. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Odvíjená lepicí páska vyzařuje rentgenové záření

Odvíjená lepicí páska vyzařuje rentgenové záření!

Když odvíjíte obyčejnou lepicí pásku, vzniká při tom rentgenové záření dostatečně silné na to, abyste si pořídili snímek kostí vlastní ruky.

Již od vzniku klasické lepicí pásky, tedy zhruba půlstoletí zpět je známo, že při jejím rychlém odvíjení jsou ve tmě dobře viditelné drobné jiskřičky. Vědci Seth Putterman, Carlos Camara a Juan Escobar z Kalifornské univerzity v Los Angeles však zjistili, že při odvíjení vzniká i rentgenové záření. Toto záření je přitom tak silné, že dokáže bez problémů pořizovat například snímky kostí v ruce.


Snímek konečku prstu pořízený pomocí rentgenova záření vzniklého odvíjením lepicí pásky ve vakuové komoře
Foto: UCLA Laboratory of Low Temperatu

Vědecký tým Kalifornské univerzity se přitom opřel o tvrzení zveřejněná již sovětskými vědci z roku 1950, kteří uvedli že při oddělování lepicí pásky vzniká široké spektrum záření, zasahující až do oblasti paprsků X (rentgenového záření). Vědci tedy nechali automaticky odvíjet obyčejnou lepicí pásku 3M rychlostí tří centimetrů za sekundu ve vzduchoprázdné komoře. Výsledkem bylo, že kromě elektrostatických výbojů zaznamenali výtrysky rentgenových paprsků o síle až 15 kiloelektronvoltů. Proč? To si zatím neumějí vysvětlit.

"Udělali jsme řadu fotek našich rukou, na kterých jsou jasně viditelné naše prsty. Takových fotek máme již celou sbírku ... je to naprosto pozoruhodné." řekl Carlos Camara. Na otázku proč k tomuto jevu dochází však odpovídá "Je to záhada. Vše co děláme je, že zatáhneme za pásku a příroda sama spustí proces, který nám ve výsledku dává nanosekundové rentgenové záblesky"

Triboluminiscence
Původcem úkazu je zřejmě triboluminiscence. Jev známý například ze tření dvou povrchů o sebe. Dochází k němu tak, že při vzájemném tření se jedna plocha nabíjí negativním elektrickým nábojem, v tomto případě plastová role, zatímco ta druhá se jeví jako pozitivně nabitá, v tomto případě páska s lepidlem. Když vzájemné napětí překoná určitou mez, mezi povrchy přeskočí jiskra.

Pokud se takový pokus provádí za sníženého atmosférického tlaku, elektrony na lepicí pásce se zrychlí natolik, že při dopadu na kladně nabitou pásku vyzáří i silné rentgenové záření. Jednotlivé impulsy mají přitom intenzitu až 100mW.

"Zatím není přesně jasné, jaký mechanismus se zde odehrává. Avšak elektrony očividně létají z jedné strany na druhou při velmi vysokých rychlostech a při dopadu vyzáří paprsky X" dodává Camara.

Tento objev by mohl jednoho dne nahradit stávající generátory rentgenova záření za mnohem levnější a bezpečnější stroje. Zatím je pouhé odvíjení lepicí pásky nejlevnější způsob, jak si zajistit rentgenové záření. "Je to zdroj rentgenového záření pro každého" dodává s úsměvem.

Celý pokus je zachycen na následujícím videu.

Použitá literatura:
Lepicí páska dokáže vysílat paprsky smrti -
http://www.denik.cz
Sticky tape X-rays casued by triboluminescence - http://www.smh.com.au
Streaming video: X-rays - http://www.nature.com

 GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (16):

Zobrazit starší 30 dnů (16)...

host
16. Dne 06. 05. 2009 v 18:17 zaslal host
bože
pokud sou to opravdu vedci tak by meli vědět ze kazdy elekticky vyboj(proud elektronu) ve vakuu vydava RTG zareni. podle velikosti vyboje a velikosti vakua se meni velikost vyzarovaneho RTG zareni.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232R - modul, převodník USB-UART
Modul s obvodem nové generace FT232RQ - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 390 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007