. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Bluetooth modul od connectBlue - navázání spojení a přenos dat

Bluetooth modul od connectBlue - navázání spojení a přenos dat

V tomto díle si ukážeme jak navázat spojení s Bluetooth modulem a to jak klikáním z počítače, tak i AT příkazy například z mikrokontroléru.

Nyní již máme Bluetooth modul nakonfigurovaný a je možné provést první spojení. To na následujících řádcích uskutečníme s počítačem vybaveným Bluetooth klíčenkou od MSI.

Pozn.: Další text se týká ovladače Bluetooth, který je přibalen ke klíčence MSI, jde o ovladač WIDCOMM/Broadcom (všeobecně považovaný za nejlepší), ostatní ovladače Bluetooth (Microsoft, Toshiba, BlueSoleil atd.) mají jiný vzhled, funkčnost je však podobná.

Navázání spojení:
Před navázáním spojení je potřeba modul vyhledat. To se provede například z nabídky Start -> My Bluetooth Places -> View devices in range (1).


Obr. 1: Nalezení nového Bluetooth zařízení

Poté je z kontextové nabídky vyvolané pravým tlačítkem myši potřeba zvolit spárování Bluetooth zařízení (2). Zde se zadá párovací heslo (PIN), které jsme si určili v minulém díle při konfiguraci modulu. Z výroby je to však vždy číslo "0" (nula). Zde je potřeba mít na paměti, že i když u konfigurace Bluetooth modulu nebylo zvoleno použití zabezpečení, tak výchozí instalace ovladače Bluetooth v PC má zpravidla nastaveno použití zabezpečení. V systému Bluetooth přitom platí, že použije-li alespoň jedna strana zabezpečení, všechny ostatní se podřídí a použijí zabezpečení rovněž. Z tohoto důvodu proto PC žádá zadání PINU.


Obr. 2: Spárování Bluetooth zařízení

Pokud vše proběhlo v pořádku, měl by být nyní modul dostupný jako sériový port. Samozřejmě je potřeba při instalaci ovladačů Bluetooth zařízení (kíčenky) použitého v počítači povolit instalaci podpory sériových portů.

Spojení je možné navázat například z volby Quick Connect, kde se dá nejprve vyhledat nové zařízení (volba "Other Devices..." v nabídce "Bluetooth Serial Port") a později již pouze výběrem z použitých Bluetooth zařízení.


Obr. 3: Navázání spojení

Nyní by již měl být Bluetooth modul úspěšně připojen k PC a dostupný jako virtuální sériový port. Tento port lze mimo jiné nalézt ve správci zařízení.


Obr. 4: Bluetooth porty COM3 a COM4

Přenos dat:
Pro vzájemný přenos dat budeme potřebovat spustit buď dvakrát HyperTerminál z Windows, nebo nějaký dokonalejší program. Já osobně používám program HerculesSetup od HW serveru. Rovněž lze použít konfigurační program od connectBlue SPA Toolbox, kde je ve spodní části k dispozici konzole.
V prvním z nich vybereme sériový port připojený přímo na Bluetooth modul z předchozího dílu seriálu. Ve druhém poté nový virtuální Bluetooth sériový port.

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.
btmodulprip_vid.flv 70s & 14MB

AT mód:
Nyní, jelikož již máme úspěšně rozchozenou komunikaci, je možné ukázat si přepnutí do AT příkazového módu. V základní konfiguraci tak je možné provést pouze z místního sériového portu připojeného fyzicky k Bluetooth modulu. Pokud jsme však při konfiguraci v minulém díle zatrhli volbu "Configuration over Bluetooth", je možné vše následující provést i vzdáleně přes virtuální Bluetooth sériový port.

Základní přepnutí do AT módu se provede odesláním rychlé (v čase kratším než 200ms) "escape" sekvence tří lomítek (0x2F) a pauzy v trvání minimálně 1s (pauza musí být před i po escape sekvenci). Jak trvání pauzy tak i znak escape sekvence lze samozřejmě změnit v konfiguračním programu.


Obr. 5: AT příkazový mód

Zda jsme skutečně přepnuti do AT módu je možné snadno zkontrolovat příkazem AT<CR> (<CR> = enter). Na to by nám měl modul odpovědět hláškou "OK".
V tuto chvíli jsme úspěšně přepnuti do AT módu a můžeme modul ovládat pomocí AT příkazů popsaných například v dokumentu Serial_Port_Adapter_AT_Commands, který je možné stáhnout z webu výrobce, nebo získat od firmy
Spezial Electronic. Pro opuštění AT módu je potřeba použít příkaz AT*ADDM<CR>.

