozhraní mohou být na jeden MCU ještě implementovány rozhraní I2C, Ethernet MAC a PHY a různé analogová rozhraní, jakož i funkce Motion Control. Pro potřebné aplikace je možné vhodné Stellaris MCU jednoduše a rychle vyhledat pomocí pomocí internetového nástroje na stránce http://www.luminarymicro.com/products/product_selector_guide.html

LUMINARY MICRO nabízí zdarma a bez licenčních poplatků pro všechny periferní funkce potřebné knihovny "Driver Library's". Tím je dosaženo rychlého a bezproblémového použití funkcí pro celý vývoj.

Další důležitou vlastností série Stellaris je "Single Cycle" přístup na Flash paměť a to až do momentálně maximální taktovací frekvence 50MHz. Pro příkazy a datové přístupy do pamětí tím pádem není potřeba žádných "Wait States".

Pro všechny produktové řady jsou nabízeny Evaluation Kits.


Obr. 1: Sada Ethernet a CAN Evaluation Kit, která se skládá ze dvou desek (CAN Host a Slave), potřebných kabelů a software

Série Stellaris podporuje zejména hlavní výrobce v oblasti vývojových nástrojů. Sady Evaluation Kits mohou být dodávány volitelně s klínem, IAR nebo GNU Code Sourcery Tools.

V následujících měsících se plánuje rozšíření série o provedení s USB rozhranním.

Shrnutí
Implementací ARM Cortex-M3 do série Stellaris firmy LUMINARY MICRO je dosaženo ekonomického a výkonného a s pomocí architektury ARM pro budoucnost zajištěného vývoje se širokým spektrem vývojových nástrojů, aby byl potenciál 8 bitových a 16 bitových mikroprocesorů vytlačen z dědičných oblastí použití.

Opatřena nejrůznějšími rozhraními a analogovými funkcemi je série Stellaris vhodná zejména pro oblast průmyslového řízení a aplikace Motion Kontrol, které jsou dnes potřeba v energeticky efektivních pohonech (např. Brushless DC řízení motorů, atd.).

Odkazy & Download:
Stellaris MCU -
http://www.luminarymicro.com/products/product_selector_guide.html
Ethernet a CAN Evaluation Kit -
http://www.luminarymicro.com/products/lm3s8962_can_ethernet_evaluation_kit.html
Domovská stránka výrobce -
http://www.luminarymicro.com
Domovská stránka společnosti CODICO -
http://www.codico.comGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ110SR - RS232
Převodník TCP/IP <-> RS232 s konektory RJ45 i D-Sub
Skladem od 730 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007