. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Obvody Bluetooth firmy Nordic Semiconductor
12. dubna 2017 - 7:23 | Pandatron | Obvody Bluetooth firmy Nordic Semiconductor | Komentářů: 0  

Obvody Bluetooth firmy Nordic Semiconductor

V době dynamického rozvoje Internetu věcí (IoT) se schopnost komunikovat stává stále častěji jedním ze základních požadavků kladených na elektronická zařízení.

V době dynamického rozvoje Internetu věcí (IoT) se schopnost komunikovat stává stále častěji jedním ze základních požadavků kladených na elektronická zařízení. Individuální implementace tohoto typu řešení je dost obtížná a náročná na práci – vyžaduje značné znalosti, mj. z oblasti rádiového přenosu, návrhu mikrovlnných obvodů a konstrukce antén. Zásadní je tedy použití hotových výrobků typu System on a Chip (SoC) a jedním z vedoucích výrobců tohoto typu obvodů je firma Nordic Semiconductor.

Nordic Semiconductor je společností typu fabless. Pochází z Norska a sídlo firmy je v Oslu. Specializuje se na výrobu obvodů umožňujících bezdrátovou komunikaci v pásmu ISM, mj. technologií Bluetooth a ANT. Výrobky Nordic Semiconductor jsou navrženy se záměrem použití pro autonomní mikroprocesorové systémy, napájené z baterií, díky čemu se vyznačují mj. vysokou energetickou úsporností.

Řada nRF52
Nejnovější linie výrobků v nabídce firmy Nordic Semiconductor je řada nRF52. Zahrnuje obvody nRF52832 a nRF52840 a také vývojový kit (Development Kit). Tyto obvody jsou založeny na 32bitovém mikrokontroléru ARM Cortex-M4F. Obsluhují rádiovou komunikaci v pásmu 2,4 GHz ve standardech BLE (Bluetooth Low Energy), ANT a také NFC. Zvláštní pozornost si zaslouží nRF52840, který má možnost obsluhy komunikace ve standardu Bluetooth 5.0 a je vybaven rovněž kryptografickým koprocesorem. Obvody mohou být napájeny napětím v rozmezí od 1,7 V do 3,6 V (nRF52832) nebo dokonce do 5,5 V (nRF52840). V případě nRF52840 pak existuje možnost napájení přímo z USB. Vývojový kit (nRF52 DK) je vybaven mj. obvodem nRF52832 a anténou NFC. Má vývody kompatibilní se standardem Arduino.

Řada nRF51
Řada nRF52 zahrnuje obvody nRF51822, nRF51824 a nRF51422, jak rovněž několik vývojových kitů, které jsou na nich založeny. Všechny jsou osazeny 32bitovým mikrokontrolérem s jádrem ARM Cortex-M0. Mají obvod transceiveru pracující v pásmu 2,4 GHz, díky čemu po implementaci příslušného protokolu umožňují správnou komunikaci v takových standardech, jak např. BLE a ANT. Za zvláštní pozornost stojí obvod nRF51824, který má certifikát AEC-Q100 Grade 2, potvrzující schopnost pracovat při teplotě okolí od -40 °C do 105 °C. A navíc je vybaven koprocesorem šifrujícím AES.

Podpůrný software
Nordic Semiconductor zpřístuňuje software podporující práci s obvody z rodin nRF52 a nRF52. Balíčky nRF5 SDK (Software Development Kit) a nRF5 SDK for IoT lze bezplatně stáhnout z oficiální stránky výrobce. Obsahují široký výběr ovladačů a knihoven podporujích různé komunikační protokoly a určených pro různé modely obvodů. Balíček nRF5 SDK for IoT vznikl především s myšlenkou na zařízení Internetu věcí, poněvadž umožňuje implementaci protokolu IPv6 přes Bluetooth (IPv6 over Bluetooth).

Moduly Wireless Tag
Produkty z rodiny Wireless Tag jsou v podstatě hotová řešení využívající komunikační obvody Nordic Semiconductor. Sortiment tohoto typu výrobků zahrnuje moduly pro komunikaci ve standardu WiFi a BLE, včetně obvodů určených pro SMD montáž (např. WT8266-S1 a WT51822-S4AT) a vývojové kity vybavené rozhraním USB (WT8266-DK a WT51822-DK). Použití takových hotových řešení může značně uspíšit proces návrhu, vývojové kity se pak hodí skvěle pro testování a výuku.

Shrnutí
Produkty Nordic Semiconductor nacházejí uplatnění v mnoha různých aplikacích, mj. systémech inteligentního domu, modulech IoT, či nositelné elektronice. Schopnost bezdrátové komunikace je základem také v případě mnoha jiných zařízení, např. počítačových klávesnic a myší nebo ovladačů garážových vrat. Software zpřístupněný firmou Nordic Semiconductor a připravené vývojové kity a také hotové moduly Wireless Tag umožňují značně zjednodušit a zkrátit proces projektování. Dodávají hotová softwarová a hardwarová řešení, která lze využít ve vyvíjeném zařízení.

Obvody Nordic Semiconductor a sestavy z řady Wireless Tag můžete najít v nabídce Transfer Multisort Elektronik, který je jejich oficiálním distributorem.

Odkazy & Download:
TME Czech Republic s.r.o.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - Převodník USB/RS232
Převodník USB / RS232 s obvody FTDI a plným sériovým portem RS232 Full.
Skladem od 395 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007