. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Jak vytisknout DPS
5. listopadu 2008 | Pandatron | Jak vytisknout DPS | Komentářů: 10  

Jak vytisknout DPS

Jak správně vytisknout motiv desky s plošnými spoji s udaným rozlišením, nebo jak zjistit její rozměry.

Často se ptáte, jak správně vytisknout desku s plošnými spoji z tohoto webu. Rozhodl jsem se napsat tento článek, který by měl vysvětlit jak vytisknout desku u které je udáno její rozlišení, jak zjistit rozměry takové desky, případně jak naopak správně vytisknout desku u které je udaný její rozměr v mm.

Na všechny tyto akce lze použít řadu různých grafických a fotografických editorů. Já sám však již řadu let používám program IrfanView, který je zcela zdarma a v případě potřeby je možné vzít ho sebou i na flash disku.

IrfanView
Program IrfanView je prohlížečem obrazků, zvuků a videa. Vytvořil jej Irfan Skiljan a poskytuje jej pro nekomerční účely zdarma. Kromě nepřeberného množství podporovaných formátů je nespornou výhodou programu IrfanView poměrně malá velikost (cca 1MB) a tím i rychlost spouštění, která je v podstatě okamžitá. Program však nabízí i celou řadu základních grafických, editorských funkcí a efektů.

Aktuální verzí tohoto programu je verze 4.20. Program můžete zdarma stáhnout z webu IrfanView a k němu i češtinu, nebo slovenštinu.


Obr. 1: IrfanView

Popis jednotlivých funkcí programu IrfanView však značně přesahuje rozsah tohoto článku, proto doporučuji proklikat nabídkové menu, nebo si přečíst nápovědu.


Obr. 2: Procházení adresářů s náhledy

Obr. 3: Hromadná konverze

Obr. 4: Grafické efekty

Zjištění rozměrů obrázku
Máme-li obrázek se zadaným rozlišení (například 300dpi či 600dpi) a potřebujeme zjistit jeho správné rozměry, je to otázka několika vteřin.

1.krok - stažení obrázku v plném rozlišení
Kliknutím na motiv desky s plošnými stáhněte originál obrázku v uvedeném rozlišení (zde 600dpi).


Obr. 5: Rozmístění součástek
 
Obr. 6: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

2.krok - otevření v IrfanView
Otevřete stažený obrázek v programu IrfanView.


Obr. 7: Otevření obrázku v programu IrfanView

3.krok - zadání rozlišení
Výběrem v menu Obrázek -> Informace o obrázku případně stiskem klávesy
I zobrazíte základní vlastnosti obrázku (obr. 8). Do obou políček Rozlišení zadejte hodnotu 600 (obr. 9 (1)) a klikněte na Změnit (2). Program automaticky přepočítá velikost obrázku na zadané rozlišení a zobrazí skutečnou velikost obrázku na papíře (3).


Obr. 8: Vlastnosti obrázku
 
Obr. 9: Vlastnosti obrázku po zadaném rozlišení

Tisk obrázků v zadaném rozlišení
Pokud chceme vytisknout například motiv desky s plošnými spoji a máme k dispozici její rozlišení v DPI, postupujeme přesně podle předchozího návodu. Tím (tlačítkem Změnit na obr. 9 (2)) dojde v programu IrfanView k určení rozměrů desky a při tisku je možné toho využít. Následně zvolíme z menu Soubor -> Tisk (Ctrl+P) (obr. 10), kde zvolíme tisk podle DPI (1). Pro tisk na speciální fólii je vhodné nastavit maximální intenzitu tisku a další předvolby (2). Poté již můžeme dát pokyn k tisku (3).


Obr. 10: Tisk v zadaném rozlišení


Tisk obrázků podle rozměrů
Třetí případ který může především u tisku desek s plošnými spoji nastat je, že máme k dispozici její motiv a výsledné rozměry. V tom případě opět otevřeme obrázek v programu IrfanView a rovnou zvolíme z menu Soubor -> Tisk (Ctrl+P) (obr. 11). Zde zvolíme Velikost tisku - Vlastní (1) a zadáme jí do políček. Opět případně upravíme kvalitu tisku (2) a nakonec potvrdíme tisk (3).


Obr. 11: Tisk se zadanými rozměry


Závěr
Těmito způsoby je možné rychle a pohodlně tisknout motivy desek s plošnými spoji ve správné velikosti. Bohužel ne každá tiskárna je dokonalá a tak je občas potřeba desku vytisknout několikrát a doladit její rozměry až zkusmo. Buď podle zadaných rozměrů a skutečných rozměrů po vytištění na papíře, nebo například pomocí rozteče nožiček integrovaných obvodů. Pokud se totiž jedná o klasické integrované obvody, mají své piny vždy v rastru přesně 2,54mm.

Pokud je potřeba vytisknout desku invertovaně, stačí v programu stisknout klávesu H, čímž dojde k horizontálnímu překlopení.

Odkazy & Download:
Domovská stránka programu IrfanView
Česká oficiální web programu IrfanView
Jiné jazykyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (10):

Zobrazit starší 30 dnů (10)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TK4100ISO-CARD
ISO karta pro RFID R/O s frekvencí 125kHz ve standardu TK4100
Skladem od 8 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007