. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Ručkový retro teploměr
1. října 2008 | Pandatron | Ručkový retro teploměr | Komentářů: 8  

Ručkový retro teploměr

Orientační teploměr s jedním tranzistorem napájený jedním 1,5V článkem.

Jednotranzistorové zapojení elektronického teploměru dnes již jen tak někde nenajdete. Jde o zapojení které bylo stavěno především v době germaniových tranzistorů a ručkových měřících přístrojů. V dnešní době, kdy je téměř každý multimetr vybaven digitálním a relativně přesným teploměrem již ztrácí smysl. Navíc i cena běžných digitálních teploměrů je velice nízká, avšak to rozhodně nebrání tomu postavit si svůj ručkový retro teploměr.

Na následujícím obrázku je schéma zapojení.


Obr. 1: Schéma zapojení

Proud z 1,5V baterie prochází přes závěrně pólovaný PNP tranzistor a je měřen ručkovým mikroampérmetrem (do 100uA). Samotný princip teploměru je právě v tom závěrně pólovaném tranzistoru. Tehdejší germaniové tranzistory nebyly totiž zdaleka dokonalé a i v zavřeném stavu jimi stále procházel malý proud. Tento proud byl navíc silně teplotně závislý a se vzrůstající teplotou se díky většímu počtu uvolněných elektronů v polovodiči zvyšoval. Při pokojové teplotě je tedy proud měřený mikroampérmetrem na schématu v řádů jednotek mikroampér a při zahřátí tranzistoru vystoupá až na desítky mikroampér.

Je však potřeba dodat, že dnešní tranzistory jsou již bohužel (v tomto případě) mnohem dokonalejší a nelze je v tomto zapojení použít. Je tedy potřeba použít starý germaniový tranzistor získaný například z vyřazeného rádia.

Následující fotografie je pouze pro ilustraci možného zapojení teploměru. Výchylka zobrazovaná ručkovým měřičem je vytvořena uměle odporovým trimrem.


Obr. 2: Sestavené zapojení teploměru

Jak bylo tedy uvedeno v úvodu, toto zapojení dnes může posloužit spíše pro ilustraci. Není však vyloučeno jeho použití pro stavbu jednoduchého historického teploměru. Germaniové tranzistory a stejně tak i stará dobová měřidla je stále možné běžně koupit jak na internetových aukcích jako je například Aukro, tak i na klasických radioamatérských burzách jako je třeba každoroční holická. Poté je možné postavit si například takto vypadající teploměr:


Obr. 3: Možná podoba ručkového retro teploměruGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (8):

Zobrazit starší 30 dnů (8)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007