. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Bluetooth modul od connectBlue - zapnutí a nastavení krok za krokem

Bluetooth modul od connectBlue - zapnutí a nastavení krok za krokem

Po úvodní teorii přichází již praktické zapojení vybraného Bluetooth modulu a jeho konfigurace.

Po úvodní recenzi nazvané Bluetooth program od connectBlue bych rád představil vybraný Bluetooth modul již z pohledu uživatele. V následujícím článku si tedy vybraný Bluetooth modul osadíme do kontaktního pole, připojíme ho k PC a vyzkoušíme si jeho základní nastavení.

Bluetooth modul včetně konfiguračních programů dodal jejich oficiální český distributor, firma Spezial Electronic.

Výběr modulu:
Výběr vhodného modulu byl nesnadný. Společnost connectBlue nabízí poměrně širokou škálu jak samotných Bluetooth modulů, tak i kompletních a zakrytovaných jednotek. Základní kritéria výběru však byla jasná, musí se jednat o zcela obyčejný modul, prezentující všechny jejich základní vlastnosti a umožňující své vestavění do velkého množství nejrůznějších zařízení.

Volba tak padla na typ OEMSPA311. Tento modul obsahuje integrovanou anténu, pro použití na hostitelské desce je možné použít piny na hraně modulu a umožňuje snížit svůj odběr na nejnižší hodnotu ze všech nabízených modulů.


Obr. 1: Bluetooth modul OEMSPA311

Základní údaje:
Napájecí napětí   3,0 až 6,0 V
Odběr průměrný   7,9 mA
Odběr špičkový   48 mA
Odběr ve stop režimu   1,0 mA
Maximální výstupní proud na pinech   4,0 mA
Pracovní rozsah teplot   -30 až +85 °C

Zapojení modulu:
Jelikož bylo v plánu s modulem experimentovat, byla zhotovena následující malá destička. Do ní je možné modul pevně zaletovat a celou destičku poté díky jednořadým lištám umístit jak do kontaktního pole, tak i do samotné aplikace.


Obr. 2: Schéma zapojení


Obr. 3: Rozmístění součástek
 
Obr. 4: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Destička není o mnoho větší než samotný Bluetooth modul a tak kromě toho že přesně padne do kontaktního pole je možné ji použít i v hotovém zařízení kde případně předpokládáme její vyjímání.


Obr. 5: Zaletovaný Bluetooth modul

Nyní, jelikož modul vyžaduje na komunikačních pinech úrovně 3,3V a k napájení lze rovněž použít toto napětí, je potřeba použít úrovňový převodník RS232/TTL pracující s 3,3V napětím a z něj napájet rovněž i modul.


Obr. 6: Testovací zapojení Bluetooth modulu

Místo obvodu MAX3232 je možné použít například obvod ST3232 a podobné.

Jelikož má Bluetooth modul z výroby nastaveno hardwarové řízení komunikace (RTS/CTS) je potřeba tyto piny buď také propojit s počítačem, nebo pin UART-CTS (pin č.8) uzemnit (jak je tomu na obrázku).

Základní konfigurace:
I když je modul již z výroby nastaven na přenos dat, je vhodné před jeho použítím provést alespoň základní nastavení. To je možné uskutečnit minimálně třemi způsoby. První a nejpohodlnější je domluvit se s firmou
Spezial Electronic, která je schopná dodat moduly již přednastavené přesně pro vaši aplikaci a to i v kusovém množství. Druhá možnost je připojit modul k počítači a pomocí AT příkazů či jednoduchého prográmku dodávaného s moduly si vše "vyklikat". Třetí možností je osadit modul přímo do vyráběného zařízení a nastavit požadované hodnoty až po zapnutí a to přímo z mikroprocesoru. Jelikož jich není příliš a jde o AT příkazy, je tato možnost pro sériovou výrobu asi nejpohodlnější.
Jelikož se však chceme s Bluetooth modulem seznámit, druhá možnost je nyní ta pravá.

