. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
8x RGB LED řízené z PC
23. listopadu 2008 | Pandatron | 8x RGB LED řízené z PC | Komentářů: 13  

8x RGB LED řízené z PC

Osm tříbarevných LED řízených procesorem PIC ovládaném z PC dokáže vytvořit nekonečné množství barevných efektů.

Následující zapojení využívá celkem osmi tříbarevných RGB LED. Díky kombinaci těchto tří základních barev je možné vytvořit téměř libovolnou barvu, jako je tomu například na následujícím obrázku.


Obr. 1: Generování barev

Všechny diody jsou řízeny procesorem PIC a to v pulsním režimu. Samotný procesor je poté připojen k počítači PC, ze kterého jsou i speciálním software řízeny jednotlivé barevné efekty, které má generovat. Zapojení tedy nemá v sobě uloženy žádné světelné módy a musí být stále připojeno k PC se spuštěným software. To je sice nepraktické, ovšem jako inspirace k modifikaci přiloženého firmware či napsání svého ovládacího kódu může posloužit velice dobře.

Zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení.


Obr. 2: Schéma zapojení

Základem zapojení je procesor PIC16F628(A). Na piny procesoru jsou přímo připojeny jednotlivé anody i katody RGB diod. Jelikož jsou diody připojeny bez omezovacích rezistorů, jsou buzeny pulsně a je tedy bezpodmínečně nutné umístění kondenzátoru 100nF co nejblíže integrovanému obvodu, případně i malého elektrolytu.
Jednotlivé povely světelných efektů jsou odesílány z počítače přes sériový port, který je po konverzi na TTL úroveň přiveden na konektor J3 a J4.

Jelikož rozmístění jednotlivých RGB diod může být naprosto libovolné a rozhodně nemusí být umístěny přímo u procesoru, není zde uveden motiv desky s plošnými spoji. Taková deska by obsahovala pouze jediný integrovaný obvod a blokovací kondenzátor, zbytek by byl stejně umístěn mimo desku.

Oživení:
Po sestavení a kontrole elektroniky je potřeba propojit jí sériovým portem s počítačem PC. Na počítači poté stačí spustit ovládací software (obr. 3), který je ke stažení na konci článku. V něm pomocí tlačítka "Load File" otevřete jeden z řady předdefinovaných souborů s efekty a software již sám zajistí jeho neustálé odesílání sériovým portem do zařízení.


Obr. 3: Ovládací software s načteným efektem

Sériový port, kterým se zařízení připojuje k PC by měl být COM1. Pokud by někomu toto nastavení nevyhovovalo, neměl by být problém změnit ho v souboru Form1.frm.

Kromě předdefinovaných efektů je samozřejmě možné vytvořit si vlastní světelné efekty. V tom případě doporučuji editovat některý z již existujících .blm souborů, protože jsou v textovém formátu a jejich struktura je velice jednoduchá. Vždy na třech řádcích jsou v něm uvedeny binární hodnoty pro jednotlivé RGB barvy a časová prodleva.

Závěr:
Zapojení bylo sestaveno na kontaktním poli a byla ověřena jeho bezchybná funkce.


Obr. 4: Sestavení na kontaktním poli
 
Obr. 5: Procesor PIC16F628A

Na následujícím videu je zachycen jeden z mnoha předdefinovaných RGB efektů.

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.
rgb3x_vid.flv 5s & 0,5MB
Seznam součástek
C1       100n
IO1      PIC16F628(A)
LED1-8     RGB LED se společnou katodou

Odkazy & Download:
Firmware pro procesor PIC - rgb3x_fw.zip

Ovládací software pro PC - rgb3x_sw.zip
Originální článek - http://www.semifluid.com/?p=12GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (13):

Zobrazit starší 30 dnů (13)...

host
13. Dne 16. 03. 2012 v 13:37 zaslal host
Vykonové LED 5W
Prosím o radu jak by jste mi doporučili upravit schéma kdybych chtěl použít výkonové LED http://www.gme.cz/vykonove-led-nad-1w/l-lxhl-hprgb-p511-558/


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ108SR - RS422/RS485
Převodník TCP/IP <-> RS422 / RS485 s RJ45 konektorem.
Skladem od 649 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007