. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Stopky z kalkulačky
15. srpna 2008 | Pandatron | Stopky z kalkulačky | Komentářů: 15  

Stopky z kalkulačky

Jedním z netradičních využití starší kalkulačky může být funkce jednoduchých stopek. Stopky mají rozlišení 0,1s a neobsahují žádný procesor (snad jen kromě toho v kalkulačce).

Pokud máte doma nějakou starší či nepoužívanou kalkulačku, můžete ji snadno přestavět například na zde popsané stopky. Samozřejmě tato konstrukce nemá dnes již velký význam, avšak před několika lety, kdy si každý nemohl koupit vše, byla jistě žádanou přestavbou tehdejších vyřazených počítacích strojů.

Samotný princip je velice jednoduchý. Základem zapojení je generátor 10Hz (0,1s), který je přes "povolovací" obvod veden na tlačítko "=" obyčejné kalkulačky. Ta zde poté slouží jako vlastní počítadlo desetin vteřiny a zároveň jako levná zobrazovací jednotka s minimálně osmi znaky. Na kalkulačce se před zahájením měření jednoduše stiskne tlačítko "1" a "+". Po spuštění stopek je následně opakovaně tisknuto tlačítko "=" a tím na běžné kalkulačce dochází k neustálému přičítání čísla jedna. Rozlišení stopek je 0,1s, čož je dostatečná přesnost a zároveň je to frekvence, kterou zvládá počítat téměř každá obyčejná kalkulačka.
Snad jedinou nevýhodou je fakt, že kalkulačka zobrazuje čas vždy v desetinách, případně jednotkách vteřin a nepřepočítává ho na minuty ani hodiny.

Schéma zapojení je na následujícím obrázku.


Obr. 1: Schéma zapojení

Základem zapojení je tedy generátor 10Hz tvořený dvěma hradly z obvodu CMOS 4011. Jeho frekvence se doladí odporovým trimrem P1. Výstup generátoru je veden na třetí hradlo obvodu 4011, které má na svém druhém vstupu tlačítko START / STOP. Signál je přes poslední hradlo (které signál opět invertuje) veden na bázi tranzistoru spínajícího tlačítko "=" na použité kalkulačce.

Stavba a oživení:
Zapojení je možné postavit na následující oboustrané desce s plošnými spoji:


Obr. 2: Rozmístění součástek


Obr. 3: Strana TOP (strana součástek)
(pro originál 600dpi klikněte)

Obr. 4: Strana BOTTOM
(pro originál 600dpi klikněte)

Připojení do kalkulačky se poté provede následovně. Kalkulačka se rozdělá a na jejím plošném spoj se vyhledá motiv tlačítka "=". Někde v jeho blízkosti se opatrně oškrabe zelený lak z jeho přívodních měděných spojů. Poté se obyčejným digitálním voltmetrem (samozřejmě při zapnuté kalkulačce) změří napětí mězi těmito dvěma spoji a tam, kde je jeho záporný pól se mikropájkou opatrně přiletuje jemný drátek a propojí se s pinem J4 naší destičky. Druhý spoj vedoucí k tlačítku "=" se obdobně připojí na pin J3. Tím je vše hotové a můžeme zkratováním pinů J3 a J4 otestovat správnou funkci tlačítka rovná se.


Obr. 5: Úprava kalkulačky

Po připojení napájecího napětí na piny J1 a J2 (například 9V baterii) a sepnutí spínače na pinech J5 a J6 by mělo začít docházet k opětovnému stiskávání tlačítka rovná se. Takže po stisku tlačítek (samozřejmě ještě v době rozpojeného spínače na pinech J5 a J6) "1" a "+" by mělo docházet k opakovanému přičítání jedničky a to s periodou přesně 0,1s. Tato perioda se buď na pinu č.4 obvodu U1 změří přesným čítačem, nebo se stopne až její násobek na kalkulačce a doladí se trimrem P1.

Závěr:
Jak již bylo řečeno v úvodu, toto jednoduché zapojení se nesnaží ničemu konkurovat. Spíše slouží k pobavení a návratu do dob kdy si člověk nemohl koupit vše.


Obr. 6: Elektronika sestavená na kontaktním poli


Obr. 7: Celkový pohled na stopky postavené z kalkulačky

Seznam soucastek
R1       150k
R2       150k
R3       33k
R4       33k
R5       1k
C1       330n
C2       100n
T1       BC337-40
U1       CMOS 4011


GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (15):

Zobrazit starší 30 dnů (15)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232R - modul, převodník USB-UART
Modul s obvodem nové generace FT232RQ - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 390 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007