. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
MP3 přehrávač k PC
29. června 2008 | Pandatron | MP3 přehrávač k PC | Komentářů: 16  

MP3 přehrávač k PC

Postavený na obvodu VS1001k připojeném na paralelní port PC.

Jednoduché zapojení, například jako doplněk ke staršímu PC či notebooku bez zvukové karty. Výkonný audio výstup umožňuje přímé připojení sluchátek a softwarové ovládání.

Na následujícím obrázku je schéma zapojení.


Obr. 1: Schéma zapojení (klikni pro větší)

Základem zapojení je obvod IC7 - VS1001k připojený přes jednoduchý oddělovač IC6 (74LVC245) přímo na paralelní port PC. Obvod IC6 slouží pouze k oddělení paralelního portu PC a je možné jej i vynechat a nahradit 7 x rezistorem 100R, doporučuji však ponechat oddělovací obvod. Obvod IC7 ke své funkci vyžaduje napájecí napětí o velikosti 3,3V, které je tvořeno stabilizátorem LP2980 (nebo běžnějším LF33 či LM317 s rezistory). Napájecí napětí je rozdvojeno na digitální a analogovou větev, které jsou každá doplněna o samostatný filtr, zamezující pronikání rušení z digitální do analogové části.
Výstup obvodu je přes oddělovací kondenzátory a malé rezistory vyveden přímo na audio výstup, který je dostatečně výkonný i pro hlasité buzení sluchátek. V případě potřeby je samozřejmě možné výstup doplnit o výkonový audio zesilovač pro připojení reproduktorů.

VS1001k
Jednočipový integrovaný MPEG AUDIO CODEC pro MPEG layer 3 dekódování. Obvod obsahuje výkonný nízkopříkonový DSP procesor (VS_DSP) s pracovní pamětí, 4k programovou a 0.5k datovou paměť RAM pro případnou uživatelskou aplikaci. Dále pak sériový interface a kvalitní stereo DAC se sluchátkovým zesilovačem. To obvodu umožňuje připojení jak k řídícímu procesoru, tak i přímé připojení k SD kartě a jeho autonomní práci.

- MPEG audio layer 3 decoder
- podpora MPEG 1 & 2 a 2.5 rozšíření, všech jejich rozlišení a datových toků
- podpora VBR - proměnného datového toku
- podpora PCM
- možnost použití jako co-processor
- jediný zdroj hodin
- extreme low-power s jediným napájecím napětím
- přímo na čipu integrovaný high-quality stereo DAC s možností přímého buzení 30Ohm sluchátek
- oddělené napájení pro digitální a analogovou část obvodu
- integrovaná 4k paměť RAM pro uživatelský kód

Konstrukce
Celý přehrávač je postaven na kousku zkušební destičky pro obvody SOIC a vestavěný v malé plastové krabičce.
Jako první se osadí obvod IC7 a kolem něho poté i ostatní součástky. Oddělovací obvod IC6 je úplně stranou a drží na přívodním paralelním kabelu. Celá elektronika je poté po otestování zatavena do krabičky tepelným lepidlem.


Obr. 2: Obvod VS1001k


Obr. 3: Celá elektronika


Obr. 4: Celkový pohled na zakrytovaný MP3 přehrávač

Software
K přehrávání MP3 skladeb je samozřejmě zapotřebí speciální software, který bude soubory posílat na paralelní port PC a to navíc ve speciálním formátu potřebném pro ovládání obvodu VS1001k. Slouží k tomu program od firmy EGSoft s názvem Parallel to SPI. Bohužel se mi však nepodařilo nalézt původní zdroj programu, takže na konci článku dávám ke stažení pouze jeho lokální kopii.


Obr. 5: Parallel to SPI - VS1001K

Program dále podporuje i připojení displeje telefonu Nokia, případně základní SPI komunikaci s ostatními obvody.

Závěr
Jelikož je paralelním portem potřeba vytvořit sériový SPI protokol a až jím posílat MP3 soubory, je k přehrávání skladeb se standartním bitrate potřeba PC s alespoň 500MHz procesorem.

Jinak kvalita výsledného audio výstupu je velice dobrá a srovnatelná s jinými MP3 přehrávači.

Odkazy & Download:
Datasheet k obvodu VS1001 (*.pdf)
Parallel to SPI - program pro přehrání MP3 souborůGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (20):

Zobrazit starší 30 dnů (20)...

20. Dne 24. 05. 2012 v 22:14 zaslal 007ToMMaS
Bez titulku
Chcel by som sa opýtať neviete o neakom prevodníku ktorý by previetol signál z bluetoothu na audio signal? mám doma bluetooth btm112 a chcel by som ho dať k neakému zosilovaču a urobiť čosi ako bezdôtové repráky.. :)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007