Pokud nyní vynecháme čistě konfigurační AT příkazy, je možné vyzkoušet jednoduchý příklad:

Navázání spojení pomocí AT příkazů:
Jako příklad použití AT příkazů si vyhledáme dostupná zařízení v dosahu a poté se připojíme k nalezenému PC a odešleme mu data. Tedy podobně jako v předchozím případě, ovšem pomocí AT příkazů a tedy jakoby například z mikroprocesoru.
V následujících výsecích komunikace jsou mnou odeslané příkazy
červenou barvou a odpovědi získané z modulu jsou modrou barvou.

1) Vyhledání Bluetooth zařízení v dosahu: Provede se pomocí příkazu AT*AGDD=<inquiry_Type>,<inquiry_length><CR>

Použijeme vyhledání všech základních Bluetooth zařízení a timeout dáme něco přes 20s.

AT*AGDD=2,20
*AGDD:2
OK
*AGDDE:0002720280af,3277060,1,"P3400"
*AGDDE:0016b8480882,5374468,1,"W810i"

Nalezena byla dvě Bluetooth zařízení, jedno je počítač v názvem P3400 a druhé mobil pojmenovaný jako W810i.

2) Zjištění dostupnosti služby: Než se k nalezenému zařízení připojíme, musíme si zjistit, zda má námi požadovanou službu vůbec dostupnou. To se provede příkazem AT*ARSS=<bd_addr>, <role_and_profile>, <max_nbr_of_results><CR>

My si v nalezeném počítači necháme vyhledat všechny tři služby. První je sériový port, druhé je Dial-Up připojení a třetí LAN přístupový bod.

AT*ARSS=0002720280af,0,10
*ARSS:1
OK
*ARSRSP:0002720280af,1,1,"Bluetooth Serial Port"

AT*ARSS=0002720280af,1,10
*ARSS:0
OK

AT*ARSS=0002720280af,2,10
ERROR

3) Navázání spojení: Základní navázání spojení uskutečníme příkazem AT*ADCP=<bd_addr>, <role_and_profile>, <rfcomm_server_channel>, <must_be_master><CR>

AT*ADCP=0002720280af,0,0,0
*ADCP:0
OK

Po provedení příkazu nám v počítačí vyskočí upozornění na požadovanou autorizaci, kde je potřeba zadat autorizační heslo (PIN). Pokud jsme ho tedy při konfiguraci Bluetooth modulu povolili.


Obr. 6: Navázání spojení

Tím jsme navázali spojení a pokud bychom nyní ukončili AT mód, mohli bychom již zahájit přenos dat.

3) Nastavení spojení: Před použitím je však vhodné nastavit spojení základní vlastnosti. To se provede příkazem AT*ADWDRP=<peer_id>,<bd_addr>, <connect_scheme>, <up-date_remote_peer_on_incoming>, <de-vice_name>, <store_in_startup_database><CR> jehož pěkný popis je na stránkách firmy Spezial Electronic.

AT*ADWDRP=0,0002720280af,620822530,0,"",1
OK

Nyní je již možné ukončit AT mód příkazem AT*ADDM<CR> a přejít tím na přenos dat.

AT*ADDM
OK

Od této chvíle jsme přímo spojeni s počítačem a pokud na něm v terminálu otevřeme patřičný virtuální sériový port, můžeme přenášet data.

Ukončení spojení se poté provede opět z AT módu příkazem AT*ADCC=<connection_handle><CR>.

AT*ADCC:0
OK

Stejným způsobem je možné modul ovládat z mikroprocesoru, hradlového pole či jiného inteligentního prvku zařízení. Je tak možné, především při sériové výrobě, osadit Bluetooth moduly přímo do zařízení i bez předchozí konfigurace. Ta je poté provedena při prvním spuštění přímo z řídícího prvku aplikace.

V následujícím díle se podíváme na praktickou aplikaci s použitím Bluetooth modulů.

Odkazy & Download:
Výrobce modulů, společnost connectBlue -
http://www.connectblue.com
Český distributor Spezial Electronic - http://www.spezial.cz 
Další praktické rady a příklady na Spezial Electronic - http://www.spezial.cz/apps/index.html
Bluetooth, Wireless LAN (WiFi) a 802.15.4 (ZigBee) produkty -
http://www.spezial.cz/connectblue/index.htmlGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M66 QUECTEL
Quad-Band GSM/GPRS SMD modul s Bluetooth a rozměry 15,8 x 17,7 mm.
Skladem od 289 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007