. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
ZX Spectrum - představení
1. července 2008 | Pandatron | ZX Spectrum - představení | Komentářů: 15  
ZX Spectrum - představení

ZX Spectrum - představení

Rozhodl jsem se vrátit o pár let do minulosti a na internetové aukci jsem koupil počítač ZX Spectrum. V tomto článku bych jej rád stručně představil a doplnil několika fotografiemi.

Sice nejsem pamětník zlaté éry těchto domácích počítačů, ovšem i tak mi má ZX Spectrum co nabídnout. Počítač byl původně vyroben ve Velké Británii v roce 1982 firmou Sinclair Research Ltd. a dnes je již téměř obdivuhodné s jakými omezenými prostředky bylo tehdy možné vyrobit takový počítač. Navíc jak je možné se o tomto počítači dočíst například na Wikipedii, byl na britském trhu prodáván s cenou pod 100 liber, což byl v té době naprostý hit.


Obr. 1: Počítač ZX Spectrum

Hardware
Celý počítač byl postaven na poměrně malém počtu integrovaných obvodů. Jeho srdcem byl procesor Z80A taktovaný na frekvenci 3,5MHz a uživatelský obvod ULA. Vše bylo doplněno o 16kB paměti ROM a 16 nebo 48kB paměti RAM. Základním programovým vybavením počítače byl jazyk Basic s jehož pomocí jste si na něm mohli (museli) programy sami vytvořit. Programy bylo následně možné nahrát ve zvukové podobě na běžném kazetovém magnetofonu.


Obr. 2: Z80 částečně zakrytý chladičem
 
Obr. 3: Zákaznický obvod ULA

Pro zobrazení byl použit TV modulátor, kterým bylo možné počítač připojit na anténní vstup každého televizoru a výstupní video signál počítače byl barevný. Text byl na obrazovce zobrazen v 32 sloupcích a 24 řádcích s pomocí pevně dané znakové sady ZX Spectra. Zobrazovací pole tvořilo obdélník, umístěný zhruba uprostřed obrazovky. U nevyužívaného okraje (border) bylo možné ovládat pouze barvu celku a často se využíval pro indikaci při nahrávání programu (Load). Pro zobrazení textu či grafiky bylo možné vybrat 8 barev, každou ve dvou úrovních jasu, což dohromady dávalo 15 odstínů (černá je stejná v obou úrovních jasu).


Obr. 4: TV modulátor

Zvuk byl generován pomocí integrovaného bzučáku (beeper), který produkoval jednokanálový zvuk o rozsahu 10 oktáv pomocí příkazu Basicu. Programátoři her však většinou negenerovali zvuky pomocí příkazů Basicu, ale pomocí přímého přístupu k portu, kde jedním bitem bylo možné reproduktor ovládat přímo.


Obr. 5: Bzučák

ZX Spectrum obsahovalo pryžovou klávesnici s 4 x 10 tlačítky. Každé tlačítko mělo vždy až pět možností a byla u nich i přímá podpora pro programování v jazyce Basic. Například stiskem klávesy G se automaticky napsal příkaz GOTO, klávesou P příkaz PRINT atd.
Dále bylo ZX Spectrum vybaveno linkovým vstupem/výstupem pro připojení magnetofonu jakožto záznamového média a dále i rozšiřujícím konektorem (tzv. expansion bus connector) pro připojení nejrůznějších periférií.

Schéma zapojení
Schéma zapojení základní verze počítače ZX Spectrum se mi zatím bohužel napodařilo sehnat. Uvádím zde tedy alespoň schéma otištěné v Amatérském rádiu 1983 / A3, které je velice podobné.


Obr. 5: Schéma zapojení (klikněte pro větší)

Fotografie
Nyní následuje pár větších fotografií mého počítače ZX Spectrum po generální očistě.


Obr. 6: Celkové vnitřní uspořádání počítače (klikněte pro větší)


Obr. 7: Paměť DRAM tvořená osmi obvody typu 4116


Obr. 8: Z80, ROM, audio a další


Obr. 9: Celkový pohled na počítač ZX Spectrum (klikněte pro větší)

Použitá literatura:
Sinclair ZX Spectrum - Wikipedia cz
Amatérské rádio 1983 / A3GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (20):

Zobrazit starší 30 dnů (20)...

host
20. Dne 22. 06. 2011 v 16:31 zaslal host
Bez titulku
To byly časy ... taky jsem s jedním začínal. :-)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
MRF24J40MA
MRF24J40MA je certifikovaný 2,4 GHz IEEE 802.15.4 bezdrátový modul transceiveru.
od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007