. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Spínač osvětlení
Panda ELEKTRONIK

Spínač osvětlení

Toto jednoduché zapojení slouží ke spínání například osvětlení vždy, když se setmí.

Dole na obrázku je schéma zapojení. Je zde použit operační zesilovač (OZ) TL071 nebo TL 081, který má oproti jiným obvodům kladné napájecí napětí na vývodu č. 7 !!!
Na jeho prvním vstupu je použit fototranzistor. Vypadá jako LED, průměr má 5mm a má čiré pouzdro. Na záporný pól zdroje (na schématu značeno jako emitor) je připojen tím delším vývodem.
Na druhém vstupu má „dvacetiotáčkový“ trimr. Je to proto, protože jeho nastavení na správnou intenzitu osvětlení je velice citlivé. Použitím víceotáčkového trimru je umožněn velký pracovní rozsah i bez použití dalších součástek a jeho velikost není až tak moc důležitá.
Na výstupu je pak přes již obyčejný trimr zapojen tranzistor, který spíná nějakou menší zátěž (relé). Při potřebě spínat větší odběry je nutné na výstupu použít tranzistory dva.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (15):

Zobrazit starší 30 dnů (15)...

host
15. Dne 16. 01. 2016 v 15:21 zaslal host
Bez titulku
nie, tak to rozhodne nie


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232F - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
Skladem od 290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007