. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Zdvojovač napětí s PIC
15. října 2008 | Pandatron | Zdvojovač napětí s PIC | Komentářů: 5  

Zdvojovač napětí s PIC

Jak jednoduše získat v zapojení s procesorem PIC dvojnásobné napětí.

Společnost Microchip Technology Inc. ve svém aktuálním, říjnovém eNewsletteru uvedla užitečnou aplikační poznámku. Ne že by se jednalo o něco převratného, ale jsou případy kdy by se to mohlo hodit.
Jde o to, jak v zapojení ve kterém je použit procesor PIC získat jednoduše dvojnásobné napětí.

Pomoc je velice jednoduchá, stačí programovací pojistkou či přímo programově zapnout výstup hodin na pin CLKOUT a tím je ihned k dispozici signál o kmitočtu zhruba 600kHz až 1,2MHz. Navíc je tento signál vyveden bez jakéhokoliv následného zapříčinění procesoru a jeho kmitočet je dostatečně vysoký i pro použití malých kapacit v následujícím násobiči.

Na následujícím obrázku je základní schéma zapojení.


Obr. 1: Schéma zapojení

Je zde použit nejmenší procesor PIC a to typ PIC10F206. Tento procesor je kromě klasického osminohého pouzdra vyráběn i v pouzdře SOT-23 se šesti piny. Procesor dále obsahuje integrovanou programovou paměť flash s kapacitou 512 slov, paměť RAM o velikosti 24 bytů, čtyři I/O piny, jeden timer a jeden komparátor. Díky svému miniaturnímu pouzdru by se dalo říci, že obvod představuje takový programovatelný tranzistor. Ve skutečnosti toho však zvládne samozřejmě mnohem více.

Procesor PIC10F206 (a další z řady) v pouzdru SOT-23 se šesti piny mají CLKOUT na pinu č.4. Jak již bylo zmíněno, po jeho aktivaci je možné zápisem hodnoty do registru OSCCAL měnit frekvenci interního oscilátoru v rozmezí zhruba 2,4MHz až 4,8MHz. Na pinu CLKOUT je poté k dispozici tento kmitočet vydělený čtyřmi, tedy 600kHz až 1,2MHz. Poté již stačí využít tento signál například do kapacitního děliče, jak je ovedeno na obrázku č.1. Z výstupu (J3-J4) je možné odebírat napětí podle vzorce:

Vmax = výstupní napětí bez zátěže
Vdd = napájecí napětí
Vdiode = napěťový úbytek na použitých diodách

Takový měnič samozřejmě není příliš výkonný. Při zatížení proudem asi 8mA kleslo napětí na výstupu z 10V na zhruba 7,5V. Ovšem například na kapacitní diody či jinou nízkou zátěž je dostačující.

Konstrukce
Praktické zapojení tohoto obvodu pouze jako měniče napětí, tedy bez dalšího využití procesoru PIC je poměrně nepravděpodobné. Pokud by se přeci jen nějaký zájemce našel, vytvořil jsem malou desku s plošnými spoji pro snadné vestavění do požadované aplikace. Na desce jsem kromě SMD verze procesoru použil klasické součástky ve velikost 0402, které jsou dle mých zkušeností nejmenší ještě osaditelné ručně. Rozměr takových součástek je totiž 1 x 0,5 mm a celá destička taky vyšla na celkové rozměry asi 12 x 7 mm. Jak říkám, dle mých zkušeností je možné tyto součástky bez větších problémů a bez použití lupy osadit ručně, takže kdyby měl někdo zájem :-)

Na následujícím obrázku je originální (nezmenšený) motiv DPS v rozlišení 600dpi.


Obr. 2: Rozmístění součástek
 
Obr. 3: Plošný spoj v rozlišení 600dpi

Firmware použitý v procesoru je ke stažení na konci článku. V zásadě však obsahuje pouze minimum zdrojového kódu:

	MOVWF	OSCCAL		; kalibrace oscilatoru
	BSF	OSCCAL,0	; povoleni CLKOUT

	MOVLW	B'11110001'	; nastaveni komparatoru (OFF)
	MOVWF	CMCON0

START	NOP			; vlastni program
	GOTO	START

Zapojení bylo ověřeno sestavením na kontaktním poli. Mimo jiné jím bylo možné již od 4V napájecího napětí rozsvítit na dostatečnou intenzitu 20mm LED, která je jak známo na 6V.


Obr. 4: Testovací zapojení

Seznam součástek
C1       100n 0402
C2       100n 0402
C3       100n 0402
D1       BAT54WX
D2       BAT54WX
IO1      PIC10F206T-I/OT

Použitá literatura:
MICROCHIP TECHNOLOGY’S microSOLUTIONS monthly eNEWSLETTER - October 2008

Odkazy & Download:
Ukázkový firmware pro procesor -
zdvoj10f.zipGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...

host
5. Dne 16. 03. 2010 v 21:25 zaslal host
ondrej
mimochodem Microchip Technology toto zapojení doporučuje např. na spínání N-FET tranzistoru. Pro větší výkon lze stejné zapojení "napájet" z výstupu klasického časovače NE555 v astabilním zapojení....


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PRESTO - Rychlý a univerzální USB programátor
PRESTO je velmi rychlý programátor moderní koncepce. Programuje velké množství součástek - mikrokontroléry, CPLD, FPGA, sériové FLASH a EEPROM, apod.
Skladem od 2196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007