Pro základní konfiguraci Bluetooth modulů existují minimálně dva programy. První se jmenuje "Basic Wizard" a slouží k jednoduchému základnímu nastavení. Druhý program s názvem "Serial Port Adapter Toolbox" je již detailnější a umožňuje jednoduše nastavit řadu základních i speciálních voleb.
Sice ještě existuje minimálně třetí program přes který je možné provést nastavení a to HyperTerminál ve Windows, ten však zatím necháme stranou.


Obr. 7: Basic Wizard
 
Obr. 8: Serial Port Adapter Toolbox

U obou programů je potřeba po jejich spuštění zadat komunikační parametry sériového portu. Ty jsou z výroby následující (protože byl v zapojení uzemněn pin CTS, můžeme na rozdíl od výchozího nastavení vypustit hardwarové řízení toku - Flow Control):


Obr. 9: Parametry sériového portu

Samozřejmě je také potřeba vybrat správné číslo sériového portu. Poté, je-li vše správně připojeno, dojde k navázání spojení s Bluetooth modulem.

Nyní je možné například v programu Basic Wizard provést základní nastavení modulu například podle následujících screenů.

Jako první je možné nastavit parametry sériové linky modulu. Provedeme-li jakoukoli změnu v nastavení sériové linky, je nutné modul restartovat (odpojit od napájení a znovu připojit).

Dále je možné zadat název modulu, pod kterým bude přes Bluetooth viditelný.

Každé Bluetooth zařízení je potřeba před použitím spárovat. Následující volba definuje, zda bude při párování vyžadováno heslo a případně jaké (z výroby je to číslo "0").

Následující obrazovka nastavuje viditelnost modulu vůči ostatním Bluetooth zařízením. První volba slouží pro speciální nastavení, které přesahuje rámec tohoto článku (velmi stručně řečeno jde o nastavení, kdy modul vůbec neodpovídá na dotazy Page_Scan jiných Bluetooth zařízení, to je významné především z hlediska úspory energie).
Druhá volba umožní "vyhledatelnost" Bluetooth modulu ostatními BT zařízeními a třetí volba modul zviditelní pro všechny (pro začátek tedy doporučuji).

Bluetooth modul umožňuje svou konfiguraci i pohodlně na dálku, tedy přes "Bluetoot Serial Port Adapter" profil, nebo z nadřazeného Bluetooth zařízení. Zde je možné tuto vlastnost povolit nebo zakázat.

Poslední dvě obrazovky umožňují nastavit chování Bluetooth modulu jako klient (tj. modul aktivně naváže spojení s jiný, Bluetooth zařízením) nebo jako server (modul pasivně čeká na spojení od jiného zařízení).

Programem Basic Wizard je však možné provést skutečně jen základní nastavení Bluetooth.

Daleko více možností nabízí program Serial Port Adapter Toolbox. Nalezneme v něm další volby a že jich je skutečně spousta, je vidět z následujících dvou záložek ze sedmi.

Doporučuji si je samozřejmě všechny projít, pro naši potřebu však zatím nejsou potřeba a stačilo nám základní nastavení z Basic Wizard.

Nyní je již možné připojit se vzdáleně k modulu a pokusit se přenést první data.

Odkazy & Download:
Výrobce modulů, společnost connectBlue -
http://www.connectblue.com
Český distributor Spezial Electronic - http://www.spezial.cz 
Další praktické rady a příklady na Spezial Electronic - http://www.spezial.cz/apps/index.html
Bluetooth, Wireless LAN (WiFi) a 802.15.4 (ZigBee) produkty -
http://www.spezial.cz/connectblue/index.htmlGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 27. 11. 2008 v 23:46 zaslal host
Destička pro Bluetooth modul
Musím říct, že ta destička je velmi elegantní řešení jak zapojit BT moduly od connectBlue. Osobně jsem doposud na piny BT modulů nevzhledně pájel plochý kabel, ale tohle je mnohem hezčí. Zajímalo by mě zda jste na to přišel sám? :)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth modul BTM-112
BTM-112 je snadno dostupný Bluetooth modul výrobce Rayson.
Skladem od 208 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007