. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Termotiskárny jejich princip a vlastnosti - referát
Termotiskárny jejich princip a vlastnosti - referát

Termotiskárny jejich princip a vlastnosti - referát

I když je to již poměrně dávno, kdy byl ve 14-tém století zrozen knihtisk, až donedávna bylo výsadou jen několika málo lidí možnost ovlivnit obsah tištěných dokumentů. S příchodem počítačů však nastala revoluce i v této oblasti a dnes již téměř každá domácnost vlastní nejeden počítač s nejednou tiskárnou.

Dnes existují asi tři nejběžnější typy tiskáren: zastaralá jehličková, inkoustová a laserová. Ovšem ve skutečnosti jich existuje mnohem více a mezi ty, řekl bych zajímavější svým principem, patří právě termo tiskárny.

Termotiskárnám se v poslední době velice daří a i když v domácnostech se příliš neujaly, setkáváme se s nimi již téměř na každém kroku. V automatech, prodejních terminálech ale i pokladnách nahradili dříve používané a dnes již zastaralé jehličkové tiskárny. Oproti nim jsou totiž spolehlivější, jednodušší na údržbu, levnější a v neposlední řadě i mnohem rychlejší.

Princip termotiskáren je přitom velice jednoduchý. Obsahují pouze řadu termoelementů, tedy bodů, které se průchodem elektrického proudu zahřívají. Ty jsou v kontaktu se speciálním papírem, který po zahřátí tmavne. Tím se na něj tisknou jednotlivé body. Navíc velikostí procházejícího proudu a rychlostí tisku je možné docílit i velkého množství odstínů šedi.

Termotiskárny podle principu tisku a typu tiskové hlavy dělíme na dva druhy. První, ty nejčastěji používané mají tzv. řádkovou hlavu. Tu tvoří pás tepelných prvků v šířce celého speciálního papíru a tisknou tedy vždy po celém řádku najednou. Jejich tisk je velice rychlý, avšak tiskou pouze na zmíněný speciální papír.
Druhým typem jsou tiskárny s maticovou hlavou. Ta je také tvořena pásem termoelementů, avšak zápis na papír provádí přes speciální termocitlivou pásku, která obarví potiskované médium. Těmto tiskárnám tedy stačí klasický kancelářský papír.

Jako příklad termotiskárny bych udvedl typ SS206-HS...

Jde o klasickou pokladní verzi, určenou pro ruli termopapíru šířky 57mm. Obsahuje řádkovou hlavu, širokou 48mm s 384 body na řádek. Tedy 8 teček na mm šířky papíru. Tiskne rychlostí až 7 cm za vteřinu a tato rychlost závisí především na napájecím napětí tiskové hlavy, které může být v rozmezí 4,5 až 8,5V. Odběr proudu tiskové hlavy je až 1,9A.
Tiskárna dále obsahuje termistor pro hlídání maximální teploty tiskové hlavy, čtyřfázový krokový motor pro posun papíru a elektroniku pro její snadnější ovládání. Tou elektronikou jsou výkonové budiče termoelementů a posuvný registr se sériovým vstupem. Ovládání tiskárny je tedy velice snadné, stačí ji jeden datový pin, hodinový vstup a pár pomocných pinů. K ovládání je tedy možné použít i ty nejmenší procesory PIC, či AVR.

K tiskárně se ještě dodává takzvaný „Auto cutter“ ACS-228, tedy řezač papíru. Ten obsahuje obyčejný stejnosměrný motor a dvě ostré čepele, které při spuštění motoru jednoduše uříznou již potisknutý papír.

I když mají termotiskárny řadu výhod, mají na druhé straně i řadu nevýhod. Předevšim je to nízká trvanlivost tisknutého textu a nutnost použít speciální papír. Tyto dvě nevýhody je tedy předurčují pouze pro použítí jako tiskárny paragonů a jiných jednoúčelových tisků.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 14. 03. 2016 v 12:54 zaslal host
chvala
dekuju moc za vysvetleni moc m pomohlo a skvele jsem si vybrala


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nano SocketLAN
Miniaturní modul Nano SocketLAN určený ke snadnému připojení jakékoli aplikace do sítě 10/100BaseT Ethernet LAN.
Skladem od 887 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007